Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaplica Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej ma szansę na renowację. Potrzeba… głosów

KLM
Od 12 do 30 listopada można głosować na projekty zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wśród nich jest projekt konserwacji kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Anny w Bielsku-Białej. - Po raz pierwszy w powojennej historii pojawia się szansa na przywrócenie kaplicy dawnego splendoru – przekonują w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Kaplica zamkowa w Bielsku-Białej to szczególne miejsce dla Bielska-Białej i regionu. Świadectwo jego bogatej wielokulturowej przeszłości – podkreślają w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Kaplicy nie sposób nie zauważyć przejeżdżając lub przechodząc wzdłuż wyniosłego muru zamkowego. Podkreśla ona rezydencjonalny charakter Zamku Sułkowskich, dodaje mu splendoru i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Bielska-Białej.

We wtorek 12 listopada rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Konserwacja wnętrza kaplicy otwiera listę projektów, na które można oddać swój głos. Do tego właśnie zachęcają przedstawiciele Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wskazują, że historia kaplicy wiąże się nieodzownie z polskim rodem książąt Sułkowskich, dzięki których wysiłkom została ona przebudowana wraz z zamkiem w połowie XIX w.

- Aleksander Antoni Sułkowski tak umiłował Bielsko, że umierając w Wiedniu jesienią 1786 roku zapragnął, aby jego serce spoczęło w rodowej kaplicy. Dlatego też od końca XVIII wieku do roku 1945 funkcjonowała jako mauzoleum książęcego rodu. Później potraktowana po barbarzyńsku, sprofanowana, wypruta z zabytkowego wyposażenia została przemieniona na pracownię rzeźby liceum plastycznego – wyjaśniają historycy.

W 1960 roku kaplica zamkowa została przekazana w ręce Kościoła Polskokatolickiego, który opuścił ją początkiem lat dziewięćdziesiątych. Opróżniona z wyposażenia, nieremontowana, stała się integralną częścią Muzeum, które odnowiło jej dach oraz elewację. Wnętrze kaplicy wymaga jednak pokaźnych nakładów i od lat czeka na konserwację.

- Po raz pierwszy w powojennej historii pojawia się szansa na przywrócenie kaplicy dawnego splendoru, a spoczywającym w jej kryptach należytej czci - zaznaczają przedstawiciele Muzeum. Koszt renowacji kaplicy zamkowej w Bielsku-Białej oszacowano na 964,5 tys. zł. - Przywrócenie jej dawnej świetności pozwoli powiększyć i uatrakcyjnić ofertę Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, szczególnie dla turystyki kulturowej oraz edukacji historycznej – wskazują autorzy projektu.

Dodają, że w odnowionej kaplica będą mogły odbywać się wydarzenia religijne, projekty wystawiennicze, koncerty, prelekcje, czy też wydarzenia rekonstrukcyjne – dzięki temu kaplica będzie mogła zaspokoić rosnące potrzeby kulturalne mieszkańców Bielska-Białej i regionu, a tym samym województwa.

Głosowanie odbywa się elektronicznie. Do udziału w głosowaniu uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego. Podczas głosowania są potrzebne dane osobowe, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania, ze względu na wymóg zapewnienia jego równości i bezpośredniości.
GŁOSOWAĆ MOŻNA W TYM MIEJSCU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto