Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Artykuł sponsorowany MŁYNARSCY NIERUCHOMOŚCI
Sprzedaż nieruchomości to poważna sprawa. Na tyle poważna, iż wydaje nam się, że podczas dokonywania decyzji o zakupie przez potencjalnych kupujących istotną rolę odgrywają tylko czynniki naprawdę dużego kalibru – metraż, lokalizacja i oczywiście cena. Są one oczywiście niezwykle ważne i podlegają ocenie ze strony kupujących, jednak znane są przypadki mieszkań czy domów w dobrym miejscu i atrakcyjnej cenie, których sprzedaż się przeciąga „nie wiadomo dlaczego”. Jedną z odpowiedzi na owo „dlaczego?” jest brak odpowiedniego przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad, które warto wcielić w życie, decydując się na sprzedaż nieruchomości. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, znajdź biuro nieruchomości, które oferuje usługę home stagingu. W jej ramach uzyskasz nie tylko fachowe porady, co możesz w swoim wnętrzu poprawić przed wystawieniem go na sprzedaż. Profesjonalny home staging obejmuje również wyposażenie Twojego wnętrza na czas sesji zdjęciowej i prezentacji nieruchomości w atrakcyjne dodatki, które zwiększą zainteresowanie Twoją ofertą. Chcesz zobaczyć wnętrza profesjonalnie przygotowane do sesji przez biuro Młynarscy Nieruchomości? Zajrzyj do galerii na końcu materiału i przyjrzyj się ofertom w załączonych linkach.

Jeśli martwisz się przygotowywaniem mieszkania na dziesięć sesji zdjęciowych z rzędu, rozważ współpracę z jednym biurem na zasadach wyłączności. W ramach takiej współpracy możesz liczyć nie tylko na home staging, ale również na przygotowanie profesjonalnych materiałów filmowych i zdjęciowych z Twojej nieruchomości. Pod artykułem znajdziesz link do kanału biura Młynarscy Nieruchomości na YouTube, gdzie zobaczysz, jak w przykuwający uwagę sposób można zaprezentować dom czy mieszkanie na sprzedaż bądź wynajem.

Jeśli nadal mieszkasz w sprzedawanej nieruchomości, postaraj się tak planować jej prezentacje, aby nie kolidowały z Twoim codziennym życiem. Świetnym pomysłem są tutaj prezentacje w formie domów otwartych – wówczas przygotowujesz nieruchomość na kilka prezentacji z rzędu w określonym czasie, co nie dezorganizuje Twojego codziennego życia, a potencjalnym kupującym ułatwia swobodne zapoznanie się z jej wnętrzem i otoczeniem.

Co zatem możesz zrobić, aby sprzedaż przebiegła sprawnie, a uzyskana cena była satysfakcjonująca?

Porządek

Tak tak, to nie pomyłka. Porządek ma kluczowe znaczenie w trakcie sprzedaży nieruchomości. I nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że potencjalni kupujący mogą ocenić nas jako bałaganiarzy. Nie chodzi bowiem o taki porządek, w którym my lubimy funkcjonować na co dzień, ale o ład rozumiany nieco szerzej. Jest to działanie, które możemy podjąć nie angażując naszych finansów, a jedynie poświęcając nieco czasu i siły mięśni 

Wstępem do uporządkowania przestrzeni powinna być zmiana naszego stosunku do sprzedawanej nieruchomości – jeśli podjęliśmy decyzję o jej sprzedaży, dobrze przestać ją (na razie w myślach) traktować jak „naszą” przestrzeń, a zacząć myśleć o niej jako o produkcie, który ma się spodobać. A żeby mógł się spodobać, potencjalny kupujący winien zobaczyć w nim przestrzeń dla siebie, poznać zalety i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, wyobrazić sobie w tych czterech ścianach swoje przyszłe życie.

Porządki zaczynamy zatem od przywrócenia pomieszczeniom ich pierwotnych funkcji – usuwamy biuro z sypialni, staramy się (wiemy, jakie to trudne ;)) usunąć z salonu zabawki dzieci itd. To oczywiście mogą być dla nas przejściowo pewne niedogodności, ale warto podjąć ten trud, aby odsłonić prawdziwy potencjał mieszkania.

Tym, co niezwykle ważne i wysoko cenione, jest przestrzeń i wrażenie przestronności. Usuńmy zatem zbędne meble lub ustawmy je tak, aby uzyskać maksymalnie dużo miejsca. Zasada ta dotyczy również rozmaitych przedmiotów, szczególnie tych obdarzonych ładunkiem sentymentalnym – postarajmy się usunąć wszystkie zbędne bibeloty, dyplomy itd. To, co nadawało indywidualny rys naszym wnętrzom, niekoniecznie jest interesujące dla kupującego i zajmuje przestrzeń. Ważne jest też „odgruzowanie” blatów i stołów, półek i parapetów, na których zalegają przedmioty codziennego użytku.

Kuchnia i łazienka

Poświęcimy im osobny fragment, ponieważ te dwa pomieszczenia podlegają szczególnie wnikliwej ocenie ze strony kupujących. Zasada numer jeden – muszą być czyste. Naprawdę idealnie czyste. Przyjrzyjmy się płycie grzewczej, okapowi, piekarnikowi i dokładnie je wyszorujmy. Zlikwidujmy wszelkie zacieki i kamień na armaturze. Dokładnie wyczyśćmy kafelki i fugi (żadnego tłuszczu, żadnej pleśni itd.). Jeśli trzeba, wymieńmy deskę klozetową. Te pomieszczenia powinny po prostu lśnić, kojarzyć się z komfortem, czystością i higieną. W oczach oglądających świadczą o tym, jak dbaliśmy o mieszkanie w trakcie jego użytkowania. Staramy się, aby w trakcie wizyt potencjalnych kupujących w miarę możliwości nie rozwieszać prania (szczególnie w salonie/sypialni).

Pamiętajmy – nasze wnętrze nie musi być luksusowe ani prezentować się jak w katalogach wnętrzarskich. Sami jednak zobaczycie różnicę, kiedy w łazience zredukujecie do minimum ilość kolorowych buteleczek i butelek (np. zdjęcia szczególnie szpecą „wystawy” detergentów, których na co dzień nie zauważamy), a w kuchni puszek, opakowań i tym podobnych. Niezwykle pomocne w organizacji przestrzeni są wszelkiego rodzaju koszyki.

Naprawy i remonty

Od razu rozwiewamy pewien mit – naprawdę, najczęściej nie ma konieczności przeprowadzania remontów w mieszkaniu, aby było atrakcyjne dla kupujących. Jest jednak pewne minimum, o które warto zadbać. Przede wszystkim likwidujemy wszelkie drobne usterki – naprawiamy cieknące krany i spłuczki, przykręcamy obluzowane gniazdka, wymieniamy przepalone żarówki, naprawiamy klamki i staramy się, aby drzwi nie skrzypiały. To wszystko drobne czynności, które składają się na ogólny obraz mieszkania jako schludnego i zadbanego. Jeśli jakieś elementy są szczególnie zużyte (np. listwy przypodłogowe), możemy zdecydować się na ich wymianę. Pamiętajmy jednak, że zmiany muszą współgrać z wystrojem wnętrza i mieć ekonomiczny sens.

Tym, w co warto zainwestować, jest malowanie ścian. Mieszkanie staje się wówczas świeże i czyste, a koszty takiej operacji nie są wielkie. Pamiętajmy o używaniu neutralnych barw – złamane biele, beże, delikatne szarości i pastele optycznie powiększają wnętrze i dobrze eksponują wszelkie dodatki. Pamiętajmy, że im bardziej widoczny element (a ściany i sufity to spora powierzchnia), tym większy wywiera wpływ na naszą wyobraźnię.

Światło

Większość z nas lubi jasne wnętrza i takich poszukuje. Oczywiście kierunku, w którym wychodzą okna nie przeskoczymy, możemy jednak trochę naszemu mieszkaniu „pomóc”. Przede wszystkim, umyjmy okna  To nielubiana czynność, jednak zmycie miejskiego kurzu z szyb naprawdę sporo daje. Zdejmijmy (nawet jeśli sami je uwielbiamy) ciężkie zasłony i gęste firanki, podczas wizyt potencjalnych kupujących nie zaciągajmy rolet.

Zapach

Mówi się, że „kupuje się oczami”, ale inne zmysły mają równie duże, a często niedoceniane znaczenie i dostarczają nam o nieruchomości istotnych informacji. Niezwykle ważny jest zapach. Absolutne minimum, to dokładne wywietrzenie wnętrza przed każdą wizytą osób zainteresowanych zakupem. W trudniejszych przypadkach (zapach zwierząt, papierosów etc.) warto zainwestować w ozonowanie powietrza, aby odstręczających zapachów pozbyć się na dłużej – na nic wszelkie wcześniejsze zabiegi, jeśli nos naszych gości wyśle im sygnał do ucieczki. Koniecznie pozbywamy się definitywnie źródeł nieprzyjemnego zapachu. Doskonałym pomysłem „zapachowym” i dekoracyjnym są świeże kwiaty w wazonie.

Zwierzęta

To temat newralgiczny. Jeśli posiadamy czworonoga, zapewne jesteśmy miłośnikiem zwierząt i wszelkie ślady jego obecności nie stanowią dla nas problemu, ba, niektórych nawet nie zauważamy. Pamiętajmy, że nie wszyscy podzielają nasz entuzjazm – niektórzy są alergikami, inni zwierząt się boją, jeszcze inni po prostu ich nie lubią. Postarajmy się, aby psy i koty nie błąkały się po mieszkaniu w trakcie prezentacji. W mieszkaniu nie powinno być misek z karmą lub rozchlapaną wodą, sierści i zapachu zwierząt. Wymaga to pewnego poświęcenia, jest jednak dość istotne i warto o to zadbać, oczywiście z uwzględnieniem dobrostanu zwierzaka,

Dodatki

Wiele mówi się o mocy dodatków w wystroju wnętrza. Ocieplają je kwiaty (szczególnie świeże kwiaty w wazonie), świece, dekoracyjne poduszki na kanapie. Te elementy przyciągają wzrok na fotografiach i budzą miłe skojarzenia w trakcie prezentacji. Nie są oczywiście konieczne, stanowią natomiast miły dodatek. Inspiracji poszukać można w sieci czy popularnych marketach budowlanych i wnętrzarskich, dodając do naszego wysprzątanego, odświeżonego mieszkania efekt wow.

Dokumenty

Pamiętajmy, że do sprzedaży nieruchomości przygotowujemy się również od strony formalnej. Warto uporządkować dokumenty związane ze stanem prawnym nieruchomości (będą niezbędne, aby rzetelnie przedstawić go potencjalnym kupującym, pośrednikowi, a także w trakcie transakcji). Przed wizytą osób zainteresowanych zakupem warto mieć pod ręką rachunki za media i czynsz z ostatnich miesięcy, aby sprawnie rozwiać ewentualne wątpliwości co do kosztów eksploatacji naszej nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto