Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie, którzy kręcą TKB

Jacek Drost
Grzegorz Janik, właściciel firmy NoiseArt, odpowiedzialnej za nagłośnienie TKB w Żywcu
Grzegorz Janik, właściciel firmy NoiseArt, odpowiedzialnej za nagłośnienie TKB w Żywcu Maciej Kapuściński
Ruszyła wielka machina pod nazwą Tydzień Kultury Beskidzkiej. Do najbliższej niedzieli w kilku beskidzkich miejscowościach odbywają się koncerty z udziałem ponad 80 zespołów z Polski i zagranicy, to w sumie jakieś trzy tysiące wykonawców. Machinę wprawiła w ruch i czuwa, żeby pracowała jak dobrze naoliwiony zegarek, około 200-osobowa ekipa. To m.in. szefowie odpowiedzialni za poszczególne estrady, dźwiękowcy i oświetleniowcy, tłumacze i piloci zespołów uczestniczących w TKB - ludzie drugiego planu, bez których przygotowanie i poprowadzenie tak dużej imprezy nie byłoby możliwe.

- Niech się już zacznie, niech się już zacznie, bo jak się zacznie, to się musi skończyć - żartowała w piątek, dzień przed rozpoczęciem festiwalu, Anna Strojny, szef programowo-artystyczny TKB, koordynująca działania na pięciu estradach głównych (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim) oraz kilku mniejszych (Istebna, Ujsoły, Bielsko-Biała, Jabłonków), na których również odbywają się imprezy związane z TKB. Mimo że za całościowe przygotowanie imprezy odpowiada od czterech lat, a wcześniej przez 20 uczestniczyła w TKB m.in. jako tłumacz i pilot, mówi, że o rutynie nie ma mowy, bo co roku przychodzi zmagać się z innymi problemami.

- Przygotowuję szczegółowy program, zapraszam zespoły, dbam o całą logistykę. Pracuję nad tym przez cały rok, najintensywniej zaczyna się w maju - opowiada dyrektor Strojny, podkreślając, że wartość swojej pracy ocenia po tym, z jaką częstotliwością przed i w trakcie imprezy dzwoni jej telefon. Jak dzwoni rzadko - a tak jest zazwyczaj - to znaczy, że wszystko idzie zgodnie z planem.

- Stresu nie da się jednak uniknąć, dlatego w tych dniach bliscy mnie wspierają, czyli chodzą koło mnie na palcach - mówi Anna Strojny.
Karol Majnusz od lat jest na TKB tłumaczem. Zna hiszpański, więc przez dekadę odpowiadał za zespoły przyjeżdżające na folklorystyczne święto z Ameryki Łacińskiej, w tym roku opiekuje się hiszpańską La Esteva z Segowii.

- Pracę na Tygodniu traktuję jako wielką przygodę i okazję do spotkania z innymi ludźmi - mówi pan Karol, nie ukrywając, iż przyzwyczaił się do tego, że jako tłumacz jest do dyspozycji zespołów przez 24 godziny na dobę.

- Do każdego zespołu podchodzimy indywidualnie, a że zespołów jest dużo, więc mamy co robić. Najpierw dowiadujemy się, jakie będą miały instrumenty, a później pracujemy nad tym, by każdy zespół miał udany występ, na przykład poprzez dobranie odpowiednich mikrofonów - opowiada Grzegorz Janik, prowadzący firmę, która od 12 lat odpowiada za nagłośnienie w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu. Opowiada, że spotykają się z różnymi wymaganiami zespołów. Jedne chcą, by mikrofony stały na scenie, a zaraz potem pojawia się grupa, która życzy sobie, by podnieść mikrofony, bo np. tancerki występują z szablami i mogłyby je powywracać.

- Co wtedy robimy? By nie tracić czasu, nie chodzić po scenie, podciągamy je błyskawicznie do góry na... żyłkach wędkarskich. To zwykły, swojski sposób wymyślony w pięć minut, ale sprawdza się znakomicie - zdradza kulisy swojej pracy pan Grzegorz. Podkreśla, że już ma tak wyczulone ucho, iż w momencie potrafi wyłapać, kiedy z dźwiękiem dzieje się coś nie tak i trzeba zareagować. Przyznaje też, że czuwanie nad tym, by wszystko gra-ło sprawia, że nie ma praktycznie czasu na kontemplowanie poszczególnych występów.

Aneta Brasse, szefowa Biura Organizacyjnego TKB w Żywcu, odpowiada m.in. za pilotów.
- Opiekują się zespołami TKB-owskimi. W Żywcu mamy ich kilku. Działają wedle wcześniej sporządzonego harmonogramu. Przyjeżdżającym do nas zespołom pokazują, gdzie mają iść na obiad lub jak mają trafić do amfiteatru. Pracy mają sporo, ale radzimy sobie - mówi Brasse, zaznaczając, że jak trwa TKB, to na sen zostaje niewiele czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto