Nasza Loteria

Jajko i kura

TOMASZ WOLFF, (aj)
Kur trzeba doglądać praktycznie przez cały czas.  JACEK ROJKOWSKI
Kur trzeba doglądać praktycznie przez cały czas. JACEK ROJKOWSKI
Czesław Szendzielarz z Mazańcowic od wielu lat hoduje kury. Interes przejął po ojcu Franciszku. W należącym do niego kurniku nie odczuwa się atmosfery przedświątecznej.

Czesław Szendzielarz z Mazańcowic od wielu lat hoduje kury. Interes przejął po ojcu Franciszku. W należącym do niego kurniku nie odczuwa się atmosfery przedświątecznej.

- Nie ma takich metod, żeby akurat w tym okresie zmusić kury do znoszenia większej ilości jaj. One przecież mają wszystko zaplanowane. Niosą według wieku, a nie zbliżających się uroczystości czy świąt - tłumaczy hodowca.

Pod jego skrzydła trafiają jednodniowe kurczęta. Kiedyś sprowadzał maleństwa z Holandii, ale po przyjściu ptasiej grypy musiał szukać nowych rynków. Dziś przychylnym okiem spogląda na Wielką Brytanię. Pierwsze 20 tygodni życia kury nazywa się odchowem. Szendzielarz mówi, że wtedy tylko karmi i patrzy jak rosną. Po tym czasie kura wchodzi w okres nieśności. Po kolejnych 3-4 tygodniach osiąga jego szczyt. Później z każdym tygodniem jej możliwości "produkcyjne" spadają. Szacuje się, że kura hodowana w stadzie zarodowym, a takie hodują właśnie Szendzielarz, powinna znieść w ciągu życia około 160 jajek. Żyje w nim od 50 do 60 tygodni, później trafia na stół. Wychodzi więc na to, że średnio na tydzień znosi 6 jaj. Hodowla zarodowa charakteryzuje się tym, że jajka zniesione przez kury w większości trafiają do wylęgarni. Do konsumpcji przeznaczany jest niewielki procent.

- Koszty utrzymania hodowli zarodowej są wyższe niż takiej, w której żyją nioski. Ja muszę utrzymywać koguty i nie opłaca mi się dawać jajek na spożywcze. W hodowlach niosek nie ma kogutów. Można powiedzieć, że kury żyją w celibacie. Są tak zaprogramowane, że zawsze zniosą jajka. Kogut nie jest im do niczego potrzebny - śmieje się mazańcowiczanin.
W kurniku Szendzielarza mieszka około 6 tysięcy kur i kogutów. Zdecydowaną większość stanowią kury. Na dziesięć sztuk przypada jeden kogut. W najlepszym okresie dziennie wszystkie kury są w stanie znieść nawet 5 tysięcy jaj.

Można by nimi obdzielić całą wieś i okoliczne sołectwa. Szendzielarz zapuszcza się do kurnika kilka razy dziennie, żeby pozbierać jajka i sprawdzić, czy z drobiem jest wszystko w porządku. W nocy nie pracuje.

Po 55 tygodniach kury trafiają do ubojni. Wtedy w kurniku następuje tzw. postój techniczny. Trzeba wysprzątać i zdezynfekować kurnik, wybielić ściany na nowo.

- Potem przyjeżdża nowe stado i tak jest na okrągło - zakończył hodowca z Mazańcowic.

Jak zrobić pisankę?

W Beskidach są żywe dwa sposoby barwienia jaj. Aby zrobić pisanki tym pierwszym, potrzebne będą jaja zabarwione w wywarze z łupinek cebuli. Na tak przygotowanych specjalnym nożykiem wydrapuje się wzorki. Drugi sposób związany jest z malowaniem. Potrzebne są jaja białe, na których maluje się farbkami, ale nie takimi zwykłymi. Najpierw trzeba zaopatrzyć się w specjalny barwnik, który dostępny jest w drogeriach. Następnie mieszamy go z ciepłą wodą, a kiedy pisanka jest już gotowa, namalowany wzór utrwala się, zanurzając ją w occie.

Jeśli ktoś ma ochotę na pisanki nowoczesne, to może wybierać z potężnego asortymentu ozdób, których autorami są Anna i Waldemar Pawelkowie. Ich jaja są właściwie... bombkami choinkowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto