Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural... pochłaniający zanieczyszczone powietrze powstał w Bielsku-Białej. Zobacz galerię najpiękniejszych bielskich murali

JAK
Mural przy bielskiej ulicy Adama Mickiewicza 9.
Mural przy bielskiej ulicy Adama Mickiewicza 9. FOT. Beata Tarnawa/ Klub Gaja
Na ścianie bielskiej kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 9 powstał mural dedykowany drzewom. Artystka wykorzystała specjalne farby pochłaniające zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu przez co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jakby to robił las o powierzchni ponad 100 m kwadratowych. Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło dzisiaj 12 października. To kolejny malunek na ścianie, który pojawił się w Bielsku-Białej. Zobaczcie galerię najpiękniejszych bielskich murali.

Mural na Święto Drzewa

Klub Gaja i Galeria Bielska BWA zaprosili do namalowania na ponad 100 m kw. ściany muralu artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy LUXUS. Praca powstała w ramach programu Święto Drzewa, którego partnerem strategicznym jest ALDI. Podczas dzisiejszego odsłonięcia muralu, wspólnie z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim i zaproszonymi gośćmi, został posadzony platan. Wydarzeniu towarzyszyła akcja sadzenia drzew i krzewów przyjaznych dla zwierząt oraz warsztaty budowy budek lęgowych w Szkole Podstawowej nr 27, m.in. dla wiewiórek i nietoperzy.

Dzieło Ewy Ciepielewskiej powstało w znanym programie edukacyjnym Klubu Gaja pod nazwą „Święto drzewa”, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Artystka pokryła wysoką na kilka pięter wąską ścianę kamienicy specjalną farbą, posiadającą właściwości pochłaniania zanieczyszczeń powietrza.

Ratujmy planetę na różne sposoby

- Aktywiści ekologiczni powinni głośno mówić o potrzebie ratowania planety i wspierać każde działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Mogą to robić na różne sposoby, wykorzystując na przykład sztukę. To wspaniale, że mural Święto Drzewa powstaje właśnie w Bielsku-Białej na ulicy Adama Mickiewicza, tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. To symboliczne miejsce dla działań ekologicznych, ale i przypomnienie, że bez wspólnych wysiłków ratujących Ziemię, nasze życie może się dramatycznie zmienić. Sadźmy, malujmy, edukujmy i działajmy. Teraz! – stwierdził Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, dodała, że program Święto Drzewa nawiązuje do malarstwa Ewy Ciepielewskiej, w którym drzewa stanowią jeden z ważniejszych tematów. - Mural przedstawia fragment lasu prześwietlonego wiosennym czy letnim słońcem, w którym jasna zieleń kontrastuje z brązowymi pniami drzew, a złote refleksy harmonizują z błękitem nieba prześwitującym w oddali. Ewa Ciepielewska od dawna współpracuje z Klubem Gaja w działaniach artystyczno-ekologicznych, a także z Galerią Bielską BWA, gdzie miała kilka wystaw. Stworzenie ogromnego muralu na szczytowej ścianie kamienicy przy ulicy Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej jest niezwykłym wydarzeniem, dzięki któremu jej dzieło zaistnieje na stałe w przestrzeni miasta - podkreśliła Agata Smalcerz.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

- Dbałość o środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu są wpisane w DNA marki ALDI. Wierzymy, że wcielając je w życie przyczyniamy się do kształtowania postaw i przyjaznego otoczenia dla przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego, naturalnym było dla nas zaangażowanie się po raz kolejny w inicjatywę Święta Drzewa w roli partnera strategicznego. W ten sposób wspieramy edukację ekologiczną i możemy stać się częścią zielonego Śląska. Tegoroczna współpraca cieszy nas tym bardziej, że oprócz wspólnego sadzenia drzew, udało nam się stworzyć proekologiczny mural, który w przestrzeni miasta przypomina o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko - podkreśliła z kolei Agata Biernacka, kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska.

Ewa Ciepielewska - artystka zajmująca się ekologią

Ewa Ciepielewska, autorka muralu „Święto Drzewa”, jest artystką od lat zajmującą się tematyką ekologii, zarówno w swoim malarstwie, jak i działaniach przyrodniczych i społecznie zaangażowanych – w przestrzeniach miast lub na rzekach. Od wielu lat swoją praktykę artystyczną wiąże z rzeką Wisłą i drewnianym galarem (tradycyjną płaskodenną łodzią), na który zaprasza innych artystów na rezydencje w bezpośrednim kontakcie z naturą. Artystka współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku, jedyną formację z tamtych czasów, która przetrwała do dziś. Grupa LUXUS zorganizowała dziesiątki wystaw, prezentując zarówno malarstwo, jak i obiekty, a prace członków grupy znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w kolekcjach publicznych i prywatnych za granicą. Tematyka ich prac dotyczy aktualnej rzeczywistości, a rys krytyczny zawsze zrównoważony jest humorem. Grupa organizuje także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki.

Mural przy bielskiej ulicy Adama Mickiewicza 9.

Mural... pochłaniający zanieczyszczone powietrze powstał w B...

Święto Drzewa, w tym roku obchodzone pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”, odbyłoe się także w Szkole Podstawowej nr 27. Klub Gaja wspólnie z uczniami i zaproszonymi gośćmi posadzili m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny oraz poprowadzili warsztaty budowy budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto