Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monografia gminy Jasienica właśnie ujrzała światło dzienne. To pozycja nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także miłośników regionu

Jacek Drost
Jacek Drost
Promocja książki odbyła się dzisiaj 29 listopada w jasienickim Urzędzie Gminy.
Promocja książki odbyła się dzisiaj 29 listopada w jasienickim Urzędzie Gminy. Jasienica po godzinach/Facebook
Pierwsza w historii monografia gminy Jasienica właśnie ujrzała światło dzienne. Licząca 600 stron publikacja jest kompendium wiedzy o tym, co działo się w gminie w ostatnich dekadach. Promocja książki odbyła się dzisiaj 29 listopada w jasienickim Urzędzie Gminy.

Historia Jasienicy na 600 stronach spisana. Dziś odbyła się promocja monografii gminy

Bogato ilustrowana, 600-stronocowa publikacja nosząca tytuł „Historia Jasienicy – 30 lat samorządu” to pozycja, którą powinien mieć na swej półce z książkami nie tylko każdy mieszkaniec gminy Jasienica, ale także każda osoba interesująca się naszym regionem.

Opowieść o tym jak było, a jak jest

– Myślę, że zawiera ona wiele bardzo ciekawych informacji – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, który wraz z zespołem współpracowników przygotował publikację. Dodał, że między innymi można się z niej dowiedzieć, jak po powstaniu samorządu w 1990 roku, na przestrzeni trzech ostatnich dekad, rozwijała się gmina Jasienica. Z jakiego poziomu startowała, co osiągnęła i w jakim kierunku zmierza. To swoistego rodzaju bogato ilustrowane szczegółowe kompendium wiedzy o tym, co w gminie powstało, kto się do tego przyczynił, ile poszczególne inwestycje kosztowały, jak mozolna praca stała za ich przygotowaniem oraz jaki wpływ mają one na życie mieszkańców.

– Można się z niej także dowiedzieć, kto od roku 1990 pracował w samorządzie, pełnił funkcję sołtysa czy wójta, jak wyglądało życie społeczne w poszczególnych kadencjach. Mamy więc obraz jak było, a jak jest – powiedział wójt gminy.

Janusz Pierzyna zwrócił uwagę, że w publikacji zostały ujęte wszystkie najważniejsze inwestycje poczynione w gminie w ostatnich trzech dekadach, w tym te najbardziej strategiczne, czyli utworzenie Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej, rozbudowa sieci komunikacyjnej, powołanie Jasienickiego Kurortu Zamkowego wraz z wieloletnimi pracami nad poszukiwaniem wód termalnych w Jasienicy, które zakończyły się realizowanym właśnie odwiertem w poszukiwaniu wód.

Pierwsze tak obszerne wydawnictwo

– To pierwsza tak obszerna monografia gminy Jasienica, w której ujęte zostały także poszczególne sołectwa – podkreślił wójt Pierzyna. Wyjaśnił, że wcześniej oczywiście powstawały publikacje dotyczące poszczególnych wsi wchodzących w skład gminy Jasienica czy instytucji działających na ich terenie, ale nikt nie pokusił się o takie kompendium wiedzy o całej gminie jak w tym przypadku.

„Spróbujemy nakreślić szeroki kontekst podejmowanych decyzji, a następnie wynikających z nich działań. Zaprezentujemy dane, które w miarę bezstronnie mówią o przedsięwzięciach i funkcjonowaniu samorządu gminy Jasienica. Nie zabraknie też zdjęć, bo i one doskonale ilustrują drogę, jaką przeszła nasza społeczność. Wiele wspólnie udało nam się dokonać i warto to sobie teraz przypomnieć” – napisał we wstępnie wójt Pierzyna.

Publikacja, której przygotowanie trwało trzy lata, była możliwa dzięki dofinansowaniu z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w wysokości 73 tysięcy złotych. Została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Ma charakter okolicznościowy i mogą na nią liczyć wszyscy ci, którzy przyczynili się lub przyczyniają do rozwoju gminy.

– Nie będziemy jej sprzedawać, lecz będziemy ją rozdawać za różne zasługi – powiedział wójt Pierzyna.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto