MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kilic-Kalkan

WANDA THEN
Dziewczyny z tureckiego zespołu Kilic-Kalkan tańczą w bajecznie kolorowych strojach.  JACEK ROJKOWSKI
Dziewczyny z tureckiego zespołu Kilic-Kalkan tańczą w bajecznie kolorowych strojach. JACEK ROJKOWSKI
Słowa kilic i kalkan oznaczają po turecku tarczę i miecz. Te właśnie słowa składają się na nazwę tureckiego zespołu z Bursy, którego sztandarowym numerem popisowym jest taniec wykonywany wyłącznie przez chłopców w rytm ...

Słowa kilic i kalkan oznaczają po turecku tarczę i miecz. Te właśnie słowa składają się na nazwę tureckiego zespołu z Bursy, którego sztandarowym numerem popisowym jest taniec wykonywany wyłącznie przez chłopców w rytm uderzeń stalowego miecza o tarczę. Kilic-Kalkan jest jednym z tych zespołów, które robią furorę podczas tegorocznych koncertów Tygodnia Kultury Beskidzkiej, które odbywają się na pięciu estradach. Lubimy bowiem swojskie i polskie, ale o wiele bardziej intryguje nas i przyciąga obce, inne, nieznane. W tym roku do wyboru jest cały kalejdoskop wrażeń. W TKB uczestniczy kilkadziesiąt zespołów z Chorwacji, Czech, Finlandii, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Meksyku, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i po raz pierwszy w historii imprezy z Algierii i Walii.

Algierska kapela gra na tak egzotycznych instrumentach, jak gombri, bendir, derbouka, gasba, zorna, gallal. Baskowie proponują takie tańce, jak m.in. polkak, jausiak, gipuzkoako, a towarzyszą im melodie wykonywane na instrumentach alboca, txistu, tanborile, trikitrixa, panmderoa, txirula i atabala. Meksyk kusi rytuałem czarnego Słońca, tańcami Indian ze stanu Sonora, pochodami o charakterze religijnym, ceremonią ślubu i zabawą weselną, tańcami z Guerrero, Nayarit i Jalisco oraz Metysów. Przyciąga uwagę taniec kogucik, naśladujący okrążanie i zdobywanie kury przez koguta. Na estradach oczekiwany jest zespół turecki nie tylko z powodu tańca z tarczami i mieczami, ale również tańca wykonywanego przez dziewczęta ubrane w barwne 14-kilogramowe stroje. Imponują także odtwarzane według starych wzorów, a czasem nawet oryginalne stroje Walijczyków, które dopełnione są wysokimi kapeluszami wykonanymi ręcznie przez jednego z członków zespołu, zwane kapeluszami bobra.

Zabawa na estradach TKB pod patronatem "Dziennika Zachodniego" potrwa do niedzieli. Jest jeszcze czas na spotkanie z egzotycznym folklorem. Szczególnie jutro w Wiśle podczas koncertu finałowego Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Jeśli to dla kogoś za daleko, zespoły polskie i zagraniczne występują każdego dnia w Szczyrku. Po raz pierwszy od wielu lat TKB trafiło w okrojonej formie również do Bielska. Dziś o 17.00 w Centrum HandlowoRozrywkowym Sfera przy ulicy Mostowej 5 zobaczyć jeszcze można jak tańczą i śpiewają Hiszpanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto