Józef Drożdż patronem Szkoły Podstawowej w Bielsku-Białej

OPRAC.: KLM
Józef Drożdż
Józef Drożdż FOT. Archiwum Magazynu Samorządowego
Rada Miejska w Bielsku-Białej nadała bielskiej Szkole Podstawowej nr 23 imię Józefa Drożdża - harcerza, nauczyciela, wychowawcy, działacza sportowego. Był wielkim autorytetem dla mieszkańców Bielska-Białej, został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej.

Rada Miejska w Bielsku-Białej nadała bielskiej Szkole Podstawowej nr 23 imię Józefa Drożdża - harcerza, nauczyciela, wychowawcy, działacza sportowego i wielkiego autorytetu dla mieszkańców Bielska-Białej, a w szczególności dzielnicy Kamienicy, w której się urodził.

Józef Drożdż urodził się 22 stycznia 1918 roku w Kamienicy. Edukację rozpoczął w kamienickiej szkole powszechnej. Przed wybuchem wojny pełnił funkcję zastępcy komendanta bielskiego hufca harcerskiego.

We wrześniu 1939 r. Józef Drożdż kierował Pogotowiem Harcerskim w Bielsku i Białej, które przejęło praktycznie całą służbę porządkową w mieście. Przetrwał niemieckie więzienia i obozy koncentracyjne - KL Auschwitz, a następnie Gusen II. Tam doczekał wyzwolenia. W hitlerowskiej niewoli spędził 53 miesiące.

Przez wiele lat Józef Drożdż działał w związkach kombatanckich, zwłaszcza w Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Jak przypominają bielscy urzędnicy w 2002 roku dzięki jego uporowi na Cmentarzu Komunalnym w Kamienicy odsłonięty został okazały pomnik ofiar hitlerowskich obozów i więzień, uzupełniony później tablicami zawierającymi nazwiska ponad dwóch tysięcy mieszkańców Podbeskidzia, zamordowanych przez hitlerowców w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Był człowiekiem skromnym, życzliwym ludziom. Został odznaczony Złotym Krzyże Zasługi, Krzyże Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Uśmiechu.

Józef Drożdż zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Kamienicy. Od września 2013 roku jest patronem harcerek i harcerzy z Hufca Beskidzkiego Związku Harcerstwa Polskiego. Urzędnicy przypominają, że społeczność SP 23 proponując wybór tego zasłużonego człowieka na patrona brała pod uwagę jego mądrość, życzliwość, niekwestionowany autorytet moralny i wkład w walkę o wolność ojczyzny.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie