Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Infokioski w powiecie bielskim nie działają tak jak powinny. Wielka szkoda

Jacek Drost
Infokiosk na dworcu PKP. Dane w nim są nieaktualne
Infokiosk na dworcu PKP. Dane w nim są nieaktualne Jacek Drost
Infokioski w powiecie bielskim swego czasu były sztandarowym dziełem Starostwa Powiatowego. Niestety, mogą stać się klasycznym przykładem pieniędzy wyrzuconych w błoto. Po pięciu latach od ich uruchomienia okazuje się bowiem, że informacje, które podają są nieaktualne, a niektóre urządzenia stoją nieczynne i pokrywają się kurzem.

- W miejscowościach turystycznych takie kioski mogą być przydatne, ale informacje muszą być aktualizowane na bieżąco. Podawanie czegoś sprzed kilku tygodni mija się z celem. Szkoda pieniędzy - uważa Grzegorz Puda, bielski radny PiS.

Infokioski w powiecie bielskim zostały zamontowane przed pięcioma laty w ramach unijnego projektu, który kosztował ponad 700 tys. zł, z czego 500 tys. zł dopłaciła Unia Europejska (w tej kwocie było m.in. zamontowanie kiosków, stworzenie strony, oprogramowanie, kampania promocyjna).

Cztery infokioski pojawiły się w Bielsku-Białej (na dworcu, pl. Ratuszowym, pl. Chrobrego i w Galerii Sfera), a pozostałe w gminach powiatu bielskiego. W sumie zamontowano 15 multimedialnych infokiosków w powiecie bielskim, które miały teoretycznie ułatwiać życie turystom - pokazywać im m.in. aktualną bazę noclegową, gastronomiczną, ciekawe imprezy.

Problem w tym, że z aktualizacją danych nie jest najlepiej. Kiedy na przykład wejdziemy na stronę główną w infokiosku ustawionym na dworcu kolejowym i klikniemy w zakładkę "Aktualności", to pojawia się informacja na temat turnieju szachowego, który odbył się w Kozach... 20 maja 2012 roku!

Natomiast infokiosk na pl. Bolesława Chrobrego w ogóle jest nieczynny, a na dodatek trudno go zauważyć, bo został zamontowany... za okazałą windą. Nic dodać, nic ująć.

Infokioski w powiecie bielskim, czyli gminy nie dbają

- Gminy, na terenie których znajdują się infokioski, są odpowiedzialne za ich funkcjonowanie. Wiadomo, wszystko zależy od ludzi - mówi dyplomatycznie Jolanta Konior z Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Dodaje, że baza główna została wprowadzona i jest ona w miarę aktualna, nie wymaga codziennej korekty.

Gorzej jest z aktualizacją kalendarza imprez czy wydarzeń. Gminy różnie o to dbają - aktywne są m.in. Kozy czy Czechowice-Dziedzice.

- Duże pole do popisu ma miasto Bielsko-Biała. Przez jakiś czas jego aktywność była dla nas niewystarczająca, ale dogadaliśmy się - twierdzi Konior. Podkreśla, że nadal walczą o to, by system funkcjonował sprawnie. Nieczynne infokioski na pl. Chrobrego i w Sferze będą niebawem działały.

- Marzymy o tym, by włączyć do śląskiego systemu informatycznego - dodaje Konior.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto