Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin, Smoleń, Siewierz, Podzamcze: Który zamek wybrać? Wybór nie jest łatwy

K. Kapusta, M. Ziółkowska-Wnuk
Mury wokół zamku w Będzinie trzeba było zabezpieczyć
Mury wokół zamku w Będzinie trzeba było zabezpieczyć K. Kapusta
Jeśli zastanawialiście się, który z zamków w Zagłębiu i na Jurze obrać za cel weekendowej wędrówki, to trzeba przyznać, że wybór nie jest łatwy.

Okazuje się jednak, że dziś stosunkowo najmniej atrakcyjnie prezentuje się zamek będziński, który czeka na odbudowę rozpadających się murów wokół tej warowni. A to sprawia, że prawie cały obiekt jest zamknięty. W przeciwieństwie do Podzamcza i Siewierza, które biją rekordy popularności, a do ofensywy turystycznej szykuje się zamek w Smoleniu.

W Będzinie mury zostały zabezpieczone siatką i podporami, ale ich odbudowa miała się zacząć wiosną. Nie zacznie się nawet w tym roku. - Po osunięciu się fragmentu muru przy baszcie wiosną br. została zlecona "Ekspertyza budowlano-konserwatorska dotycząca przyczyn uszkodzeń oraz zabezpieczenia i renowacji kamiennych murów zamku będzińskiego" - mówi Agnieszka Siemińska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie. - Ta obszerna praca, wykonana przez zespół pod kierunkiem dra inż. Zbigniewa Pająka, została zakończona pod koniec czerwca - dodaje rzeczniczka. Ekspertyza ma pomóc w kolejnych etapach przygotowań do gruntownego remontu, z opracowaniem kosztorysu inwestorskiego. To potrwa do połowy października. Dlatego odbudowa będzie mogła rozpocząć się dopiero wiosną. Za ekspertyzę miasto zapłaciło ponad 55 tys. zł brutto.

W Będzinie można więc zobaczyć jedynie zamkowy dziedziniec, a wnętrze tylko do godz. 17. Nawet w weekendy warownia nie jest otwarta dłużej, ale ponoć dlatego, że nie ma zainteresowania. Bo rzeczywiście dziś nie ma tu za bardzo co podziwiać.

Inaczej jest w Siewierzu, gdzie zamek biskupów krakowskich jest oblegany przez turystów, a w weekendy zwiedzimy go nawet do godz. 20. Zachęcają też liczne turnieje rycerskie, a najbliższy odbędzie się tu 15 sierpnia. Miasto walczy o każdego turystę, dlatego uruchomiono też Punkt Informacji Turystycznej, przy ul. Kościelnej 5. - Udzielamy tu wszystkich informacji o zamku i mieście. Można zadzwonić i umówić się na zwiedzanie ruin - podkreśla Damian Dawczyński, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu. Problemu ze zwiedzaniem nie mają turyści w Podzamczu, gdzie zamek zaprasza od godz. 9 do 20, mimo iż administrator dostał dofinansowanie na modernizację trasy.

- Prace zaczną się jesienią, po zakończeniu sezonu i utrudnień będzie można się spodziewać dopiero w przyszłym roku - tłumaczy Iwona Pakuła-Błoch, prezes spółki Zamek. - Nasz obiekt ma opracowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków projekt modernizacji, który pozwoli dostosować zwiedzanie do obecnych standardów. Zamek przyjmuje turystów od lat 70. XX w., a wtedy ruch był mniejszy. Obecnie zdarza się, że na trasie zwiedzania tworzą się zatory, których po modernizacji unikniemy - dodaje. Rocznie zamek odwiedza blisko 170 tys. turystów. W przyszłości ma tutaj powstać m.in. restauracja.

Gratką dla turystów już niebawem staną się też ruiny zamku w Smoleniu. Gmina właśnie podpisała umowę z firmą, która zajmie się renowacją zabytku.

- Prace przy pierwszym etapie powinny rozpocząć się już we wrześniu. Chcielibyśmy wykonać plac widokowy, parking oraz przygotować bezpieczne wejście na zamek oraz wieżę - mówi Michał Otrębski, burmistrz Pilicy.

Wartość całej inwestycji oszacowano na blisko 3 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto