Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi, zdolni i ambitni

(lrk)
Od lewej: Piotr Kuboszek, Michał Jaroszewski i Łukasz Pieszka przy odnowionym simsonie z 1958 roku. fot. JACEK ROJKOWSKI
Od lewej: Piotr Kuboszek, Michał Jaroszewski i Łukasz Pieszka przy odnowionym simsonie z 1958 roku. fot. JACEK ROJKOWSKI
Wczoraj rozpoczęła się kolejna edycja Rejonowego Konkursu Technik 2003 połączona z wystawą prac dyplomowych uczniów technicznych szkół średnich. W siedzibie NOT-u zaprezentowali się czwarto- i piątoklasiści z 24 szkół.

Wczoraj rozpoczęła się kolejna edycja Rejonowego Konkursu Technik 2003 połączona z wystawą prac dyplomowych uczniów technicznych szkół średnich. W siedzibie NOT-u zaprezentowali się czwarto- i piątoklasiści z 24 szkół. Oprócz Bielska, które miało najsilniejszą reprezentację, uczestniczyły zespoły szkolne z Węgierskiej Górki, Cieszyna, Wisły, Żywca, Oświęcimia i Pszczyny. Z kilku tysięcy prac wyłoniono 158 najlepszych, które zostaną ocenione w 11 branżach. Najwięcej dyplomów zgłoszono w branżach ekonomicznej, ekologicznej, odzieżowej, budowlanej i drzewnej. - Kryteria dotyczą użyteczności dydaktycznej, przydatności technicznej, estetyki, ekonomiczności. Poza tym komisja może przyjąć kryteria dodatkowe - mówi Włodzimierz Dymek, przewodniczący konkursu Technik 2003. Jury wyłoni najlepszych w piątek. Do czasu ogłoszenia wyników można oglądać wystawę konkursowych prac. Na poziomie ogólnopolskim do tej pory najwięcej pierwszych miejsc i wyróżnień zdobyła Bielska Szkoła Przemysłowa. 15 bielskich finalistów zostało laureatami konkursu krajowego.

- Motocykl załatwił mój wujek. Przywieźliśmy go z Chruszczobrodu na początku września. Był cały w częściach. Na szczęście mieliśmy kontakt z panem, który pasjonuje się starymi motorami i potrafił zdobyć każdą część. Jakiś miesiąc temu skończyliśmy go remontować. Jest na chodzie, ale silnik nie został jeszcze dotarty - mówi Łukasz Pieszka. Wspólnie z Michałem Jaroszewskim i Piotrem Kuboszkiem wpadli na pomysł, żeby odrestaurować motocykl simson AVO z 1958 r. Efekt ich pracy stanął przed siedzibą NOT-u. Wewnątrz można było zobaczyć m.in. model zrekonstruowanego kościoła pw. św. Marcina w Międzyrzeczu, układ świateł sygnalizacyjnych na diodach elektroluminescencyjnych do fiata 126p., konstrukcje zawieszeń stosowanych w pojazdach samochodowych i latający model ornitoptera. Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych z Bielska pokazali modele do nauki rzutowania prostokątnego i drewnianą wersję wynalazków Leonarda da Vinci.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto