Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Józef Drożdż patronem Szkoły Podstawowej w Bielsku-Białej

OPRAC.: KLM
Józef Drożdż
Józef Drożdż FOT. Archiwum Magazynu Samorządowego
Rada Miejska w Bielsku-Białej nadała bielskiej Szkole Podstawowej nr 23 imię Józefa Drożdża - harcerza, nauczyciela, wychowawcy, działacza sportowego. Był wielkim autorytetem dla mieszkańców Bielska-Białej, został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej.

Rada Miejska w Bielsku-Białej nadała bielskiej Szkole Podstawowej nr 23 imię Józefa Drożdża - harcerza, nauczyciela, wychowawcy, działacza sportowego i wielkiego autorytetu dla mieszkańców Bielska-Białej, a w szczególności dzielnicy Kamienicy, w której się urodził.

Józef Drożdż urodził się 22 stycznia 1918 roku w Kamienicy. Edukację rozpoczął w kamienickiej szkole powszechnej. Przed wybuchem wojny pełnił funkcję zastępcy komendanta bielskiego hufca harcerskiego.

We wrześniu 1939 r. Józef Drożdż kierował Pogotowiem Harcerskim w Bielsku i Białej, które przejęło praktycznie całą służbę porządkową w mieście. Przetrwał niemieckie więzienia i obozy koncentracyjne - KL Auschwitz, a następnie Gusen II. Tam doczekał wyzwolenia. W hitlerowskiej niewoli spędził 53 miesiące.

Przez wiele lat Józef Drożdż działał w związkach kombatanckich, zwłaszcza w Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Jak przypominają bielscy urzędnicy w 2002 roku dzięki jego uporowi na Cmentarzu Komunalnym w Kamienicy odsłonięty został okazały pomnik ofiar hitlerowskich obozów i więzień, uzupełniony później tablicami zawierającymi nazwiska ponad dwóch tysięcy mieszkańców Podbeskidzia, zamordowanych przez hitlerowców w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Był człowiekiem skromnym, życzliwym ludziom. Został odznaczony Złotym Krzyże Zasługi, Krzyże Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Uśmiechu.

Józef Drożdż zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Kamienicy. Od września 2013 roku jest patronem harcerek i harcerzy z Hufca Beskidzkiego Związku Harcerstwa Polskiego. Urzędnicy przypominają, że społeczność SP 23 proponując wybór tego zasłużonego człowieka na patrona brała pod uwagę jego mądrość, życzliwość, niekwestionowany autorytet moralny i wkład w walkę o wolność ojczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto