Ławeczka beskidzka - to będzie NOWA atrakcja. Gdzie się pojawi? Trwa konkurs na projekt takiej ławeczki

Jacek Drost
Jacek Drost
Trwa konkurs na projekt ławeczki beskidzkiej, z której będzie można podziwiać piękne widoki, ale także np. zjeść drugie śniadanie. Zdjęcie ilustracyjne
Trwa konkurs na projekt ławeczki beskidzkiej, z której będzie można podziwiać piękne widoki, ale także np. zjeść drugie śniadanie. Zdjęcie ilustracyjne FOT. LOT
Udostępnij:
Konkurs na zaprojektowanie ławeczki beskidzkiej ogłosiła Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy. Jeszcze w tym roku 26 takich ławeczek stanie na wybranych beskidzkich szlakach po polskiej i słowackiej stronie granicy. Siedząc na nich będzie można nie tylko podziwiać fajne widoki, ale także zjeść śniadanie czy napić się kawy lub herbaty z termosu.

Realizując mikroprojekt „Odpocznij w Beskidach" - współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja na lata 2014-2020 i z budżetu państwa - Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy ogłosiła konkurs na projekt ławeczki beskidzkiej.

Zjeść śniadanie, zrobić sobie fotkę

- Pomysł na zamontowanie takich ławeczek w Beskidach narodził się na spotkaniu branży turystycznej skupionej wokół Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy. Uznaliśmy, że w dobie mediów społecznościowych, wszechobecnego Internetu i dzielenia się zdjęciami byłoby fajnie, żeby w pewnych charakterystycznych miejscach posadowić ławki, na których turyści mogliby odpocząć, napić się kawy czy herbaty z termosu, zjeść drugie śniadanie, zagrać w szachy. Gdyby jeszcze te ławeczki jakoś podpisać na przykład na oparciu, to byłoby to również wdzięczne miejsce, w którym ludzie mogliby się fotografować - powiedział Piotr Plewiński, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy w Bielsku-Białej.

Konkurs ogłoszony przez LOT Beskidy skierowany jest on nie tylko do tych, którzy lubią górskie wędrówki czy interesują się kulturowym dziedzictwem Beskidów, ale także osób zawodowo lub hobbystycznie zajmujących się projektowaniem, designem, rysunkiem technicznym. Krótko mówiąc: każdy może wziąć w nim udział i mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała taka ławeczka.

- Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszego projektu ławeczki beskidzkiej, nawiązującej formą do dziedzictwa kulturowego regionu. Zgodnie z zapisami mikroprojektu ławeczki winny zostać wykonane w całości z lokalnego drewna odpornego bądź odpowiednio zabezpieczonego przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi panującymi w Beskidach (śnieg, deszcz, wiatr). Wymiary ławeczki winny dawać możliwość swobodnego wypoczynku minimum dwóm osobom, by znalazło się na nich również miejsce na plecak turystyczny, termos, drugie śniadanie - podkreślają organizatorzy konkursu.

Ławeczki według jednego wzoru

Organizatorzy czekają na projekty do 22 lutego. Należy je przesyłać na adres: [email protected] w nieprzekraczalnym terminie do 22 lutego 2022 r. do godziny 12.00. Zwycięzca zostanie ogłoszony 25 lutego. Autor najlepszego projektu otrzyma honorarium w wysokości 4,5 tysiąca złotych brutto. Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ

- W sumie pozostawiliśmy projektantom wolną rękę - podkreśla dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy.

Wszystkie ławeczki beskidzkie zostaną wykonane według jednego, zwycięskiego projektu, a jedynym elementem różnicującym będą zdobienia/rzeźbienia na ich oparciach, które zawierać będą między innymi nazwę miejsca posadowienia.

Ławeczka jeszcze przed wakacjami

Piotr Plewiński wyjaśnił, że 26 takich ławeczek ma zostać zamontowanych w różnych lokalizacjach, 22 w miejscach po polskiej stronie granicy i czterech po słowackiej.

Jeśli chodzi o konkretne lokalizacje to na przykład w Bielsku-Białej ławeczki mają się pojawić na Szyndzielni i Dębowcu, w Szczyrku trzy przy wejściach na szlak, a jedna na Hali Jaworzyny, w Wiśle na Małym Stożku i Soszowie, w Ustroniu na Stożku. Kolejne lokalizacje to Kozy, Porąbka, Jaworze, Istebna, Żywiec, Węgierska Górka, Łodygowice, Jordanów, Stryszawa, Zawoja, Maków Podhalański, a po słowackiej stronie w miejscowościach Svedernik, Zakamenne, Zubrohlava i Mojš.

- Ławeczki mają się pojawić w Beskidach przed wakacjami. Myślę, że to będzie kolejna, fajna atrakcja w Beskidach - podkreśla Piotr Plewiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie