Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratoria odkrywców w bielskich szkołach?

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Program edukacyjny dla bielskich szkół i przedszkoli ma pomóc w kształceniu przyszłych inżynierów, których obecnie brakuje w mieście i okolicy. Beskidzkie Laboratoria Młodych Odkrywców zaproponowali członkowie podbeskidzkiego zarządu Polski Razem Zjednoczonej Prawicy.

Beskidzkie Laboratoria Małych Odkrywców, czyli program skierowany do bielskich szkół i przedszkoli, zaproponowali członkowie podbeskidzkiego zarządu Polski Razem Zjednoczonej Prawicy. Na wtorkowej sesji Janusz Buzek, zwrócił się do prezydenta Bielska-Białej o uwzględnienie takiego programu w projekcie budżetu miasta na 2018 r.

- Mamy na terenie Bielska-Białej satysfakcjonujące szkolnictwo, ale zarówno my, jak i urząd miasta zauważamy problem: miejscowi przedsiębiorcy mają kłopot ze znalezieniem inżynierów, których brakuje na rynku pracy - wyjaśnia Janusz Buzek, jeden z pomysłodawców projektu.

Pomysłodawcy zaznaczają, że Beskidzkie Laboratoria Młodych Odkrywców to unikalny w skali kraju program rozwoju intelektualnego i społecznego obejmującego wszystkie przedszkola orz szkoły podstawowe i średnie w Bielsku-Białej. Zakłada on rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży ciekawości poznawczej, inspirowanie ich do twórczego myślenia oraz wzmacnianie zainteresowań głównie w obszarze dyscyplin przyrodniczych i inżynierskich.

Program był tworzony we współpracy z ekspertami związanymi z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W zamyśle programu 5-latki w przedszkolach i dzieci z klas 1-3 będą brały udział w grach i zabawach stymulujących ich twórczość i intelekt, korzystając z oryginalnych pomocy dydaktycznych jak gry, puzzle czy roboty z klocków.
Dla starszych dzieci powstaną Laboratoria Małych Odkrywców, wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające rozwijanie pasji chemicznych, elektronicznych, informatycznych lub innych, zależnie od decyzji rad pedagogicznej i rodziców.

- Zakładamy, że przez to laboratorium przewinie się każdy uczeń w wymiarze 8 godzin rocznie. Natomiast na bazie tych laboratoriów powstaną Warsztaty Młodych Odkrywców, czyli kółka zainteresowań, gdzie w każdej grupie będzie od 12 do 24 uczniów, zależnie od szkoły. Na terenie szkoły powinny powstać dwie takie grupy, które w cyklach dwutygodniowych i naprzemiennych będą realizowały zajęcia, w których uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje – tłumaczy Buzek.

Opiekunem takich warsztatów ma być nauczyciel przedmiotów ścisłych danej szkoły. Warsztaty docelowo będą też posiadały partnera naukowego w osobie pracownika naukowego jednego ze śląskich uczelni technicznych albo medycznych, a także jednego lub więcej partnera przemysłowego w postaci firm z regionu województwa śląskiego i małopolskiego.

Według pomysłodawców wartość projektu wyniesie 6,4 mln zł, co stanowi 2 procent wydatków miasta Bielska-Białej na oświatę. Koszty funkcjonowania takiego projektu od 2019 r. będą niższe, bo nie będą wymagały inwestycji w bazę techniczną. Zakłada się bowiem, ze każda szkoła w startowym 2018 r. otrzyma średnio 50 tys. zł na zakup wyposażenia Laboratoriów Młodych Odkrywców. Pomysłodawcy zwracają uwagę, że Beskidzkie Laboratoria Młodych Odkrywców mogą być współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego województw śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto