Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi Ukraińcy z Doniecka w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Grupa dzieci i młodzieży z Doniecka przyjechała wraz z dwoma opiekunami do Bielska-Białej. Przez tydzień Ukraińcy z Doniecka w Bielsku-Białej wezmą udział w warsztatach i wycieczka, a w sobotę będą świętowali 25 rocznicę niepodległości Ukrainy.

Wizyta dzieci i młodzieży z Doniecka to efekt współpracy Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia z Młodzieżowym Centrum Eko Art z Doniecka.

- Zaraz, jak zaczęła się wojna, ci ludzie uciekli stamtąd, a teraz mieszkają w Kijowie. W Kijowie mieści się też filia Młodzieżowego Centrum Eko Art, z którą współpracujemy, a która przejęła całą działalność. Bo Donieck jest już praktycznie poza Ukrainą – wyjaśnia Grażyna Staniszewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Młodzi Ukraińcy po 20-godzinnej podróży zjawili się w Bielsku-Białej w niedzielę. W poniedziałek odwiedzili bielski ratusz na zaproszenie przewodniczącego bielskiej rady Jarosława Klimaszewskiego. W ratuszu obejrzeli filmy promujące Bielsko-Białą oraz przygotowaną przez bielską młodzież prezentację historii Polski. Zapoznali się tez z działalnością redakcjiBB, pisma tworzonego przez młodych bielszczan.

Ukraińcy w rewanżu pokazali swoje prezentacje – własnej grupy oraz Doniecka i regionu. Zwracali uwagę na rozwój przemysłu węglowego w regionie donieckim, klub piłkarski Szachtar Donieck, który w 2009 roku wygrał Puchar UEFA, organizację Euro 2012, wygraną piosenkarki Rusłany na Eurowizji, znane osoby z Doniecka (m.in. tyczkarza Sergieja Bubkę), a także reformę systemu ochrony porządku prawnego na Ukrainie.

Katarzyna Mielniczuk i Aleksandra Ankudinova pytane o ocenę 25-lecia niepodległości Ukrainy stwierdziły, że są dumni z sukcesów, jakie ich kraj osiągnął w tym czasie. - Jako młodzież chcemy dołączyć się do tego, by wszystko, co będzie jeszcze robione, było najlepsze dla Ukrainy – podkreśliły.

Nie ukrywały, że obecnie na Ukrainie mieszka im się dobrze, ale zawsze może być lepiej. Do Bielska-Białej przyjechały drugi raz.
- Chętnie byśmy przeniosły do siebie polskie drogi, bo są świetne. I także te piękne widoki, jakie są obok tych dróg – dodały dziewczyny.

Co ciekawe, Katarzyna od października będzie studiowała w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Aleksandra też myśli o studiach w Polsce. Ich zdaniem zdobywając dyplom w Polsce, a więc za granicą, będą miały większe szanse na odniesienie sukcesu na rynku pracy.

Na koniec spotkania w bielskim ratuszu młodzi Ukraińcy wykonali mały koncert - ich pobyt to w końcu efekt projektu "Zaśpiewajmy Polsce! Zaśpiewajmy Ukrainie! Bielsko-Biała - Donieck w 25 rocznicę niepodległości Ukrainy".

W ramach pobytu w Beskidach ukraińska młodzież weźmie m.in. udział w warsztatach wokalnych z zespołem Beskid, warsztatach graficznych, aa także wycieczkach w regionie. A w sobotę 13 sierpnia na placu Chrobrego w Bielsku-Białej zaprezentowana zostanie wystawa „Ukraina25" oraz plastyczny i wokalny happening z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy. Będą wareniki (ukraińskie pierogi) i ukraiński barszcz. W uroczystościach weźmie udział Iryna Gołowacz, wdowa po jednym z obrońców donieckiego lotniska, Maksymie Rydzanyczu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto