Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

Materiał informacyjny proficredit.pl
Jeszcze nie tak dawno temu do zakupów online podchodziliśmy z dużą rezerwą. Czasy się jednak zmieniły i obecnie nabywanie produktów przez Internet to już codzienność. Chociaż nadal nie brakuje miłośników wielogodzinnego buszowania po galeriach handlowych, to jednak zwiększa się też grono osób, które zakupy wolą robić, siedząc wygodnie przed monitorem komputera w domowym zaciszu. Jednak tak jak w sklepie stacjonarnym czyhać na nas mogą pewne niebezpieczeństwa, na przykład przy odrobinie nieuwagi - możemy zostać okradzeni, tak samo musimy pamiętać, że zakupy w Internecie nie są niestety pozbawione ryzyka.

Co można kupować w Internecie?

Zakupy online kuszą wygodą. Pozwalają na sporą oszczędność czasu. Bez wychodzenia z domu możemy do woli porównywać produkty i szukać najkorzystniejszych ofert. Co więcej, nie ograniczają nas godziny pracy sklepu, towary możemy nabywać nawet w nocy. Zakupy przez Internet zachęcają też niższymi cenami w porównaniu do sklepów stacjonarnych.

Obecnie przez Internet można kupić już właściwie wszystko. Według statystyk najczęściej nabywanymi produktami online są ubrania, kosmetyki oraz książki. Część z nas decyduje się też na zakup sprzętu elektronicznego i artykułów gospodarstwa domowego, a także mebli. Często na korzyść opcji internetowej przemawia wygodna dostawa. Przez Internet coraz chętniej korzystamy z płatnych platform oferujących dostęp do edukacji lub rozrywki, czy z usług finansowych, takich jak zakładanie konta, ubezpieczenie, czy pożyczka przez Internet.

O czym warto pamiętać?

Aby transakcje dokonywane przez Internet były bezpieczne, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Najważniejsza mówi, aby zawsze korzystać tylko z tak zwanych bezpiecznych metod płatności, obsługiwanych przez znane i autoryzowane serwisy, posiadające specjalne certyfikaty zabezpieczeń. Szczególną ostrożność należy zachować płacąc kartą kredytową, kiedy to podajemy jej numer, datę ważności i specjalny kod CVV. Jeśli będziemy nieuważni, możemy się narazić na całkiem poważne straty finansowe. Sensowym rozwiązaniem może być więc posiadanie osobnej karty tylko do zakupów online, na której nie będziemy przechowywać dużych środków.
Kiedy zakładamy konta w sklepach internetowych, ważne jest też, abyśmy używali różnych haseł. W sytuacji ataku hakerskiego na dany sklep i wykradzenia naszych danych, potencjalne szkody będą wówczas mniejsze, niż gdybyśmy używali tego samego hasła we wszystkich serwisach. Konieczne jest też zabezpieczenie urządzenia, przez które dokonujemy zakupów, sprawdzonym programem antywirusowym. Na programie takim nie warto oszczędzać. W sfinansowaniu zakupu pomóc może pożyczka przez Internet.

Zasada ograniczonego zaufania

Aby w pełni i bez niepotrzebnego stresu cieszyć się zakupami online, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec sprzedawców. Przed sfinalizowaniem transakcji zawsze najpierw zapoznaj się z opiniami na temat danego sklepu. Zaniepokoić powinna szczególnie duża liczba komentarzy negatywnych lub też zupełny brak opinii. Przydatne może się także okazać zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, jeśli taki istnieje.

Zakupy przez Internet, kiedy odbywają się w bezpiecznych warunkach, przynieść mogą dużo frajdy. Wie o tym każdy, kto godzinami z przyjemnością przegląda oferty sklepów odzieżowych, meblowych albo z tych z elektroniką. Realizację zakupów upatrzonych produktów ułatwić może pożyczka przez Internet.

Dodaj ogłoszenie