Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kogo szukają pracodawcy w woj. śląskim? Oto zawody przyszłości w 2021 roku

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W tych zawodach masz pewną pracę. Pandemia, owszem, zmieniła nieco rynek pracy w regionie, ale kto ma fach w rękach, nie powinien narzekać na brak ofert. 

Kogo szukają pracodawcy w woj. śląskim? Sprawdź w galerii. 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W tych zawodach masz pewną pracę. Pandemia, owszem, zmieniła nieco rynek pracy w regionie, ale kto ma fach w rękach, nie powinien narzekać na brak ofert. Kogo szukają pracodawcy w woj. śląskim? Sprawdź w galerii. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pracownicy służb mundurowych, nauczyciele szkół specjalnych i programiści są w Katowicach nawet bardziej poszukiwani na rynku pracy niż ratownicy medyczni, pielęgniarki czy budowlańcy - wynika z "Barometru zawodów", czyli corocznej prognozy tego, jaki fach w ręku jest dziś najcenniejszy na rynku pracy. Przyjrzeliśmy się wynikom najnowszej edycji badania dla woj. śląskiego. Wynika z niej, że pandemia, owszem zmieniła rodzimy rynek, ale lista fachowców potrzebnych od zaraz nieco się skróciła. Nie ma za to zawodów nadwyżkowych, co oznacza, że w Śląskim nadal panuje duże zapotrzebowanie na pracowników. Rynek powinien być na tyle chłonny, że chętni do pracy i wykwalifikowani, znajdą zatrudnienie. Kogo szczególnie szukają pracodawcy? Wybraliśmy TOP20 zawodów, na które zapotrzebowanie w woj. śląskim jest największe.

Poznaj zawody przyszłości w 2021 r., w których fachowcy są szczególnie poszukiwani na rynku pracy w konkretnych miastach województwa śląskiego.

ZOBACZCIE ZAWODY PRZYSZŁOŚCI
Lista w galerii poniżej

Pracownicy poszukiwani w woj. śląskim

Barometr zawodów to, przypomnijmy, coroczna prognoza rynku pracy opracowywana na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co ważne, jest badaniem jakościowym.

Powstaje osobno nie tylko dla każdego województwa, ale także powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów - urzędników służb zatrudnienia, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji rekrutacyjnych i biur karier, izb rzemieślniczych i trzeciego sektora, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

Według najnowszej prognozy, zawodów szczególnie pożądanych w skali kraju (takich, których ofert pracy jest więcej aniżeli chętnych do podjęcia zatrudnienia) jest 29 i jest to o dwie profesje mniej niż przed rokiem. W skali woj. śląskiego z tej listy zniknęło jeszcze więcej pozycji. Z 41 zawodów deficytowych w ubiegłorocznym zestawieniu ostały się 33.

Zmienił się rynek pracy, ale fach w ręku nadal jest na wagę złota

Mimo pandemii w województwie śląskim eksperci nie prognozują zawodów nadwyżkowych, a więc takich, w których w 2021 roku znalezienie pracy może być trudne, bo ofert będzie znacznie mniej niż chętnych do podjęcia pracy. To oznacza, że w regionie nadal panuje duże zapotrzebowanie na pracowników oraz stosunkowo niskie bezrobocie.

Nie przeocz

Pandemia i wydłużający się lockdown spowodowały za to wspomniany odpływ profesji deficytowych do kategorii równowagi, co oznacza, że liczba wykwalifikowanych i chętnych do podjęcia pracy w tych zawodach będzie w większym stopniu zbliżona do liczby miejsc pracy. Wśród takich wyróżnić można m.in: kelnerów i barmanów, fizjoterapeutów i masażystów, kierowców autobusu, kosmetyczki, krawców i pracowników produkcji odzieży, a także sprzedawców i kasjerów. Jeszcze rok temu byli na liście fachowców deficytowych, a w 2021 roku będzie mniej ofert pracy dla nich.

Zobacz koniecznie

Kto ma pewną pracę w Katowicach, Sosnowcu i Gliwicach?

O pracę w samych Katowicach szczególnie łatwo powinni mieć nauczyciele z kwalifikacjami do pracy w szkołach specjalnych, eksperci w zakresie projektowania i administrowania bazami danych i programiści. Na gwałt brakuje także pracowników mundurowych.

Barometr podaje także powody, dla których służby mundurowe mają problem ze znalezieniem rąk do pracy. "W zapotrzebowaniu ofertowym występują ograniczenia sprawnościowe i wiekowe" - czytamy. Eksperci zwracają także uwagę na to, że potencjalnych kandydatów odstrasza nieadekwatne do odpowiedzialności wynagrodzenie, trudne warunki pracy i malejący prestiż tych służb.

W Gliwicach problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć zwłaszcza: betoniarze i zbrojarze , brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kucharze, lekarze, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, spawacze, piekarze, pielęgniarki i położne, a w Sosnowcu - lekarze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, pielęgniarki i położne i robotnicy budowlani.
Poznaj zawody przyszłości w 2021 r., w których fachowcy są szczególnie poszukiwani na rynku pracy w konkretnych miastach województwa śląskiego.

ZOBACZCIE ZAWODY PRZYSZŁOŚCI
Lista w galerii zdjęciowej

W tych zawodach masz pewną pracę. Pandemia, owszem, zmieniła nieco rynek pracy w regionie, ale kto ma fach w rękach, nie powinien narzekać na brak ofert. 

Kogo szukają pracodawcy w woj. śląskim? Sprawdź w galerii. 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kogo szukają pracodawcy w woj. śląskim? Oto zawody przyszło...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto