Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto pani Marii i eksplozja kwiatów na wielki finał Dni Bielska-Białej i 70-lecia połączenia miast

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Świętowanie 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jedno miasto rozpoczęło się w piątek 27 sierpnia od znakomitego koncertu Lady  Pank na placu Ratuszowym. W pierwszy weekend września wielki finał świętowania
Świętowanie 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jedno miasto rozpoczęło się w piątek 27 sierpnia od znakomitego koncertu Lady Pank na placu Ratuszowym. W pierwszy weekend września wielki finał świętowania Bielskie Centrum Kultur/Lucek Cykarski
Bielsko-Biała z deptakiem zamiast głównej ulicy, Rynek tonący w tysiącach kwiatów, piosenki Marii Koterbskiej rozbrzmiewające wokół Zamku Sułkowskich efektownie udekorowanego zjawiskowymi iluminacjami - przygotujcie się na wielki finał 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

Pierwszy weekend września zakończy trwające od ubiegłego piątku wielkie świętowanie nad Białą - znakomitymi koncertami i dziesiątkami wydarzeń rozrywkowo-kulturalno-sportowymi Bielsko-Biała każdego dnia - począwszy od 27 sierpnia - akcentuje jubileusz 70-lecia połączenia miast. Koncert Lady Pank, sztuczne ognie nad Ratuszem, hipnotyzujący występ znakomitych Waglewskiego, Fisz, Emade przed Grępielnią, parada kapeluszy, jarmark w Białej czy piknik historyczny w starym bielsku okraszony koncertem Carrantuohill - to tylko niektóre wydarzenia, przy jakich bawili się i świętowali bielszczanie.

W obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej włączyło się także Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które na tę okazję przygotowało specjalną animację - podczas 38-sekundowego klipu bohaterowie z filmów animowanych, które mają swoje pomniki na terenie Bielska-Białej, oprowadzają po mieście pokazując najważniejsze budynki i zapraszają do świętowania jubileuszu. A finał tego świętowania zapowiada się

Miasto, którego nie ma i efektowny mapping

Już dziś, w piątek 3 września, warto zjawić się na placu Chrobrego - o 19.30 na płycie najbardziej charakterystycznego miejsca w Bielsku-Białej pojawią się artyści Zespołu Pieśni i Tańca Beskid, którzy zaprezentują swój taneczny program.

Godzinę później, o 20.30, na placu Chrobrego będzie miała miejsce prapremiera spektaklu plenerowego „Czasowątki” (dla widzów od 6 lat), który powstał specjalnie z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska-Białej. To niezwykłe plenerowe przedstawienie odnosi się do przeszłości - początków obu miast i ich rozwoju, a także połączenia w 1951 r. , współczesności oraz...przyszłości.

- To widowisko pełne barw, dźwięków i zdarzeń - tak opisuje je Jacek Popławski, dyrektor Teatru Lalek im. Jerzego Zitzmana, autor scenariusza i reżyser przedstawienia.

Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i ludzie w nim pracujący. Istotnym elementem tego spektaklu jest dźwięk odwołujący się do pracy maszyn jak i odgłosów natury.

W piątkowy późny wieczór, bielszczanie i goście zobaczą... miasto, którego nie ma. Nawiązując do wielokulturowości miasta Paweł Szamburski w solowym koncercie Vild Lid( w języku jidish oznacza dziką pieśń) z użyciem klarnetów, elektroniki oraz głosu zaprezentuje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej (22.00,plac między Galerią Bielską BWA - ul. 3 maja 11 a Teatrem Lalek Banialuka ). Tuż po tym koncercie zaplanowano spektakularny pokaz video mappingu architektury - widowiskowej projekcji, specjalnie zaprojektowanej animacji, która w sposób iluzyjny zmienia wizerunek stabilnych budowli i wprowadza w nie ruch, a także nową narrację.

Video mapping zostanie wyświetlony na kamienicy przy ul. Mickiewicza 17 . Wydarzenie zatytułowane „Połączenie” nawiąże do połączenia miasta, kultur, tradycji i różnych, czasami skrajnie odmiennych idei. Kilkuminutowa animacja zostanie zilustrowana dodatkowo muzyką, specjalnie skomponowaną przez Kamila Krygiera.

Jak zapowiadają organizatorzy, projekcja będzie wznawiana trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach do godz. 23.45 - każdy będzie miał okazję ją zobaczyć.

Najpiękniej ukwiecone miasto? To Bielsko-Biała!

W sobotę oprócz gry miejskiej oraz Święta Róży, które będzie można podziwiać w ogrodzie różanym w Willi Sixta (godz. 12.30), atrakcje czekają na najmłodszych - od 11.00 do 15.00 w parku Słowackiego zaplanowano piknik „MDK jest super!”, a od 16.00 do 20.00 na telebimie na Placu Żwirki i Wigury będzie okazja przypomnieć sobie najpopularniejsze kreskówki z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych - na widzów czekają leżaki i strefa wypoczynku.

Tego dnia Rynek bielskiej starówki utonie w kwiatach- w ten sposób Bielsko-Biała uczci drugi z rzędu tytuł „Najpiękniej ukwieconego miasta w Polsce”.

Bielsko-Biała w tym roku było wiosną jeszcze bardziej kolorowe - w całym mieście posadzonych zostało 30 tys. wiosennych kwiatów, a do charakterystycznych miejsc, w których kwiaty pojawiały się w ubiegłych latach, doszły kolejne - kwieciście było na placu Żwirki i Wigury oraz na rondzie przy kościele Opatrzności Bożej w Białej. Tulipany pięknie rozkwitły również przy Ratuszu, Zamku Sułkowskich, Teatrze Polskim czy koło stacji kolejowej Bielsko-Biała Główna.

W efekcie w plebiscycie Terra Flower Power Bielsko-Biała nie miało sobie równych. Podobnie jak rok temu - miasto uczci tę wygraną - w sobotę 4 września Rynek bielskiej starówki zostanie przybrany tysiącami roślin wypożyczonych od lokalnych ogrodników.

- Będzie jeszcze piękniej, niż rok temu - zapowiadają przedstawiciele Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego.

O godzinie 20.00 na Rynku w ramach koncertu „Miasto kwiatów” na scenie wystąpi zespół Afromental.

Koncertowy hołd dla Damy Polskiej Piosenki

Zaplanowany na niedzielę 5 września finał obchodów Dni Bielska-Białej i 70-lecia połączenia miast pozwoli przybliżyć najmłodszym gry i zabawy ich dziadków i pradziadków. Plac Żwirki Wigury w ramach pikniku przy Starej Fabryce „ZaBBawy z tradycją” zamieni się w przestrzeń działań twórczych związanych z historią i tradycją miasta.

W trakcie tego pikniku dzieci będą mogły pomalować duże makiet fabryk, zamku czy „maluchów”, czyli popularnych fiacików 126p produkowanych przez lata nad Białą, a także poznawać gry i zabawy swoich dziadków. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz i związanych z tą placówką.

Niedzielny wieczór przypomni natomiast postać Marii Koterbskiej, znakomitej piosenkarki rodem z Bielska-Białej (zmarłej w styczniu tego roku). Miasto Pani Marii - tak został nazwany koncert największych przebojów Marii Koterbskiej w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w hołdzie tej artystce. Zabrzmią „Parasolki”, „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza” i wiele innych przebojów Damy Polskiej Piosenki, jak nazywana była Maria Koterbska. W koncercie wystąpią Anna Guzik. Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Grzegorz Margas, Tomasz Lorek oraz Adam Myrczek. A koncert poprowadzi Jacek Cygan.

Tuż po koncercie, o godz. 21.00 na murach Zamku Sułkowskich pojawią się efektowne iluminacje, którym towarzyszyć będzie koncert zespołu The ThreeX, nowoczesnego trio instrumentalnego.

Wydarzeniem bez precedensu będzie jednak zamknięcie ulicy Zamkowej, głównej arterii wiodącej przez miasto.
- To śmiałe zamknięcie ul. Zamkowej ma pokazać, jak Bielsko-Biała wyglądałoby, gdyby w centrum znalazł się deptak - wyjaśnia Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

To ważna informacja dla kierowców i pasażerów korzystających z usług MZK - ul. Zamkowa zostanie wyłączona z ruchu od 16.00 do 23.00 na odcinku od ul. Stojałowskiego do placu Żwirki i Wigury. W związku z tym od 16.00 do końca dnia wprowadzony zostanie objazd dla autobusów linii nr 1, 4, 7, 8, 10, 24, 28, 50, 57, które zostaną skierowane ulicami Wzgórze, ks. Stojałowskiego, Dmowskiego, Sempołowskiej oraz 1 Maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto