Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jacek Kachel i bitwa nad Białą

KLM
materiały prasowe
„Bitwa nad Białą - w cieniu wielkiej wojny” tak brzmi roboczy tytuł projektu Jacka Kachla, który znalazł uznanie w oczach komisji przyznającej tegoroczne stypendia kulturalne województwa śląskiego.

Bitwa nad Białą – w cieniu wielkiej wojny” to roboczy tytuł projektu Jacka Kachla, bielskiego historyka, dziennikarza i fotografa, jaki znalazł uznanie w oczach komisji przyznającej tegoroczne stypendia kulturalne województwa śląskiego.

Historyk wziął pod lupę mało znany epizod z roku 1914. Dzień 28 czerwca 1914 roku przeszedł do światowej historii jako symboliczny początek I wojny światowej. Wtedy zginął następca tronu arcyksiążę Ferdynand. Ale dla osób z terenów granicznych Śląska Austriackiego i Galicji inne wydarzenie zwane dzisiaj „Bitwą nad Białą” było w tym czasie równie ważne. W owym dniu na święto jubileuszowe Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” do Bielska przybyło ponad dwa tysiące Polaków ze Śląska Austriackiego i z Galicji.

– Władze Bielska nie zgodziły się na ich wejście do miasta, a zorganizowani nacjonaliści niemieccy wsparci przez żandarmerię i policję doprowadzili do krwawego starcia nad rzeką Białą – podkreśla Jacek Kachel. Dodaje, że echa tych zajść rozniosły się nie tylko na Śląsk i Galicję, ale także na Czechy.

Kachel zamierza pokazać konflikt całościowo w oparciu o ówczesną prasę. Ukaże wszystkie relacje prasowe polskich, niemieckich i czeskich publikatorów, by czytelnik miał pełny i obiektywny obraz wydarzeń.
– Będzie to przegląd ponad 30 gazet jakie w tamtym czasie pisały o tych zajściach. Relacje pochodzić będą nie tylko z polskiej i niemieckiej prasy ale również z czeskiej – zapowiada historyk.

Materiał zostanie opracowany w formie książkowej oraz zamieszczony w internecie. Książeczka ukaże się w serii Małych Form realizowanych przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Część nakładu zostanie przekazana nieodpłatnie do głównych bibliotek w regionie.

Książka ma szanse pojawić się na rocznice stulecia wybuchu pierwszej wojny światowej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto