Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górskie w Szczyrku. W Beskidach otwarto kolejną atrakcję. Zobaczcie ZDJĘCIA

Jacek Drost
Jacek Drost
Muzeum Górskie w Szczyrku już zaprasza! Różnego rodzaju narty, kombinezony narciarskie i sprzęt sportowy, a także mnóstwo zdjęć oraz innych pamiątek po szczyrkowskich wybitnych sportowcach można zobaczyć w Muzeum Górskim, które zostało uroczyście otwarte w czwartek, 30 czerwca. W uroczystości wziął udział m.in. Stefan Hula junior. To kolejna atrakcja w Beskidach i miejsce, które powinien odwiedzić nie tylko każdy miłośnik sportu, ale każdy, kto kocha Beskidy.

Muzeum Górskie w Szczyrku powstało niedaleko skoczni

Muzeum Górskie powstało w budynku, na którym znajdują się trybuny amfiteatru Skalite, w sąsiedztwie skoczni Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków oraz spacerowego deptaku nad Żylicą. Zgromadzone w nim eksponaty opowiadają o historii turystyki i sportu na terenie Beskidów oraz dziejach kultury ludowej regionu.

- Pomysł utworzenia Muzeum Górskiego rodził się kilka lat. Przewodniczący komisji sportu Krzysztof Nikiel, były skoczek, pracujący w Szkole Mistrzostwa Sportowego, pasjonat i zbieracz nart oraz innych pamiątek trzymał swoje zbiory w garażu. Chodził do różnych instytucji, żeby coś z tego fajnego powstało. Jako miasto weszliśmy w ten projekt i w ramach współpracy transgranicznej udało się pozyskać pieniądze, dołożyliśmy także środki z budżetu miasta na przebudowę części widowni, gdzie mieściły się pomieszczenia dla zespołów, i tak stworzyliśmy to muzeum - powiedział Dziennikowi Zachodniemu burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

Co zobaczymy w Muzeum Górskim w Szczyrku?

Wśród eksponatów, jakie znalazły się w Muzeum Górskim, można zobaczyć m.in. narty skokowe, biegowe i zjazdowe używane od lat 20. ubiegłego wieku, sprzęt z Igrzysk Olimpijskich, oryginalne numery startowe z mistrzostw świata i olimpiad, kombinezony zawodników, sporą kolekcję zdjęć od lat 30. minionego wieku i wiele innych ciekawych pamiątek po szczyrkowskich wybitnych zawodnikach, m.in. Antonim Wieczorku, Antonim Łaciaku, Stefanie Huli seniorze, Stefanie Huli juniorze, rodzinie Kaimów, Janie Mysłajku, Wojciechu Bydlińskim. Ciekawym elementem ekspozycji jest interaktywna platforma, dzięki której odwiedzający mogą poczuć się jak prawdziwy skoczek narciarski.

Chcemy ożywić to miejsce. W sumie powstało takie centrum kulturalno-sportowe w tej części Szczyrku. W pobliżu są estrady, kompleks skoczni i zabytkowy kościół. W pierwszym segmencie budynku widowni zrobiliśmy muzeum górskie, a w kolejnym chcemy zrobić izbę regionalną nawiązującą do naszych pasterskich korzeni. Chcielibyśmy także coś związanego z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, bo GOPR, jak tylko Szczyrk stał się miejscowością turystyczną, nierozerwalnie się z ratownikami górskimi - dodaje burmistrz Byrdy

.

Chętni do zwiedzenia muzeum powinni kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika, tel. 33 817 86 36.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto