18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Haftowany Grunwald bije rekordy [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Gigantyczny haft "Bitwy pod Grunwaldem", który jest kopią słynnego obrazu Jana Matejki, był już w Berlinie i Zielonej Górze. Teraz monumentalne rękodzieło hafciarzy z Działoszyna można oglądać w Międzyrzeczu k. Bielska-Białej.

Jesteśmy oszołomieni zainteresowaniem - nie ukrywa Leszek Mroczko, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza. - Tworząc tę wystawę nie spodziewaliśmy się, że takim echem rozniesie się po regionie. W niedzielę było u nas ponad dwa tysiące osób. Jak na wystawę kulturalną, gdzie wystawiany jest haft krzyżykowy, to niezwykła sprawa - przyznaje.

Wystawa największego na świecie dzieła wykonanego haftem krzyżykowym jest po raz pierwszy prezentowana w Beskidach. Praca jest wierną kopią obrazu Jana Matejki. Rękodzieło o wymiarach oryginału 9,8 m x 4,26 m powstało z inicjatywy Janiny i Adama Panek z Działoszyna. Obraz składa się z 40 połączonych ze sobą części, które przez dwa lata wykonywały hafciarki i hafciarze z całej Polski. Na jego wykonanie zużyto 150 km (!) nici w 220 kolorach, z których wyszyto prawie 8 mln hafciarskich krzyżyków.

Wystawa w Międzyrzeczu została zorganizowana jako jeden z elementów obchodów 120-lecia miejscowej OSP. W jej przygotowanie prócz strażaków włączyły się m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza, Koło Gospodyń Wiejskich, gmina, starostwo, rada sołecka, prywatne firmy.
- Ludzie, którzy przyjeżdżają zobaczyć tę wystawę, nie wiedzą nieraz czego się spodziewać. Obserwujemy ich reakcję, gdy wchodzą na salę: to zachwyt i podziw dla twórców - przyznaje Mroczko.
Haftowaną Bitwę pod Grunwaldem oglądają uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, a nawet przedszkolaki. Dla najmłodszych organizowane są specjalne inscenizacji z udziałem rycerzy. Starszych w historię obrazu i bitwy wprowadza Grażyna Biernot.

Dzieło było do tej pory prezentowane w wielu polskich miastach, przez trzy miesiące było też wystawiane w muzeum Martin-Gropius-Bau w Berlinie. W Międzyrzeczu można je oglądać do niedzieli 11 marca. Tego dnia o 17.00 zaplanowano spotkanie z hafciarkami, które brały udział w jego tworzeniu.

Wystawa jest czynna codziennie od 9.00 do 18.00. Przed wejściem na salę wystawową można nabycia cegiełki wartościowe (2 i 3 zł), z których dochód w całości zostanie przeznaczony na cele statutowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Górnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto