Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podkreślił, że poprawa bezpieczeństwa, także pieszych, jest ważna dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. I to dotyczy nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Dodał, że projekt „Bezpieczny pieszy” wspiera wszystkie samorządy, które wzięły udział w konkursie, również Bielsko-Białą.
- Mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli czuć się bezpieczniej. Wdrażamy działania chroniące wszystkich uczestników ruchu drogowego, a efekty bielskiego projektu będącego jednym ze zwycięzców konkursu „Bezpieczny pieszy” odczują wszyscy mieszkańcy – mówi minister Puda.
Jak podał resort funduszy i polityki regionalnej, bielski projekt obejmuje realizację pięciu zadań na terenie Bielska-Białej:
- Budowę wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Stanisława Skrzydlewskiego,
- Budowę wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Karpackiej w rejonie ul. Jeżynowej,
- Budowę wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Karpackiej w rejonie posesji nr 150,
- Budowę nowego przejścia dla pieszych z azylem dla pieszych na ul. Górskiej,
- Dostawę i montaż wyświetlacza prędkości na ul. Janowickiej wraz z gwarancją.
Lokalizacje przewidziane do usprawnienia cechują się bardzo wysoką częstotliwością użytkowania przez pieszych, w tym dzieci, młodzież i seniorów, a także znacznym ruchem kołowym. Na realizację tej inwestycji miasto dostanie ponad 215,7 tys. zł dofinansowania z funduszy unijnych POIiŚ.
Konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, to kolejny etap działań edukacyjnych Funduszy Europejskich Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i ograniczania nadmiernej prędkości pojazdów oraz edukacji dzieci w szkołach.
- Poprzez działania takie jak konkurs „Bezpieczny pieszy” resort funduszy i polityki regionalnej wspiera wszystkie samorządy. Jest to też priorytet polskiego rządu. Tylko kompleksowe kroki są gwarantem poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnej grupy – pieszych i rowerzystów – dodał minister Grzegorz Puda.
Wiceprezydent Bielska-Białej Piotr Kucia dziękował, że projekt będzie realizowany także w Bielsku-Białej, dziękował za wsparcie.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz projekt został doceniony i uzyskał dofinansowanie. Bezpieczeństwo na drogach, w tym przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych jest dla bielskiego samorządu priorytetem. Gdy zatem pojawiają się możliwości pozyskania środków na ten cel – w tym przypadku środków unijnych dystrybuowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – zawsze chętnie takie sposobności wykorzystujemy. Oczywiście równolegle podejmujemy we własnym zakresie działania, które poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Udało nam się już m.in. dodatkowo doświetlić ponad 140 przejść dla pieszych na terenie miasta. W 90 procentach inwestycje te sfinansowaliśmy z własnych środków - powiedział wiceprezydent Piotr Kucia.
Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, podkreśliła, że konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” to przykład tego, jak fundusze unijne wspierają regiony naszego kraju, a co za tym idzie, pozytywnie oddziałuje na lokalne społeczności.
- Budowanie świadomości uczestników ruchu drogowego, w szczególności w odniesieniu do pieszych i rowerzystów, a także zapewnienie odpowiednich narzędzi ku temu, możliwe jest jeszcze bardziej za sprawą środków płynących z Unii Europejskiej – mówi Joanna Lech.
- Poprawa bezpieczeństwa to jest priorytet. Patrząc z perspektywy polityki rodzinnej naszego państwa, to bardzo ważne rozwiązania - powiedział obecny na dzisiejszej konferencji wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Z kolei Konrad Łoś, radny PiS z Bielska-Białej, przypomniał, że część jego interpelacji kierowanych do prezydenta miasta dotyczy właśnie zwiększenia bezpieczeństwa pieszych w obrębie przejść. Dodał, że to ważne, że poprawione zostanie bezpieczeństwo na przejściach znajdujących się m.in. w pobliżu szkół i budynków użyteczności publicznej.
Bezpieczeństwo jednym z priorytetów
Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakres konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” objął rozwiązania z inżynierii ruchu oraz zakresu edukacji komunikacyjnej, które są możliwe do szybkiego wprowadzenia (zakup i montaż).
- Na polskich drogach mamy wysoką wypadkowość oraz wysoki odsetek niechronionych uczestników ruchu drogowego wśród ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. To powoduje konieczność dalszych wzmożonych działań państwa w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – podkreślił minister Puda. – Prowadzenie działań ze szczególnym uwzględnieniem ochrony pieszych, rozwoju systemu zarządzania prędkością, budową bezpiecznych dróg i przejść dla pieszych pomoże w zmniejszeniu liczby ofiar wypadków drogowych. Komplementarne wysiłki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na wielu poziomach, zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym będą prowadziły do osiągnięcia tego celu. Jednym z nich jest konkurs „Bezpieczny Pieszy” – dodał szef MFiPR.
Inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg są niezwykle istotne, a 257 projektów z pozytywną oceną konkursową jest tego najlepszym przykładem.
Samorządy otrzymają pieniądze na doposażenie przejść dla pieszych, a także wprowadzenie w szkołach edukacji komunikacyjnej. Jej głównym celem jest nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania placówki edukacyjnej. Wysokość dofinansowania z UE to do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Nie przeocz
- Sklep widmo w Gliwicach. Kiedyś całe miasto robiło tu zakupy. Jak wygląda teraz?
- Niezidentyfikowane zdjęcia Śląska. Czy ktoś rozpoznaje miejsca i osoby z fotografii?
- PKP sprzedaje mieszkania po OKAZYJNYCH cenach. Ceny już od 50 tysięcy! [MARZEC 2023]
- W Pyrzowicach lądują największe samoloty świata. To prawdziwe giganty ZDJĘCIA
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Kulinarne hity PRL - kiedyś gościły codziennie na naszych stołach. MAMY PRZEPISY
- Sklep widmo w Gliwicach. Kiedyś całe miasto robiło tu zakupy. Jak wygląda teraz?
- TE ŁAZIENKI TO KOSZMAR. Nie do uwierzenia, że to możliwe. ZOBACZCIE
- 5 nawiedzonych miejsc na Śląsku, które budzą grozę i strach. Lepiej tam nie wchodzić!
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?