Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompleks narciarski w Beskidzie Małym - czy powstanie gigantyczny ośrodek?

Jacek Drost
Inwestycja ma się rozciągać na obszarze aż 370 hektarów Beskidu Małego.
Inwestycja ma się rozciągać na obszarze aż 370 hektarów Beskidu Małego. Czarny groń - prezentacja planów inwestycyjnych [screen]
Kompleks narciarski w Beskidzie Małym. Trwają przymiarki do budowy gigantycznego ośrodka z możliwością jazdy na nartach nawet latem. Inwestycja na 370 hektarach Parku Krajobrazowego Beskidu Małego nie wszystkim się jednak podoba .

Sieć wyciągów narciarskich na stokach Potrójnej, Turonia, Klimaski i Leskowca w Beskidzie Małym wraz z infrastrukturą towarzyszącą (parkingi, naśnieżanie, oświetlenie), połączone stacje górnych wyciągów kolejami gondolowymi, a także budowa krytego stoku narciarskiego do całorocznego uprawiania narciarstwa u podnóża Turonia - taki gigantyczny kompleks narciarski na granicy Śląska i Małopolski chce zbudować właściciel ośrodka narciarskiego na Czarnym Groniu w Rzykach (gm. Andrychów).

Ale nie wszystkim się jego pomysły podobają. Nie akceptują ich mieszkańcy, ekolodzy, ale i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie ma wątpliwości. Ostatnio odmówiła uzgodnienia projektu zmiany "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Andrychów", który wprowadzał rozległe "rejony aktywizacji rekreacji narciarskiej" w najcenniejszych terenach Beskidu Małego (na 370 hektarach parku krajobrazowego). Dyrekcja uznała m.in., że tak potężna inwestycja naruszy równowagę przyrodniczą w Beskidzie Małym i będzie negatywnie oddziaływała na duże drapieżniki.

- Ta inwestycja przeraża swoją wielkością, zajmuje tak duży obszar, że nie będzie miejsca dla przyrody. I jeszcze ważne pytanie: czy do naśnieżania stoków starczy wody, bo to są tak niskie góry o wysokości 900 metrów, że bez naśnieżania te stoki nie będą funkcjonowały - stwierdził Radosław Ślusarczyk, szef Pracowni na rzecz Wszystkich Istot w Bystrej, która jest przeciwna budowie tak wielkiego kompleksu narciarskiego w tej części Beskidów. I dodaje, że twierdzenie wynajętego przez inwestora grona naukowców o braku wpływu tej inwestycji na przyrodę zostało obalone przez negatywną decyzję RDOŚ.

- Także zapewnienia na spotkaniu o szerokich konsultacjach społecznych projektu studium pozostały bez pokrycia. Stowarzyszenie złożyło już w tej sprawie do urzędu miasta wniosek o usunięcie naruszenia prawa - podkreśla Ślusarczyk i dodaje, że przed planowaniem kolejnych inwestycji właściciel Czarnego Gronia powinien w pierwszej kolejności rozwiązać problem z nielegalnie wybudowanym wyciągiem krzesełkowym i instalacją do naśnieżania i oświetlenia stoku na Czarnym Groniu. Próbuje to bowiem zrobić od 2009 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto