Kolekcjonerski fiat 126p stanął w Bielskim Centrum Kultury. Maluszka kupiło miasto

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Kolekcjonerski, nigdy nierejestrowany, 33-letni egzemplarz fiata 126p można oglądać w holu Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Ten wyjątkowy fiacik został kupiony przez miasto, co ma związek z przypadającą w tym roku 50. rocznicą rozpoczęcia produkcji „maluchów” w Bielsku-Białej.

Samochód ikona znów w Bielsku-Białej. 33-letni fiat 126p stoi w Bielskim Centrum Kultury

Jeśli ktoś ma ochotę na małą sentymentalną podróż w czasie, powinien wybrać się do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. To właśnie w BCK zaparkował kolekcjonerski, nigdy nierejestrowany fiat 126p, który został kupiony przez miasto. Okazją do tego, zresztą niemałą, jest zbliżająca się 50. rocznica rozpoczęcia produkcji samochodu w Bielsku-Białej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Fiat 126p, który 2 lutego stanął w holu BCK, to auto w kolorze czerwonym w odcieniu ceglastym, dla koneserów nr 75 Polifarbu. To bardzo rzadki egzemplarz. Jest z 1990 roku, nigdy nie był rejestrowany, jest w pełni oryginalny, a odpala lepiej niż niejedno nowe auto, mimo upływu lat. Dodatkowy lakier w puszce, który jego właściciel otrzymał przy zakupie auta, nadal jest w stanie płynnym. Mało tego, fiacik ma oryginalne folie na tylnych siedzeniach - podała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego magistratu.

Co ciekawe, z uwagi na kolekcjonerski stan auta i złe warunki drogowe auto przyjechało z Gliwic do Bielska-Białej na krytej lawecie.

Fiat 126p, czyli legendy polskich dróg

Pierwsze samochody z linii Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały w 1971 roku. Były to syreny. 29 października 1971 roku podpisano w Warszawie umowę licencyjną na wytwarzanie fiata 126. Otrzymał symbol: p – polski. Montaż tych samochodów ruszył w 1973 r. Do września 2000 r. z taśm montażowych zjechało ponad 3,3 mln „maluchów”.

Poprzednikami malucha były dwa starsze pojazdy: produkowany w latach 1936-1955 Fiat 500, nazywany toppolino, czyli myszka ze względu na niewielkie rozmiary oraz szary kolor nadwozia, a także zupełnie inny, nowszy fiat 500, wytwarzany w latach 1957-1975, który zmotoryzował Italię i stał się ikoną włoskiej motoryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie