MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile za ciepło i wodę?

WANDA THEN
Nie tylko ludzie, którzy mają małe dzieci są za tym, żeby ceny nie poszły w górę.  /  JACEK ROJKOWSKI
Nie tylko ludzie, którzy mają małe dzieci są za tym, żeby ceny nie poszły w górę. / JACEK ROJKOWSKI
Przełom roku to czas, w którym drżymy przed kolejnymi podwyżkami. Zazwyczaj zawyżają znacznie nasze rachunki za media, szczególnie za ciepło. Tym razem wiele wskazuje na to, że może nie być tak źle, jak w latach ...

Przełom roku to czas, w którym drżymy przed kolejnymi podwyżkami. Zazwyczaj zawyżają znacznie nasze rachunki za media, szczególnie za ciepło. Tym razem wiele wskazuje na to, że może nie być tak źle, jak w latach ubiegłych. Przedsiębiorstwo komunalne Therma wprowadza wprawdzie od stycznia 2003 roku nową taryfę, ale zawiera ona jedynie niewielkie korekty opłat za ciepło, wynoszące średnio 0,04 proc. Szefowie firmy zapewniają, że poza tym do połowy 2004 roku nie podniesie ona już cen za swoje usługi. Jednocześnie trwają rozmowy z Południowym Koncernem Energetycznym, właścicielem bielskiej i czechowickiej elektrociepłowni, by i one nie podnosiły cen. Na ostateczną cenę ciepła, którą płaci odbiorca w dwóch trzecich mają wpływ taryfy elektrociepłowni, w jednej trzeciej Thermy.

Ile w Bielsku płacić będzie trzeba za wodę i odprowadzanie ścieków okazać się powinno już w czwartek, kiedy to radni miejscy podjąć mają uchwałę w sprawie stawek taryfowych na te usługi. Do końca tygodnia wypowiedzieć się mają również rady pozostałych 13 gmin korzystających z usług bielskiej spółki Aqua.

- Do władz wszystkich gmin skierowaliśmy odrębne wnioski taryfowe. Kilka miesięcy temu okoliczne gminy chciały, by ceny były dla wszystkich jednakowe. Przygotowany był taki projekt. Również jeden organ, Rada Miejska w Bielsku, miał ustalać ceny wspólnie dla wszystkich. Nie doszło jednak do ujednolicenia cen i nadal każda gmina osobno musi je zatwierdzać, nadal też proponować je trzeba dla każdej osobno. Podwyżki nie będą jednak duże. Przy założeniu, że gminy zgodzą się na jednoprocentowy podatek od naszych nieruchomości, może zdarzyć się, że ceny wody spadną - zapewnia Bogdan Traczyk, obecnie dyrektor przedsiębiorstwa Aqua.

Od roku urządzenia wodociągowe są obciążane podatkiem od nieruchomości, który trafia do kas gmin, natomiast Aqua podatki wliczyła w koszty, a więc i w ceny. Mogą one wynosić 1 lub 2 proc. Dlatego Aqua przygotowując wnioski taryfowe podaje ceny w dwóch wersjach. Jeśli gmina weźmie od niej niższy podatek, proponuje niższą cenę. Jeśli zażąda 2 proc. ceny za wodę i ścieki będą wyższe. Na przykład w Porąbce cena w zależności od podatku może spaść o dwie dziesiąte procenta, albo wzrosnąć o 11 proc. W przypadku Bielska przy jednoprocentowym podatku usługi Aquy wzrosną o 8 proc., przy dwuprocentowym o 14 proc. Dla gospodarstw domowych w Bielsku oznacza to wzrost opłat za metr sześcienny wody z 2,61 zł do 2,82 przy podatku jednoprocentowym jaki gmina stosowała dotychczas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto