Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę „Sztuka wzajemnych inspiracji"

Jacek Drost
Jacek Drost
Wystawa potrwa do 24 września, wernisaż zaplanowano 30 marca o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 września, wernisaż zaplanowano 30 marca o godz. 18.00 Materiały Prasowe
Na interesującą wystawę „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura – książka – plastyka" zaprasza Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. - Ekspozycja pokazuje powiązania dwu artystycznych światów – plastyki i literatury - informuje kurator wystawy Kinga Kawczak. Wernisaż odbędzie się już w najbliższy czwartek, 30 marca, o godz. 18.00 w bielskim Zamku Książąt Sułkowskich.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej z nową wystawą

Wystawa „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura – książka – plastyka" została przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wyeksponowano na niej około 150 obiektów o charakterze artystycznym, reprezentujących takie dyscypliny, jak: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i tkanina; powstałe na przestrzeni od XVI wieku do początków obecnego stulecia. Znajdziemy tu kompozycje realistyczne, symboliczne, a także abstrakcyjne.

- Główną grupę stanowią eksponaty będące plastycznym odwzorowaniem wątków literackich. Są to zarówno autentyczne ryciny książkowe pochodzące z XVI i XVII stulecia, jak i projekty ilustracji powstałe w XX wieku, m.in. rysunkowe projekty ilustracji Stefana Żechowskiego do utworów Emila Zegadłowicza i Leona Kruczkowskiego. Większość to jednak plastyczne transpozycje treści literackich. Wśród nich są zarówno motywy z utworów dla dzieci i młodzieży, jak i dzieła inspirowane literaturą dla dorosłych. Nie brak tu wątków z utworów romantycznych, dawnej klasyki, jak i prozy i poezji XX wieku - informuje Kinga Kawczak.

Prezentowane są także wizerunki pisarzy i poetów wykonane w różnych technikach artystycznych – są to pełnoplastyczne rzeźby, monochromatyczne ryciny i żakardowe tkaniny.

- Ważnym elementem graficznym związanym z książką jako przedmiotem jest ekslibris. Spośród kilkuset takich eksponatów w muzealnej kolekcji, na wystawę wybrano te, które ilustrują treści literackie, wyobrażają pisarzy czy dedykowane są konkretnym zbiorom bibliotecznym - dodała Kinga Kawczak.

Ekspozycję dopełniają liczne prace malarskie, rysunkowe i graficzne, przedstawiające zatopionych w lekturze ludzi. Całość uzupełniona została o przykłady starodruków i dawnych wydawnictw, cechujących się ciekawą szatą graficzną.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający esej wprowadzający, liczne reprodukcje prac i wykaz eksponatów. Przygotowano także
imprezy towarzyszące:

  • Dyskusyjne spotkania wokół wystawy – w niedziele: 14 maja, 25 czerwca i 10 września, godzina 10.00
  • Spotkania z kuratorką na wystawie – w środy: 19 kwietnia, 24 maja, 21 czerwca i 20 września, godzina 10.00

- Zapraszamy również na ekspozycję stałą w głównej siedzibie Muzeum – Zamku Sułkowskich i do Fałatówki, gdzie można zobaczyć po kilka prac dopowiadających problematykę wystawy - podkreśla Kinga Kawczak.

Bieżące informacje o wystawie i towarzyszących jej imprezach dostępne na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wystarczy kliknąć TUTAJ

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie