Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II w Żywcu. 22. rocznica przyjazdu do naszego miasta [ZDJĘCIA]

JAK, KLM, JM
Muzeum Miejskie w Żywcu
W poniedziałek, 22 maja, minęły dokładnie 22 lata od pamiętnej wizyty Św. Jana Pawła II na Podbeskidziu. Piąta pielgrzymka Ojca Świętego do Polski była kilkugodzinną wizytą w diecezji bielsko-żywieckiej przy okazji podróży apostolskiej do Czech. Pielgrzymka była bardzo krótka, ale na zawsze zapadła w pamięci mieszkańców regionu.

Jak podają Grzegorz Polak i Bogumił Łoziński w książce „Ojciec Święty wśród nas. Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 1979 - 2002” podróż apostolska Ojca Świętego miała na celu spotkanie z wiernymi Kościoła katolickiego, umocnienie ich w wierze oraz kanonizację bł. Jana Sarkandra i bł. Zdzisławy z Lemberku. Łoziński i Polak podkreślają, że najważniejszym przesłanim było to, że w ciągu pięciu lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kraju dokonało się wiele przemian społecznych i gospodarczych. Nastąpił podział Czechosłowacji na dwa państwa: Czechy i Słowację. Najważniejszym momentem była msza św. w Ołomuńcu podczas której papież kanonizował bł. Jana Sar-kandra i bł. Zdzisławy z Lem-berku.

Rankiem trzeciego dnia pielgrzymki Jan Paweł II udał się do Polski. Najpierw odwiedził Sko-czów - na Kaplicówce odprawił mszę dla blisko 300 tys. wiernych. Pielgrzymi, którzy towarzyszyli Janowi Pawłowi II podczas wizyty na Śląsku Cieszyńskim, zapamiętali przede wszystkim błoto. Mimo wysypanych ton kamienia, teren wokół Kap-licówki był wypełniony miękką mazią. To także, jak się później okazało, zapamiętał papież. Rok po wizycie w Skoczowie zapytał delegację spod Kaplicówki w Castel Gandolfo czy błoto już wyschło.

Znając wielowyznaniową specyfikę Śląska Cieszyńskiego, podczas wizyty w Skoczowie Jan Paweł II zapragnął spotkać się z miejscową społecznością ewangelicką. - Prośba, muszę przyznać, była zaskoczeniem (...) jednak prośby o wspólną modlitwę w imieniu Jezusa Chrystusa się nie odmawia - mówił na łamach DZ ksiądz Adam Czyż, ówczesny proboszcz kościoła Świętej Trójcy w Skoczowie.

Pamięć o papieskiej wizycie trwa wśród skoczowian do tej pory. Co roku upamiętnia ją Festiwal Musica Sacra organizowany przez stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Mu-sica Sacra. Festiwal odbywa się w kościele katolickim ap. Piotra i Pawła oraz kościele ewangelickim św. Trójcy, w którym Jan Paweł II spotkał się z braćmi ewangelikami.

Następnie Ojciec Święty udał się do Bielska-Białej.

- Dla tysięcy ludzi było to ogromne przeżycie - w skali religijnej i emocjonalnej. Spotkanie z kimś takim pozostaje w pamięci na zawsze - wspominał na łamach DZ Zbigniew Michniowski. W 1995 roku był prezydentem Bielska-Białej i witał papieża nad Białą, wręczając mu reprint protokołu z posiedzenia Rady Miejskiej z grudnia 1932 r., w którym radni wspominają zasługi brata papieża, Edmunda Wojtyły, lekarza w bielskim szpitalu.

- W tym tekście jest też wspomniane, że Edmund Wojtyła był wsparciem dla swojego młodszego brata, był dla niego jak ojciec. Pamiętam, że kiedy przekazywałem kopię tego dokumentu, papież rozczulił się, popatrzył na mnie, położył rękę na tym dokumencie i powiedział: „A ja pamiętam, jak nazywał się wtedy prezydent miasta - Ko-biela” - opowiadał Michniow-ski.

Na koniec Św. Jan Paweł II udał się do Żywca (jeszcze jako metropolita krakowski odwiedzał Żywiecczyznę wielokrotnie. Na ślady jego obecności można natrafić w wielu miejscach). W trakcie swojej wizyty Ojciec Święty modlił się w żywieckiej konkatedrze, przewodniczył także liturgii słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Papież odebrał wówczas od przedstawicieli władz Żywca tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Obecny burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który wówczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a w trakcie wizyty zajmował się techniczną stroną wizyty opowiadał DZ, że podczas przygotowywania posiłku dla ekip towarzyszących Św. Janowi Pawłowi II w żywieckim ratuszu... zapaliła się patelnia i musiała interweniować straż pożarna.

- Z jednej strony czuło się, że to człowiek o niezwykłej osobowość, ale z drugiej był bardzo przystępny - mówił jakiś czas temu reporterowi DZ ks. Władysław Nowobilski, który był związany z Janem Pawłem II od początku swojej posługi.

Wieczorem 22 maja 1995 roku Św. Jan Paweł II wrócił do Ostrawy, gdzie odbyła się ceremonia pożegnalna przed odlotem do Rzymu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto