Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lat temu 30 w Bielsku-Białej. Pamiętacie to?

Oprac.: JAK
arc. NSZZ Solidarność Podbeskidzie
W ostatnich dniach podsumowaliśmy 2011 rok. A co działo się w Bielsku-Białej w pamiętnym 1981 roku, kiedy to w Polsce wprowadzono stan wojenny. Przypomnijmy sobie poprzedzające go dwanaście miesięcy

Rok 1981 nie należał do łatwych. Najwięcej zmartwień dostarczały mieszkańcom Bielska-Białej puste półki w sklepach oraz niespokojna sytuacja w całym kraju.

Styczeń
Po świątecznych odwilżach nastąpił gwałtowny spadek temperatury. W Teatrze Polskim wielkim wzięciem cieszył się wodewil Konstantego Krumłowskiego "Królowa przedmieścia". Tymczasem ogromne niezadowolenie społeczne wywołała sprawa postulowanych zmian we władzach wojewódzkich. Z racji, że decyzje były odwlekane od miesięcy, 27 stycznia "Solidarność" bielskiego regionu ogłosiła strajk generalny.

Luty
Po dymisji wojewody Józefa Łabudka, wicewojewodów i Józefa Buzińskiego z funkcji I sekretarza KW PZPR, a także usunięciu innych skompromitowanych sekretarzy 6 lutego zakończył się strajk. Pierwszym sekretarzem KW PZPR w Bielsku-Białej został Andrzej Gdula, a wojewodą Stanisław Łuczkiewicz.

Marzec
Bielski handel przeżywał ogromne trudności, bo wszelkie artykuły były wykupywane przez mieszkańców obawiających się zapowiedzianego systemu kartkowego na mięso oraz zmniejszeniu o 50 proc. przydziału cukru na bony przy równoczesnej likwidacji sprzedaży cukru po cenach komercyjnych. Po długotrwałych naciskach społecznych rezygnację z funkcji prezydenta miasta złożył Marian Kałoń. Miejska Rada Narodowa zaopiniowała na to stanowisko Jacka Krywulta. FSM wyprodukował 500-tysięczną syrenkę.

Kwiecień
Od 1 kwietnia decyzją wojewody wprowadzono kartkowy system sprzedaży mięsa i wędlin oraz niektórych artykułów spożywczych. Mimo to kolejki nie zniknęły sprzed sklepów. Święta były wyjątkowo skromne, bo tradycyjnie brakowało towaru. Jacek Krywult został mianowany prezydentem Bielska-Białej, Lech Jachna przewodniczącym MRN.

Maj
Po raz pierwszy od końca II wojny światowej zrezygnowano z pochodu 1-majowego dla uczczenia Święta Pracy. Odbyła się tylko swobodna manifestacja u stóp bielskiego Zamku. Także po raz pierwszy od końca wojny uczczono 190. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wprowadzono reglamentację masła i przetworów zbożowych. Wiadomość o zamachu na Jana Pawła II wstrząsnęła mieszkańcami regionu.

Czerwiec
Reglamentowana sprzedaż papierosów - przed kioskami tworzyły się kolejki. Wprowadzono ograniczenia w sprzedaży alkoholu i benzyny. Pod koniec miesiąca pogoda nie rozpieszczała bielszczan - ciągle padało.

Lipiec
Upały przeplatane były ulewnymi deszczami. Mimo to w najlepsze trwały przygotowania do IX Nadzwyczajnego Zjazdu PZPR. Bielską organizację partyjną miało reprezentować na zjeździe 41 delegatów. Święto 22 lipca przeminęło w napiętej atmosferze.

Sierpień
Burza na początku miesiąca wyrządziła wiele szkód w drzewostanie. Tydzień Kultury Beskidzkiej pozwolił ludziom złapać nieco dystansu do szarej rzeczywistości. Z partii usunięto Józefa Łabudka, a optymistyczne przewidywania pomyślnych zbiorów ziemniaków i buraków cukrowych wzbudziły nadzieję na poprawę sytuacji żywnościowej.

Wrzesień
Początek roku szkolnego odbył się 1 września, co oznaczało powrót do obowiązującej dawnej zasady równoczesnego rozpoczynania zajęć szkolnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W dniach 11 - 13 września odbyły się Dni Bielska-Białej z bardzo skromnym programem. Wprowadzono reglamentację wyrobów alkoholowych bez możliwości zamiany ich przez klienta na inne potrzebne towary. Wzbudziło to sprzeciwy ze strony klientów nie zainteresowanych przymusową konsumpcją wódki.

Październik
"Coraz mniej wybredne formy zaczyna przybierać propaganda związkowa i polityczna na terenie województwa bielskiego. Wymiana listów między "Solidarnością" a sekretariatem KW PZPR przeprowadzona w dniach 4 i 5 października dotyczyła tej przykrej sprawy" - donosił kronikarz na łamach "Kalendarza Beskidzkiego". Z taśmy montażowej bielskiej FSM zjechał milionowy fiat 126p.

Listopad
Chłodna listopadowa była zapowiedzią srogiej zimy. Od 1 listopada częściowa reglamentacja benzyny. Po raz pierwszy od wybuchu wojny 11 listopada obchodzono w Bielsku 63. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. Wysunięte przez bielski UW propozycje zaopatrywania niektórych zakładów w deficytowe mięso bezpośrednio z ominięciem sklepów mięsnych nie znalazły aprobaty społecznej.

Grudzień
13 grudnia komunistyczne władze wprowadziły na terenie Polski stan wojenny. Na Podbeskidziu z planowanych 120 osób SB i Milicja Obywatelska zatrzymała 104 działaczy opozycji.

Oprac: JAK
Korzystałem z Kalendarza Beskidzkiego na rok 1982.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto