Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazzowa Jesień 2019: Bielsko-Biała polską stolicą jazzu!

JAK
BCK/Lucjusz Cykarski
Już tylko kilka dni dzieli nas od 17. Festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko. Muzyczna uczta rozpocznie się 12 listopada i - jak zwykle - sprawi, że na kilka dni Bielsko-Biała zmieni się w polską stolicę jazzu.

Spotykamy się na festiwalu Jazzowa Jesień, by słuchać muzyki, którą kochamy, której wielu z nas nauczył słuchać i smakować Tomasz Stańko (...). Dołożyliśmy wszelkich starań, by program tegorocznej Jazzowej Jesieni zachował ducha Tomasza Stańko. Na scenie zobaczymy jego muzycznych przyjaciół oraz artystów, których drogi w ten czy inny sposób zbiegają się z jego muzycznymi zainteresowaniami - stwierdził zespół organizujący Jazzową Jesień w katalogu poświęconym festiwalowi.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przypomniał, że będzie to drugi festiwal bez udziału przedwcześnie zmarłego Tomasza Stańko, który tworzył i kierował nim od początku. Podkreślił, że program przygotowała jego córka Anna. - Nie mam wątpliwości, że ze znakomitym skutkiem. Sześć dni, dziewięć koncertów i kilkudziesięciu artystów - dodał prezydent Klimaszewski.

Podczas Jazzowej Jesieni w Bielskim Centrum Kultury będzie można usłyszeć następujących muzyków i zespoły
JAZZOWA JESIEŃ PROGRAM 2019

Wtorek 12 listopada,
godz. 19.00 - Django Bates’ Beloved with Petter Eldh, Peter Bruun - „The Study of Touch”

Pianista Django Bates to jeden z najbardziej utalentowanych muzyków Wielkiej Brytanii. Jego twórczość obejmuje całe spektrum jazzu, od jazzu tradycyjnego, poprzez bebop i free jazz po jazz-rock fusion. Album „The Study of Touch” to powrót Bates’a do legendarnej wytwórni ECM w jednym z najbardziej cenionych jego składów, czyli wraz z Triem „Belovèd”, w którego skład wchodzą szwedzki basista Petter Eldh oraz duński perkusista Peter Bruun.

Środa, 13 listopada,
godz. 18.00 - Giovanni Guidi Quintet „Avec le Temps”

Giovanni Guidi zaczął grać mając jedynie 17 lat .Obecnie jest uznawany za jednego najbardziej kreatywnych pianistów europejskiej sceny jazzowej, a „Avec Le Temps” jest już jego czwartym autorski albumem.

Ambrose Akinmusire Quartet
Ambrose Akinmusire to obecnie chyba jeden z najciekawszych i najbardziej docenianych trębaczy współczesnego jazzu. W ostatniej ankiecie krytyków amerykańskiego magazynu „Down-beat” zdobył zasłużenie pierwsze miejsce.

Czwartek, 14 listopada,
godz. 19.00 - Brad Mehldau - Recital Fortepian Solo

Jeden z najbardziej lirycznych i intymnych głosów współczesnego fortepianu jazzowego, Brad Mehldau, wytyczył unikalną ścieżkę, która uosabia istotę eksploracji jazzu, klasycznego romantyzmu i popowego uroku. Zarówno jego autorskie projekty, jak i kolaboracje, z takimi sławami, jak Pat Metheny, czy Renee Fleming, mają ogromne uznanie krytyków.

Piątek 15 listopada,
godz. 19.00- Tigran Hamasyan i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Urodzony w Armenii Tigran Hamasyan jest jednym z najciekawszych pianistów młodego pokolenia. Gra przede wszystkim własne kompozycje, a inspiracje czerpie z wielu źródeł.

Sobota 16 listopada,
godz.19.00 - David Torn/Tim Berne/Ches Smith - „Sun of Goldfinger”

Premiera najnowszego albumu Davida Torna, nowojorskiego kompozytora, multiinstru-mentalisty, producenta, gitarzysty. Oprócz autorskich projektów, ma na swoim koncie wiele kolaboracji, z takimi muzykami, jak Jan Garbarek, Don Cherry, David Bowie, Jeff Beck, czy Tori Amos.

Tomasz Stańko, Muzyka Filmowa - Marcin Wasilewski Trio - AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - Avishai Cohen. Tomasz Stanko był mistrzem atmosfery. Napisana przez nie-go muzyka do takich filmów, jak m.in. „Reich” czy „Pożegnanie z Marią” przepięknie wypełniała obraz, ilustrowała emocje.

Niedziela 17 listopada,
godz. 17.00 - Koncert Jazzu Tradycyjnego - Mauro Ottolini & Fabrizio Bosso - „Storyville Story”

Muzyka Storyville Story to hołd złożony muzyce Nowego Orleanu i bezcennemu kulturowemu dziedzictwu tego miejsca ̶ przede wszystkim jako kolebki jazzu. Storyville to nazwa dzielnicy Nowego Orleanu, w której jazzowy puls bił najszybciej ̶ napędzany energią nocnych klubów i kawiarni, powabem dam szukających towarzystwa oraz kości rzucanych przez hazardzistów.

Mauro Ottolini to doświadczony badacz muzycznych światów. Ma w swym dorobku muzyczne hołdy złożone Elli Fitzgerald oraz alternatywne ścieżki dźwiękowe do filmów z Busterem Keatonem. Fabrizio Bosso czuje się komfortowo zarówno grając muzykę wraz ze swoim kwartetem, jak i pisząc orkiestrację na jazzowy big-band.

Jason Moran and The Bandwagon
Od czasu błyskotliwego debiutu w latach 90. ub. wieku, amerykański pianista Jason Moran wciąż potwierdza swój muzyczny geniusz. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jest artystą niezwykle pracowitym, oprócz realizowania własnych projektów - zarówno tych płytowych, koncertowych, jak i muzyki do filmów, spektakli tanecznych i sztuk wizualnych, regularnie gra z takimi artystami, jak Steve Coleman, Charles Lloyd, Cassandra Wilson, Joe Lovano, Wayne Shorter, czy Dave Holland.

Bilety na poszczególne koncerty można kupić poprzez stronę Bielskiego Centrum Kultury bilety.bck.bielsko.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto