MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej już oficjalnie otwarte. Byliśmy w środku, wiele atrakcji w ten weekend

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W weekend będzie można odwiedzić OKO. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W weekend będzie można odwiedzić OKO. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO przy bielskim Studiu Filmów Rysunkowych zostało oficjalnie otwarte. W tym wyjątkowym miejscu nie tylko można poznać blisko 80-letnią historię działalności Studia i jego bogaty dorobek artystyczny, ale także zetknąć się z bohaterami, takimi jak: Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski. Centrum jest „rodzajem edukacyjnej platformy międzypokoleniowej”, gdzie goście wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne mają możliwość uczyć się przez zabawę.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już oficjalnie otwarte

Tuż obok Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, kolebki produkcji, takich jak: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Kuba i Śruba”, powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek po południu, 24 maja.

- Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej. Bardzo zakorzenioną w Bielsku-Białej. (…) Większość pracowników SFR to ludzie pochodzący z Bielska-Białej i regionu. To filmy z Bielska-Białej stanowiły – praktycznie do pojawienia się Wiedźmina – najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata – powiedział na początku piątkowego wydarzenia dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel, który następnie przekazał głos duetowi prowadzących – Annie Guzik i Romanowi Baranowi.

Aktorka bielskiego Teatru Polskiego podkreśliła, że pochodzi z pokolenia, które wychowywało się w latach 80.

- Byłam odbiorcą słynnej dobranocki. (…) Naprawdę trudno jest wytłumaczyć moim dzieciom ten nasz głód bajek. Przed godziną 19 place zabaw pustoszały, ponieważ wszyscy biegli na bajkę – mówiła.

Roman Baran przybliżył z kolei historyczne losy Studia. Jego początki miały miejsce w Katowicach. To tam Zdzisław Lachur – malarz, grafik, entuzjasta animacji – zamieścił w 1947 r. na łamach ówczesnej katowickiej „Trybuny Robotniczej” anons, że poszukiwani są uzdolnieni rysownicy do pracy przy przyszłej produkcji filmów animowanych. Odbył się konkurs, w efekcie którego znalazł on współpracowników i współzałożycieli Eksperymentalnego Studia Filmów Rysunkowych.

- Od tej pory zaczęła się wielka przygoda z filmem. (…) Grupa twórców rozstała się szybko i z „Trybuną Robotniczą”, i z Katowicami, przenosząc się na krótko do pobliskiej Wisły. Stamtąd miała się przenieść do zaludniającego się Wrocławia. Zatrzymała się jednak po drodze w Bielsku. I tu została – przypomniał prowadzący.

Obecna na otwarciu Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stwierdziła, że przejęcie Studia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. było bardzo dobrą decyzją.

- Wspólnie możemy tworzyć i wspierać to, co tak naprawdę również jest naszym dziedzictwem. (…) Nie wyobrażam sobie, że teraz to miejsce miałoby nie mieć wsparcia ministerstwa, nie być wspierane centralnie i nie miało się rozwijać dalej. (…) Mam nadzieję, że do tego miejsca będą przyjeżdżać nie tylko rodziny z Polski, ale także z całej Europy – podkreśliła.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zaznaczył, że otwarcie Studia zapisuje się w historii miasta. - To oczywiste, że to miejsce będzie wizytówką Bielska-Białej. (…) Jest ono wpisane w jego DNA. (…) Dla mnie jako rodzica, który wie jak ważny jest przekaz wizualny, by dotrzeć z wartościową produkcją do naszej młodzieży, jest nie do przecenienia – dodał.

Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka, Kocia Szajka, czyli podróż po nowym Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej

Karolina Lorenc, zastępca dyrektora SFR ds. organizacyjnych i kulturalnych, wyjaśniła, że celem, który przyświecał podczas tworzenia Centrum, było podtrzymanie tradycji, a zarazem opowiedzenie w ciekawy, nowoczesny sposób kilkudziesięcioletniej historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

- Chcieliśmy zaciekawić najmłodszych gości, którzy być może dopiero u nas po raz pierwszy zetkną się z bohaterami, takimi jak: Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski, a u ich rodziców czy dziadków obudzić najmilsze wspomnienia z dzieciństwa – powiedziała.

Jak podkreśliła, Centrum jest rodzajem „edukacyjnej platformy międzypokoleniowej”, gdzie goście wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne mają możliwość uczyć się przez zabawę. To największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy.

Główną atrakcją Centrum jest multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach. Opowiada historię Studia oraz przybliża proces tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą, jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć własną animację. Częścią centrum jest sala kinowa i amfiteatr.

Budowa Centrum trwała od lutego 2022 roku. Pierwszym krokiem był demontaż budynku, w którym mieściła się między innymi sala kinowa. Później wzniesiony został w tym miejscu nowy gmach, który z zabytkową siedzibą Studia połączyła przewiązka. Koszt całkowity – łącznie z remontem siedziby wytwórni – wyniósł około 41 mln zł. Na budżet inwestycji złożyły się pozyskane przez Studio fundusze norweskie, pieniądze z resortu kultury, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę przekazała działkę.

Weekend otwarcia, czyli premiery, seanse filmowe i bajkowe gry terenowe

W weekend będzie można odwiedzić OKO, zaplanowano szereg atrakcji. W amfiteatrze odbędzie się oficjalna premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” i spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach. Akcja opowieści toczy się w bielskim Centrum. W sali kinowej pokazany zostanie premierowo pilotażowy odcinek serialu „Bystre Oczka”, nowej produkcji Studia, w której głosu użyczyła aktorka Anna Guzik. Odbędą się także warsztaty filmowe, gry terenowe oraz koncerty.

Więcej szczegółowych informacji na temat inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej znajduje się na stronie www.sfr.pl.

PROGRAM OTWARCIA INTERAKTYWNEGO CENTRUM BAJKI I ANIMACJI OKO – 25 i 26 maja 2024 r.

Na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem zwiedzania wystawy stałej – wstęp wolny. W razie niepogody program może ulec zmianie.

25 maja 2024 (sobota)

  • 12.00-16.00 Zwiedzanie wystawy stałej (obowiązują bilety wstępu, godziny wejść: 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00)
  • 12.00-13.00 Przybij piątkę Kociej Szajce - spotkanie z Agatą Romaniuk
  • 13.00-14.00 Podpisywanie książek przez Agatę Romaniuk
  • 13.00-15.00 Kocia Szajka w terenie - gra terenowa
  • 13.20-14.50 Wszystkie dzieła Zdzisława Kudły
  • 15.00-16.30 Muzyczna podróż do krainy Błękitnego Rycerzyka - projekcja z muzyką na żywo (grupa SzaZa / Małgorzata Lietz)
  • 17.00-18.00 Świat dzieci i świat dorosłych w seriach filmowych produkowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej
  • 19.00-20.30 Dobranockowe kino plenerowe - Wielka podróż Bolka i Lolka

26 maja 2024 (niedziela)

  • 12.00-16.00 Zwiedzanie wystawy stałej (obowiązują bilety wstępu, godziny wejść: 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00)
  • 12.00-13.00 Premiera pilotażowego odcinka serii "Bystre Oczka" + spotkanie z twórcami
  • 12.00-14.00 Baw się z nami na łące, przybijając piątkę ślimakowi i biedronce - gra terenowa
  • 13.00-14.00 Jak to się dzieje, że mamy dźwięk w filmie?
  • 14.30-15.30 Jak wprawić w ruch (ożywić) rysunkową postać?
  • 16.00-17.00 Koncert improwizowany do filmów animowanych dla młodzieży - zespół KOŃ
  • 17.00-18.30 Dobranockowe kino plenerowe II - Przygody Błękitnego Rycerzyka

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu. Wydarzenia plenerowe mogą zostać przeniesione do budynku w razie niepogody, co będzie wiązało się z limitem miejsc.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto