MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Bielska: Los sprzyjał

WANDA THEN, JACEK DROST
Mostem łączącym ulice Partyzantów w Bielsku i Leszczyńską w Białej 20 stycznia 1951 roku symbolicznie połączono oba miasta.
Mostem łączącym ulice Partyzantów w Bielsku i Leszczyńską w Białej 20 stycznia 1951 roku symbolicznie połączono oba miasta.
Początki Bielska sięgają połowy XIII wieku, gdy nad rzekę Białą dotarła z zachodu fala osadnicza organizowana przez księcia raciborskiego i cieszyńskiego Mieszka I. Przybyli osadnicy śląscy i koloniści niemieccy.

Początki Bielska sięgają połowy XIII wieku, gdy nad rzekę Białą dotarła z zachodu fala osadnicza organizowana przez księcia raciborskiego i cieszyńskiego Mieszka I. Przybyli osadnicy śląscy i koloniści niemieccy. W 1327 roku władcy księstwa cieszyńskiego i oświęcimskiego złożyli hołd lenny królowi Janowi Luksemburskiemu. Księstwa te, a więc i Bielsko znalazły się wówczas w granicach Korony Czeskiej - informuje Piotr Kenig z bielskiego Muzeum Okręgowego.

Poza granicami Polski miasto pozostawało aż do roku 1918. Przez 392 lata było we władaniu monarchii habsburskiej. Od początku rozwijało się pomyślnie. Było otoczone fortyfikacjami, posiadało murowany zamek, wzniesiony w roku 1358 w miejscu wcześniejszego gródka drewnianego. W 1447 r. ukończono budowę kościoła św. Mikołaja, który - jako siedziba parafii - zastąpił kościół św. Stanisława w Starym Bielsku. W roku 1572 miasto wraz z najbliższą okolicą wydzielono z Księstwa Cieszyńskiego, tworząc tzw. mniejsze państwo stanowe. Kolejni właściciele dbali o jego rozwój, popierając głównie rzemiosło. Mimo nieszczęść, jakie nawiedziły miasto w XVII wieku (wojna trzydziestoletnia, najazd Szwedów w 1646 i Węgrów w 1682 roku oraz pożary w 1659 i 1664 roku), na początku następnego stulecia Bielsko znane było jako prężny ośrodek sukiennictwa. Po kolejnych właścicielach (Solmsie i Haugwitzu), w 1752 roku miasto nabyła książęca rodzina Sułkowskich, której ostatni potomek opuścił je po II wojnie światowej.

XIX stulecie przyniosło dynamiczny rozwój miasta w ramach Cesarstwa Austriackiego, a od 1867 Austro-Węgierskiego. Bielsko przekształcało się w nowoczesny ośrodek przemysłowy, choć miasto dwukrotnie trawiły pożary. Od 1870 roku cieszyło się specjalnym statutem miasta wydzielonego. W 1918 znalazło się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek przed turniejem w Paryżu... trenowała z gwiazdą “Przyjaciół”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto