Kościół w Starym Bielsku z prestiżową nagrodą. Modernizacja Roku 2019! Eksperci docenili ogrom prac

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Kościół pw. św. Stanisława w Starym Bielsku. Prace związane z przywróceniem jego świetności zostały docenione prestiżową nagrodą
Kościół pw. św. Stanisława w Starym Bielsku. Prace związane z przywróceniem jego świetności zostały docenione prestiżową nagrodą Paweł Sowa/Wydział prasowy UM BB
Remont elewacji kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku, najstarszej świątyni w Bielsku-Białej, otrzymał tytuł Modernizacji Roku 2019. Nagrodzeni zostali inwestor, czyli parafia św. Stanisława wraz z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, a także wykonawca prac i autor projektu.

Nagrody i wyróżnienia w ramach Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. zostały wręczone podczas gali, jaka odbyła się w środę 23 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 460 zgłoszeń.

Tytuł Modernizacja Roku 2019 w kategorii elewacje i termorenowacje zdobył remont elewacji kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku. Nagrodzeni zostali inwestor, czyli parafia św. Stanisława wraz z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, a także wykonawca prac (firma AC Konserwacja Zabytków Piotrowski) - oraz autor projektu (Biuro Projektów Tomasz Moskal).

Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku: jury doceniło badania

Kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. To najstarszy zabytek w mieście. Oceniając jego renowację w uzasadnieniu decyzji jury zwróciło uwagę na bardzo wnikliwe badania konserwatorskie, jakie poprzedziły cały remont, by określić zasięg, miejsca występowania i technicznego historycznych tynków.

- Na tej podstawie przystąpiono do rekonstrukcji wapienno-piaskowych wypraw tynkarskich wg oryginalnej receptury z w. XIV „kładzione ręką”. Uzupełniono i zakonserwowano profilowany cokół wieńczący fundament oraz wyremontowano oszkarpowanie z daszkami kamiennymi. Całość prac i osiągnięty efekt „falowania”(brak ostrych naroży i licowanych płaszczyzn) zasługują na szczególne wyróżnienie - podkreśliło jury.

Nagroda dla kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku to zwieńczenie 30 lat prac

Bielscy urzędnicy przyznają, że tytułem Modernizacja Roku 2019 specjaliści tak naprawdę docenili prawie 30-letni proces przywracania świetności kościołowi św. Stanisława w Starym Bielsku, który jest najstarszą świątynią na terenie Bielska-Białej.

Prace zainicjował i przez wiele lat prowadził ks. prałat Antoni Kulawik, obecnie emerytowany proboszcz tej parafii. Jego dzieło kontynuuje ksiądz proboszcz Zygmunt Siemianowski. Współpracowali z nim społecznicy Izabela Kania i Bogusław Puchalik, który został wyróżniony specjalną nagrodą imienia Jana Sztaudyngera za społeczne zaangażowanie w ten projekt i specjalne zasługi w podtrzymywaniu pozytywnych relacji społecznych.

Urzędnicy przypominają, że o zdobycie dofinansowania na remont kościoła w Starym Bielsku zabiegali jeszcze w poprzedniej kadencji m.in. Jarosław Klimaszewski, ówczesny przewodniczący bielskiej rady, a obecny prezydent Bielska-Białej, Adam Ruśniak, zastępca prezydenta miasta, a wtedy radny oraz Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Koszt inwestycji oszacowano na ponad 3 mln zł, z unijnych funduszy zostało dofinansowane 70 procent kosztów tych prac, pozostałą część parafia musiała zgromadzić jako wkład własny.

Historia kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku

Kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie Bielska-Białej. Kościół ten pełnił funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wtedy został kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. Kościołem parafii św. Stanisława został w 1953 r. z chwila jej erygowania.

Śląsk może stracić miliard euro

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie