Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lista miejsc, które powinny być chronione

(wot)
Do Europejskiej Sieci Ekologicznej ,Natura 2000" zostanie włączony m.in. Beskid Żywiecki. /  TOMASZ WOLFF
Do Europejskiej Sieci Ekologicznej ,Natura 2000" zostanie włączony m.in. Beskid Żywiecki. / TOMASZ WOLFF
Kilka siedlisk przyrodniczych oraz gatunków dzikich flory i fauny zostało zaproponowanych do objęcia Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000. Radosław Szymczuk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot w Bystrej Śląskiej ...

Kilka siedlisk przyrodniczych oraz gatunków dzikich flory i fauny zostało zaproponowanych do objęcia Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000. Radosław Szymczuk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot w Bystrej Śląskiej tłumaczy, że ma chronić najcenniejsze obszary w Unii Europejskiej.

- W samej Unii działa to dosyć słabo. Zobaczymy, jak będzie w przyszłości. W tej chwili sieć jest projektowana w krajach kandydujących do wspólnoty. Natura 2000 to inna forma ochrony niż ta, z którą mamy do czynienia w tej chwili - powiedział Szymczuk.

Na sieć składają się Obszary Specjalnej Ochrony, a więc ostoje ptasie oraz Specjalne Obszary Ochrony, nazywane ostojami siedliskowymi, przyrodniczymi i gatunkowymi. Wszystko wskazuje na to - ostateczna lista obszarów, które zostaną włączone do sieci ma być gotowa do 1 maja 2004 roku - że po wejściu Polski do UE, na szczególną ochronę będą mogły liczyć m.in. Beskidy Śląski i Żywiecki, a także Dolina Górnej Wisły i Rezerwat Morzyk w Grodźcu Śląskim. W drugim z wymienionych Beskidów mieszkają co najmniej cztery gatunki ptaków, które wymagają ochrony - dzięcioł czarny, głuszec, jarząbek i puchacz. Z kolei w dolnym biegu Wisły żyje ślepowron. Na liście Specjalnych Obszarów Ochrony znalazły się oba Beskidy oraz Morzyk. Nie przez przypadek. Kryją w sobie malownicze formy skalne, lasy bukowo-jodłowo-świerkowe, są ostoją drapieżników. Z kolei rezerwat w Grodźcu jest jedynym miejscem w województwie śląskim, w którym występują czynne tufy wapienne i zbiorowiska brunatnych mchów. Zastanawiano się także nad włączeniem do sieci Beskidu Małego, ale pomysł upadł.

- Najważniejsze, żeby Natura 2000 obejmowała Beskid Żywiecki, ale łącznie z pasmem Babiej Góry. Obie ostoje muszą być ze sobą połączone. Nie można ustanowić dwóch odrębnych obszarów i dzielić korytarze migracyjne zwierząt - uważa Szymczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto