18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2013, czyli w Bielsku-Białej (też) czytali Fredrę

JAK
Od lewej: Magdalena Georg i Halina Dubrownik.
Od lewej: Magdalena Georg i Halina Dubrownik. Materiały Prasowe
Wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności – pisze prezydent Bronisław Komorowski w liście do rodaków, zachęcając do udziału w akcji „Narodowe Czytanie”, która w tym roku poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry. W Bielsku-Białej na apel głowy państwa odpowiedziała m.in. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

– Ponieważ zależy nam na propagowaniu czytelnictwa, nie mieliśmy wątpliwości, że akcja jest potrzebna i trzeba się do niej przyłączyć – mówi Halina Dubrownik, kierownik Wydziału Współpracy ze Środowiskiem w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej, która wraz z koleżanką, Magdaleną Georg, czytała w ubiegły poniedziałek „Zemstę” mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej dla osób Starszych w Bielsku-Białej.

Po nich fragmenty utworów Fredry odczytali na głos mieszkańcy DPS-u i goście z zaprzyjaźnionych instytucji.

Spotkanie z twórczością Aleksandra Fredry odbywało się w przestronnej, jasno oświetlonej jadalni bielskiego DPS-u. Pracownicy placówki pod kierunkiem dyrektor Krystyny Wolskiej zadbali o odpowiedni nastrój, na który składały się płonące świece, okolicznościowe dekoracje i stroje z epoki.

Wydarzenie było czymś więcej, niż tylko wspólną lekturą dzieł wielkiego pisarza. Miało charakter rodzinnego spotkania i rozmowy przy herbacie, kawie i ciastku, w którym uczestniczył m.in. Henryk Juszczyk, pełnomocnik prezydenta miasta Bielska-Białej.

– Klasyków literatury polskiej wciąż warto czytać, a ich dzieła powinny pozostać w kanonie lektur szkolnych, mimo że ze strony obecnych władz państwowych słychać nieraz odmienne opinie – przekonywał urzędnik bielskiego ratusza.

Dlaczego mimo upływu czasu Fredro i inni klasycy literatury polskiej nie tracą na aktualności i wciąż do nich sięgamy?

– Bo warto czytać dramaty, które od staropolszczyzny przez romantyzm po współczesność kształtują obraz polskiej kultury – wyjaśnia Bronisław Komorowski – tworzą pewien kod kulturowy, który jako Polacy bardzo dobrze rozumiemy. Albowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję  z przyszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców, dziadków – podkreśla w swoim liście Prezydent RP.

W ramach „Narodowego Czytania” pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej czytali Fredrę także w bielskich szkołach i przedszkolach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto