Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna czeka na kolejnych inwestorów

materiał partnera
Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna czeka na kolejnych inwestorów W czerwcu Bielska firma My Asia A&K Beauty Krzysztof Chwesiuk, kupiła za prawie milion złotych działkę w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej. Potężna inwestycja rozpoczęła tu także spółka Rawibox należąca do koncernu Rossmanna.

- Cieszymy się, że w dalszym ciągu jest duże zainteresowanie naszą strefą — mówi Janusz Pierzyna wójt gminy Jasienica. Zakupiona przez firmę: My Asia A&K Beauty Krzysztof Chwesiuk - działka ma ponad pół hektara powierzchni i jest już 13 sprzedana działką w Strefie.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna działa od czerwca 2015 r., co ciekawe zaraz po jej otwarciu rozstrzygnięty został przetarg na jedną z działek. Firma CMB za 3,2 mln zł kupiła wówczas 2,5 hektara pod budowę hali. Na pomysł stworzenia strefy ekonomicznej Janusz Pierzyna wpadł w 2007 r. Wówczas gmina nie dysponowała nawet gruntami. Na jej terenie była odpowiednia ziemia - 71 hektarów gruntów rolnych w Międzyrzeczu Dolnym, ale należąca do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta zaś w pierwszej kolejności przeznaczyła jako rekompensata za mienie odebrane organizacjom kościelnym. Grunty, wycenione na 1,83 zł za mkw., otrzymali ojcowie cystersi z Krakowa. - Postanowiłem ich przekonać, ze grunty te będą służyły rozwojowi lokalnej społeczności nie tylko naszej gminy, ale całego regionu. Gdy to usłyszeli, zgodzili się je odsprzedać nam po cenie wyceny, tj. 1,83 zł za mkw. - wspomina wójt Pierzyna. Projekt przedstawił ówczesnej Radzie Gminy, która zgodziła się na zakup. W ten sposób za 1,3 mln z-t gmina Jasienica stała się właścicielem całego terenu.

Podczas oficjalnego otwarcia tutejszej strefy wójt gminy Jasienica podkreślał - To ważna uroczystość, kończy wieloletni okres, w którym wkładaliśmy ogromny wysięk, aby w ogóle strefa powstała. Ale też mamy świadomość, ze to nie koniec. Żeby strefa przynosiła korzyści, musi zacząć na siebie pracować. I jak dodał - Liczymy, że w ciągu dwóch, trzech pierwszych lat, powstanie ok. tysiąca nowych stanowisk. Inwestycja ta przyczyni się do wzrostu gospodarczego całego regionu.

BIisko 300 mln zl francuskiego kapitału
Cel ten, w połowie udało się już osiągnąć. Na terenie strefy działa bowiem wspominanych wcześniej 13 firm, wśród nich 34 inwestorzy z województwa śląskiego m.in. firma CMB z Tychów czy INN z Zabrza. Jednym z największych inwestorów jest firma Rawibox z Rawicza, należąca do koncernu Rossmanna. Firma w dwóch etapach zainwestuje tu 70 mln euro! W Jasienickiej Strefie Ekonomicznej powstaje bowiem najnowocześniejsza w Europie fabryka opakowań z tektury. Produkcja ma była oparta na wysoce ekologicznych technologiach, do łączenia siedmiowarstwowej tektury używane będą kleje na bazie skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej.

Firma Rawiboxjuz dwa lata temu wystąpiła do gminy o zmianę w studium zagospodarowania przestrzennego jasienickiej strefy, która umożliwi budowę wyższych obiektów, niż było to dopuszczalne. Na takie zmiany przy stall radni.

Dlaczego warto tu inwestować?
Niewątpliwym atutem jasienickiej strefy jest jej lokalizacja. Strefa znajduje się w sąsiedztwie dwóch kluczowych arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej S52 Bielsko-Cieszyn oraz drogi krajowej 81 Bielsko-Katowice. Na jej stworzenie Gmina Jasienica zakupiła 71 ha gruntów, a następnie na uzbrojenie pozyskała 20 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2007-2013.

Powstają tu teę przystanki i zajezdnie - co oznacza tez łatwą dostępność do komunikacji publicznej. - Sąsiedztwo budynków jedno i wielorodzinnych zapewnia normalną strefę funkcjonowania- mówi wójt. Teren został też w pełni uzbrojony, a to oznacza, ze przedsiębiorcy mają na miejscu możliwość korzystania z sieci gazowej, kanalizacji sanitarnej i sieci energetycznej o dużej mocy.

Teren został uzbrojony również w kanalizację deszczową, siec wodociągów, zbudowane zostały drogi wraz z chodnikami i oświetleniem ledowym. Ponadto strefa znajduje się w zasięgu sieci wszystkich operatorów telefonii komórkowej z dostępem do Internetu. I to ciągle nie wszystko, bo dla inwestorów została zorganizowana pomoc w nabyciu terenu oraz przygotowaniu dokumentacji lokalizacyjnej. Jak wyjaśnia wójt, sprzedaż gruntów ma na celu uzyskanie stabilnego funduszu inwestycyjnego gminy. Dodatkowo umożliwia gminie nie podwyższać podatków. Do działań zwiększających atrakcyjność Strefy wśród inwestorów zewnętrznych, należy zaliczyć podpisanie umowy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Dla inwestorów obecność w Katowickiej SSE oznacza zwolnienia z części podatków, jednak nie tych, które są przeznaczone dla gmin.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna ma jeszcze wolnych blisko 35 hektarów powierzchni, co ważne w głębi strefy w sprzedaży dostępne 34 działki posiadające wyższy wskaźnik emisji hałasu. - Na płaszczyźnie tutejszego rynku przodujemy, jeśli chodzi o wartości inwestycyjne - podkreśla wójt.

Idealne miejsce dla firm produkcyjnych i usługowych
Janusz Pierzyna zachęca do zainwestowania w jasienickiej strefie firmy z sektora produkcji czy usług. Przypomnijmy: Jasienicka Strefa położona jest dokładnie 5 km od Bielska-Białej u styku dwóch arterii: drogi S1 Bielsko- Cieszyn oraz DK1 Bielsko-Katowice. Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna nakierowana jest na poszanowanie środowiska, część energii pochodzić tu będzie z odnawialnych źródeł energii. To pierwsza tego typu strefa w Polsce - została utworzona w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Na potrzeby inwestorów wydzielono tu w sumie 23 działki a 13 z nich, jest już w rękach inwestorów.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto