Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok Bielska-Białej w drodze po tytuł ESK 2029. W planach budowa Forum Sukcesu Malucha i Centrum Miłości do Gór

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zaprezentowano bidbook „Miasto Splotów”. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zaprezentowano bidbook „Miasto Splotów”. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Bidbook „Miasto splotów” to powstająca kilka miesięcy oferta konkursowa Bielska-Białej w walce o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. 64-stronicowe opracowanie zostało oficjalnie zaprezentowane we wtorek, 26 września, na małej scenie bielskiego Teatru Polskiego. Dokument stanowi propozycję programową miasta i zawiera m.in. wizję jego rozwoju na nadchodzące lata.

Powstał bidbook „Miasto splotów”, który zawiera wizję przyszłości Bielska-Białej

– Odbyło się mnóstwo spotkań. Obliczyliśmy, że w tworzeniu tego opracowania uczestniczyło prawie tysiąc osób. Od przedstawicieli środowisk kulturalnych, przez nasze organizacje pozarządowe, mieszkańców, po urzędników. Bidbook powstał na podstawie potencjału kulturalnego i nie tylko. (…) Dwa słowa, które przeplatają się przez opracowanie to sploty i dobrostan. (…) Jesteśmy miastem, które rozwija się bardzo dobrze gospodarczo, a kultura jest kluczem do dalszego sukcesu – aby ludzie chcieli tu żyć i mieszkać – powiedział podczas wtorkowej prezentacji Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Jak zaznaczył prezydent, w mieście muszą powstawać warunki do spędzania czasu po pracy.

– Startujemy w pewnej konkurencji, ale wydaje mi się, że już wygraliśmy poprzez procesy, które się uruchomiły. Przy tym projekcie spotkali się ludzie z różnych dziedzin. Nawiązano nowe kontakty. Zsieciowaliśmy nasze miasto pod względem kultury – podkreślił J. Klimaszewski.

O tym, czy miasto przejdzie do kolejnego etapu konkursu zadecyduje ocena Komisji Europejskiej, przed którą bielska delegacja – według procedury konkursowej – będzie miała okazję zaprezentować ofertę miasta pod koniec października br.

Bidbook jest dostępny w pełnej wersji na stronie internetowej projektu – bb2029.com

Strategia rozwoju kultury

Rafał Sakowski, zastępca dyrektora Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, zaznaczył, że bardzo ważny w staraniu się o tytuł jest wymiar europejski, który związany jest z podejmowaniem ważnych dla Unii Europejskiej tematów.

– W naszym bidbooku znajdziemy tematy, takie jak: zmiana klimatu, zdrowie psychiczne, kondycja demokracji – wskazał R. Sakowski.

Beata Kubica, kierownik działu udostępniania zbiorów dla dorosłych Książnicy Beskidzkiej, przypomniała, że podczas prac w ramach Europejskiej Stolicy Kultury ogłoszone zostały w Bielsku-Białej dwa nabory pomysłów od mieszkańców.

– W sumie spłynęło do nas około 200 propozycji. Przeprowadziliśmy także ankiety, odbyły się debaty, spotkania i szkolenia. W opracowaniu zawarte zostały programy, które obejmują tematy, jak: wolność, wiedza, wspólnota, natura, umiejętności, kreatywność – dodała B. Kubica.

Wśród 30 opracowanych programów znalazł się m.in. „BBook Festiwal”, czyli festiwal literacki, który połączy fantastykę, gry planszowe, komiksy czy też poezję. Na tygodniowe wydarzenie zostaną zaproszeni wybitni pisarze z Europy. W różnych zakątkach miasta odbędą się warsztaty, jak np. pisanie kreatywne, kaligrafia, tworzenia komiksu. Inne propozycje to „Konferencja tańca” i „Mistrzowie rzemiosł”. Pierwsza z nich zakłada powstanie kilku scen w mieście, na których pojawią się artyści, z kolei druga – prezentacje bielskich mistrzów lalkarstwa, perukarstwa, stolarki i innych fachów. Będą oni uczyć chętnych tworzenia różnych elementów, wykorzystywanych w sztuce teatralnej.

Magdalena Marek, dyrektor biura rozwoju miasta, przedstawiła zakres finansów związany z udziałem w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, zaznaczając, że koszty poniesione na kulturę to inwestycja w mieszkańca.

– Całkowity koszt związany z tym przedsięwzięciem szacowany jest na 56 mln 470 tys. euro, z czego 87 proc. zostanie pozyskanych z sektora publicznego, a pozostałe 13 proc. z sektora prywatnego – powiedziała M. Marek.

Na fundusze związane z sektorem publicznym składa się: budżet Bielska-Białej (17,5 mln euro), finansowanie ze strony rządu (udział około 50 proc. budżetu), środki na poziomie regionalnym z budżetów województwa i Aglomeracji Beskidzkiej (szacunkowo około 8 mln euro), fundusze unijne (szacunkowo 3,5 mln euro). Warto dodać, że od 2004 roku Bielsko-Biała otrzymało z funduszy Unii Europejskiej 275 mln euro. Sektor prywatny to tradycyjny sponsoring, który zapewnią duże przedsiębiorstwa, a także średnie i małe firmy.

Planowane inwestycje w Bielsku-Białej

W bidbooku przedstawiono inwestycje, które są planowane w Bielsku-Białej w związku z działaniem ESK. Dotyczą one kultury, zieleni, urbanistyki, turystyki, sportu oraz komunikacji i transportu. Do tych planów zalicza się m.in. budowę nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka połączonej z zieloną biblioteką, ekspozycję i projekt multimedialny w obrębie Grodziska, pedanterię – centrum dokumentacji dziedzictwa i kreacji kultury miejskiej, FSM (Forum Sukcesu Malucha) – przestrzeń wystawienniczą fiata 126p.

Zabytkowe cmentarze ewangelicki i żydowski mają zostać udostępnione w formie parków pamięci. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej realizuje w ciągu ul. 1 Maja woonerf (strefa współdzielona przez pieszych, rowerzystów i kierowców – red.). Z kolei przy ul. Partyzantów ma powstać Międzypokoleniowe centrum aktywności i innowacji (w zabytkowym obiekcie wraz z kortami tenisowymi). Ważne dla turystyki będzie powstanie Centrum Miłości do Gór, które ma mieścić się w górnej stacji Kolei Linowej na Szyndzielnię.

– Miasto jest na etapie prac związanych z realizacją Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, które połączy różne formy transportu wraz z parkingami. Planowane są rewitalizacja linii kolejowej 190 w kierunku Cieszyna i realizacja Północnej Obwodnicy Miasta (ul. Nowopiekarska – red.). PKP planuje także stworzenie kolei szybkiej prędkości w kierunku Zwardonia – podkreśliła M. Marek.

Bidbook w pełnej wersji na stronie internetowej projektu – bb2029.com

Zaprezentowano bidbook „Miasto Splotów”. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kolejny krok Bielska-Białej w drodze po tytuł ESK 2029. W pl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto