Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Kaniowie ma dłuższy pas startowy. Teraz ma prawie 1 kilometr długości

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Małe samoloty lądujące w Kaniowie mogą zatankować albo zaparkować w hangarze. Są to głównie loty biznesowe, rzadziej rekreacyjne.
Małe samoloty lądujące w Kaniowie mogą zatankować albo zaparkować w hangarze. Są to głównie loty biznesowe, rzadziej rekreacyjne. materiały prasowe starostwa
O prawie 300 metrów został wydłużony pas startowy lotniska w Kaniowie, jakie znajduje się na terenie Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji. Teraz długość pasa wynosi 995 metrów. - To lotnisko ma służyć ruchowi małych jednostek, góra 10, 12-osobowych - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Na terenie Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji trwają odbiory techniczne inwestycji, która wydłużyła utwardzony pas startowy tamtejszego lotniska z 700 metrów do 995 m. Została też poszerzona droga, która wcześniej miała 24 metry szerokości, a teraz liczy 30 metrów szerokości.

- Rozbudowa pasa to odpowiedź na oczekiwania klientów lotniska - mówi Andrzej Płonka, starosta bielski. To kwestia głównie bezpieczeństwa. Wiadomo, że na dłuższym i szerszym pasie łatwiej wylądować nawet jeśli jest gorsza pogoda” - dodaje.

Płonka podkreśla, że wydłużenie pasa nie oznacza, że w Kaniowie będą teraz lądowały większe samoloty. Lotnisko ma służyć obsłudze ruchu małych statków powietrznych.

- Słyszałem obawy mieszkańców, że będą tu latać większe samoloty. Nie będą. To lotnisko ma służyć ruchowi małych jednostek, góra 10, 12-osobowych - mówi starosta Płonka.

Małe samoloty lądujące w Kaniowie mogą zatankować albo zaparkować w hangarze. Są to głównie loty biznesowe, rzadziej rekreacyjne. Coraz częściej jednak zdarza się, że ktoś przylatuje tu w celach turystycznych, bo chce zwiedzić Oświęcim czy Kraków.

Ważną częścią przedsięwzięcia są hale, w których odbywa się działalność gospodarcza związana z lotnictwem, a także produkcja z branży automotiv.

Bielski park lotniczy to sztandarowe dzieło bielskiego samorządu powiatowego. Powstał w 2008 r. dzięki unijnemu dofinansowaniu na terenach pokopalnianych. Wybudowano tam potrzebną do rozwoju firm z branży lotniczej infrastrukturę, m.in. nowoczesne hale produkcyjne i hangary, 700-metrowy asfaltowy pas startowy, drogi kołowania, miejsca postojowe dla samolotów, stację paliw oraz nowoczesny budynek kontroli lotów z zapleczem biurowym. Jednym z jego trzech udziałowców był Powiat Bielski. Obecnie udział samorządu wynosi kilka procent, pozostała część jest podzielona między prywatnych inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto