Jak zaoszczędzić na wodzie? Alternatywne źródło wody – studnia głębinowa

Materiał powstał we współpracy z AQUA-TEX Beskidy
W domach jednorodzinnych w Polsce, średnie zużycie wody na osobę wynosi 100 litrów. Czteroosobowa rodzina zużywa więc 400 litrów na dobę, co miesięcznie przekłada się na 12 000 litrów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią cenę za 1m³ wody w woj. Śląskim (10,44 zł) to miesięczny koszt wody wyniesie ok. 125 zł. Jeśli ktoś ma jeszcze zwierzęta albo małe gospodarstwo ta cena oczywiście wzrasta. Niestety to tylko cena za korzystanie wody w domu…a co z ogrodem?

Ogród zjadaczem wody!

Posiadanie domu wiąże się również z pielęgnacją ogrodu. To na utrzymanie trawnika czy kwiatów zużywa się latem dodatkowe (ogromne!) ilości wody. Przeciętny trawnik potrzebuje pięć litrów wody na metr kwadratowy na dobę od wiosny do jesieni (ok. 120 dni, okres wegetacyjny traw). Ogród o powierzchni 300 metrów kwadratowych podlewany 10 litrami wody na metr kwadratowy pochłonie 360 000 litrów wody! Przeliczając to po średniej cenie mamy koszt prawie 3800 zł…

Studnia głębinowa – alternatywne źródło wody

Studnia głębinowa to idealne rozwiązanie dla każdego domu jednorodzinnego czy też pensjonatów i hoteli – wspomina właściciel Aquatex Beskidy Radosław Suchanek.

Studnie wiercimy od 10 lat i doskonale wiemy, że zapotrzebowanie wody w domach z ogrodami jest ogromne. Nasi klienci już na etapie budowy domu decydują się na studnie, ale mamy także takich, którzy są już podłączeni do wodociągów, jednakże studnia pozwala im na ogromne oszczędności – szczególnie jeżeli regularnie dbają o ogród – dodaje.

Zasoby wodne Polski są bogate w wody podziemne, które występują w obrębie różnych skał tworząc poziomy wodonośne. Użytkowe poziomy wodonośne występują na obszarze 96% powierzchni Polski. Dzięki temu prawie na całym obszarze naszego kraju wiercenie studni głębinowych jest możliwe.

Studnia głębinowa dostarcza wodę z głębokich poziomów wodonośnych, co oznacza, że woda ta jest wolna od zanieczyszczeń takich jak pestycydy czy skażenia pochodzące z gospodarstw domowych. Oczywiście przed każdym podłączeniem wody do domu wykonuje się badanie wody, ale w zdecydowanej większości woda ta nie zawiera niebezpiecznych związków.

Tu podaj tekst alternatywny

Wiercenie studni głębinowej

Studnie głębinowe, nazywane również wierconymi lub rurowymi, wykonywane są za pomocą tzw. wiertnic. Są to specjalne urządzenia, które działają w oparciu o dwa rodzaje rur – osłonowe i filtracyjne. Rury osłonowe docierają w okolice warstwy wodonośnej, natomiast rury filtracyjne wnikają w nią. Dzięki temu, że pogłębianie studni wierconej jest możliwe na głębokość ponad 10 m, wydobywana z niej woda jest pozbawiona zanieczyszczeń pochodzących np. z nawożenia gruntów lub nieszczelności infrastruktury kanalizacyjnej. Najważniejsze jest to, że cały system daje pewność nieprzerwanego zaopatrzenia w wodę oraz działa niezależnie od wodociągów.

Przed każdym wierceniem studni, przeprowadza się analizę map hydrogeologicznych, na podstawie których określana jest przybliżona głębokość planowanej studni. Samo wiercenie również odbywa się bezpiecznie – nie uszkadza się terenu na którym się wierci, jeżeli wcześniej dobrze go zabezpieczymy a urobek wywozimy na swoim aucie, dzięki temu klienci zawsze nas doceniają za porządek i czystość po wierceniu – dodaje właściciel Aquatex Beskidy.

Tu podaj tekst alternatywny

Ile kosztuje wywiercenie studni głębinowej?

Wszystko zależy na jakiej głębokości znajduje się woda. Koszt studni przelicza się na metry bieżące odwiertu.

Przeważnie wiercimy studnie od 25 do 50 metrów głębokości, zdarzają się głębsze ale dużo rzadziej. Po każdym wierceniu badamy przepływ wody na minutę, aby sprawdzić jak wydajna jest studnia. Następnie dobieramy klientowi pompę głębinową i przygotowujemy instalacje przyłączeniową. Metr wiercenia to koszt ok 200 – 220 zł, pompa to koszt od 700 – 1500 zł – dodaje właściciel Aquatex Beskidy.

Inwestycja w studnię głębinową wywierconą na ok 30 metrów wraz z pompą to koszt ok 7 tysięcy złotych. Przy dużym ogrodzie ta inwestycja spłaci się nawet w 1,5 roku!

Studnia głębinowa w ciągu 2 dni!

Studnię wierci się przeważnie ok. jednego dnia ale większość z firm działających na terenie woj. Śląskiego terminy oczekiwania ma średnio ok 3 tygodni. Czasami jednak nie można sobie pozwolić na długi okres oczekiwania bo woda musi być na już.

Firma Aquatex Beskidy w swojej ofercie uruchomiła specjalną usługę wiercenia natychmiastowego, gdzie realizuje zlecenia w ciągu 2 dni roboczych od decyzji klienta. Powołali w tym celu specjalną jednostkę, która wierci studnie nawet w nocy!

Studnia głębinowa to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych – czysta woda i ogromne oszczędności w domowym budżecie.

Zainteresowany wywierceniem studni? Wejdź i zobacz - https://aquatexbeskidy.pl/

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie