Marzy ci się zakup działki w ROD? Oto 10 zasad, które musisz znać. Bez tej wiedzy nie zostaniesz działkowiczem

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jak zostać właścicielem działki na terenie ROD? Przedstawiamy 10 faktów, które trzeba znać. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Jak zostać właścicielem działki na terenie ROD? Przedstawiamy 10 faktów, które trzeba znać. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. Jakub Steinborn/Polska Press
Własna działka w ROD (rodzinne ogrody działkowe) to marzenie niejednej osoby. Jednak żeby zostać działkowiczem, trzeba spełnić określone wymogi i przestrzegać kilku istotnych zasad. Sprawdź, jak uzyskać prawo do kawałka ziemi na terenie ogródków działkowych i cieszyć się własną zieloną ostoją.

Spis treści

Rozważasz zakup działki w ROD? Najpierw poznaj te zasady

Działki ROD cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak nie każdy wie, że w ich posiadanie wchodzi się nieco inaczej niż w przypadku innych typów działek. Chcąc zostać działkowiczem, trzeba zatem poznać przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych i przygotować się na pewne formalności. Przejdź do galerii, w której prezentujemy najważniejsze informacje związane z zakupem działki w ROD.

Sprawdź, jak zgodnie z prawem wejść w posiadanie działki w ROD:

Warto wiedzieć, że ziemia na terenie ROD nie może być wykorzystywana do dowolnych celów. Przykładowo na takich obszarach zabronione jest prowadzenie działalności gospodarczej, jak również budowa domów. Na terenach ROD nie wolno również zamieszkiwać na stałe, choć w praktyce część osób tak robi.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Działki ROD, czyli rodzinne ogrody działkowe. Jaką mają historię?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że historia rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce sięga aż XIX wieku. Już w 1897 r. doktor Jan Jalkowski założył w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) pierwszy taki ogród: ROD „Kąpiele Słoneczne”. Wkrótce za przykładem Grudziądza podążyły inne miasta, m.in. Warszawa i Katowice. W pierwszej połowie XX w. ogródki ROD były już rozpowszechnione w kraju i z każdym rokiem cieszyły się coraz większą popularnością. Dość wspomnieć, że w 1939 r. w Polsce było 606 ogrodów o łącznej powierzchni ponad 3000 ha.

Ta forma wypoczynku na świeżym powietrzu jest popularna do dziś m.in. w krajach takich jak:

  • Czechy,
  • Słowacja,
  • Dania,
  • Szwecja,
  • Norwegia,
  • Finlandia,
  • Niemcy,
  • Francja,
  • Filipiny,
  • Wielka Brytania,
  • Stany Zjednoczone.

Liczba działek ROD i osób korzystających z nich wzrosła gwałtownie po drugiej wojnie światowej. Trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że wiele osób traktowało ogródek warzywny założony na działce w ROD jako jedno z głównych źródeł pożywienia. Nic dziwnego, że już w 1949 r. istniało ponad 1500 ogrodów.

Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby zostać posiadaczem działki ROD:

Prawdziwa eksplozja popularności rodzinnych ogrodów działkowych nastąpiła jednak w latach 80. XX w. Stało się to po stworzeniu w 1981 r. Polskiego Związku Działkowców, który funkcjonuje do dziś. Zrzeszeni w tej organizacji działkowcy rozpoczęli fazę intensywnego rozwoju, która zaowocowała tym, że w niespełna 9 lat łączna powierzchnia działek ROD w Polsce wzrosła o połowę. Ponownie wiązało się to także z trudną sytuacją gospodarczą kraju: na ogródkach działkowych sadzono warzywa i hodowano króliki oraz drób.

Zobacz: Ile kosztuje działka na wsi?

Dziś ogródki działkowe służą przede wszystkim rekreacji i mimo rozmaitych dziejowych burz cieszą się niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że z blisko 5000 rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce korzystają ok. 4 mln osób. Aż 84 proc. z tych ogródków znajduje się na obszarze miast, co zwiększa udział terenów zielonych i pozwala m.in. poprawić jakość powietrza na terenach miejskich. Takie wykorzystanie terenów miejskich spotyka się też jednak czasem z krytyką, gdyż utrudniają one zagęszczenie zabudowy, które ogranicza chaos przestrzenny w miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Marzy ci się zakup działki w ROD? Oto 10 zasad, które musisz znać. Bez tej wiedzy nie zostaniesz działkowiczem - RegioDom.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przed kupnem warto sprawdzić, kto i ilu cwaniaków mieszka na działkach. Inaczej będziesz placić za ich wielomiesięczne zużycie wody i wywóz śmieci. Dużo jest tez takich, którzy mają po dwie działki i też przez całe noce podlewają.

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie