Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc samotnym i bezdomnym zwierzętom?

Redakcja

Za nami Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, który przypada na 4 kwietnia. Nie tylko tego dnia warto pochylić się nad psami i kotami, które straciły kochającą rodzinę. Jak możemy im pomóc? Ile rocznie psów i kotów trafia do schronisk dla zwierząt? Zapytaliśmy o to pracowników Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.

- W naszym schronisku obecnie przebywa ok. 90 psów i 40 kotów - mówi Aleksandra Molnar, kierownik Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. - Oczywiście liczba jest zmienna, bo cały czas przyjmujemy do siebie kolejne zwierzęta, a inne wracają do właścicieli lub są adoptowane - dodaje.

Coraz więcej zwierząt trafia do swojego domu, bądź znajduje nowy, w którym czeka na nie kochająca rodzina. - Mamy duży procent adopcji. Stała się taka piękna rzecz, że bardzo dużo zwierząt odbieranych jest przez właścicieli - mówi Aleksandra Molnar. - Udaje nam się uzyskać na nich namiar, bo wiele zwierząt ma wszczepiony czip lub na ich obroży podany jest adres zamieszkania. Dzisiaj mniej więcej połowa zwierząt wraca do swojego domu. To bardzo dobra tendencja, bo kiedyś na jednego takiego zwierzaka przypadało dziewięć adoptowanych - tłumaczy kierownik schroniska.

W ubiegłym roku do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach trafiło ich aż 1241. To 786 psów i 455 kotów. 90 proc. z nich wróciło do właścicieli lub znalazło swój nowy dom.
Jak się okazuje właściciele psów i kotów ciągle oddają swoje zwierzęta do schroniska. Powody są różne, ale pracownicy schroniska podkreślają, że przed każdymi świętami takich przypadków jest o wiele więcej niż w pozostałych dniach roku.
- Przed każdymi świętami mamy bardzo dużo telefonów o oddanie zwierzaka do schroniska - mówi Aleksandra Molnar. -Właściciele tłumaczą się, że mają alergię, są chorzy, bądź ich sytuacja życiowa nie pozwala na dalsze zajmowanie się psem, czy kotem. Nazywamy to syndromem „świątecznych porządków”. Oczywiście czasami właściciele mają konkretne powody, aby oddać swojego psa lub kota do schroniska, ale bywa tak, że ktoś po prostu chce pozbyć się zwierzęcia - dodaje kierownik schroniska.

*

Fundacja Przystanek Schronisko. Tu pomożesz zwierzętom
Wolontariat w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach zaczął działać w październiku 2009 roku, dzięki staraniom Fundacji S.O.S. dla Zwierząt. Obecnie kontynuowany jest przez Fundację „Przystanek Schronisko”, która powstała, by objąć opieką zwierzęta przebywające w schronisku w Katowicach. Wolontariusze spotykają się w schronisku dwa razy w tygodniu, w czwartki i soboty, aby opiekować się bezdomnymi zwierzętami.

Pamiętajmy, że wolontariuszem może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Obecnie fundacja nie szuka nowych wolontariuszy, jednak warto śledzić stronę schroniska, gdzie pojawiają się informacje o kolejnych naborach i apelach o pomoc do mieszkańców naszego regionu.

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach wychodzi jednak naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców i raz w miesiącu organizuje akcję o nazwie „Daj psom pobiegać”. - Zachęcamy wszystkich do udziału w tej akcji, by zabrać na spacer jednego z naszych czworonogów. Najbliższa okazja do takiego spaceru będzie w niedzielę 22 kwietnia o godz. 10.00 - mówi Aleksandra Molnar, kierownik katowickiego schroniska.

W jaki sposób możemy wesprzeć schronisko?
- Nasze schronisko można wspierać poprzez Fundację „Przystanek Schronisko”. Sami nie zbieramy pieniędzy. Natomiast jeżeli chodzi o materialne rzeczy, jak jedzenie czy posłania, to obecnie mamy pełne magazyny. Nie chcemy, aby jedzenie się przeterminowało, dlatego prosimy o nieprzynoszenie go do naszego schroniska. Jeśli potrzebujemy takiego wsparcia, to informujemy o tym na naszej stronie internetowej - tłumaczy Aleksandra Molnar.

W sprawie wsparcia podopiecznych katowickiego schroniska najlepiej kontaktować się z samą fundacją. Fundacja szuka również tymczasowych domów dla zwierząt oraz funduje specjalną dietę lub leczenie psów i kotów.
Każde schronisko potrzebuje naszej pomocy. Dlatego najlepiej śledzić poczynania wolontariuszy oraz pracowników na stronach internetowych i reagować na ich apele. Nie zapominajmy o potrzebujących, samotnych i zagubionych zwierzętach.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto