Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narty w Szczyrku? Miasto traci kolejny rok w walce o stoki przyjazne dla narciarzy

Wanda Then
W zimie na narciarzy w Szczyrku  znów będą czekać długie kolejki i wysłużone wyciągi.
W zimie na narciarzy w Szczyrku znów będą czekać długie kolejki i wysłużone wyciągi. fot. Marcin Oliva Soto.
Mieniący się zimową stolicą Beskidów Szczyrk stracił kolejny rok na snuciu planów modernizacji i rozbudowy bazy narciarskiej. Miłośnicy szusowania nie zastaną tu zimą żadnych nowych atrakcji, bo Gliwicka Agencja Turystyczna, monopolista na tutejszych stokach, nie ma pieniędzy na inwestycje, jest skonfliktowana z właścicielami gruntów, na których stoją jej wyciągi, a miasto jest bezradne.

- Tak będzie, dopóki nie pojawi się gospodarz, któremu będzie zależało na inwestowaniu i zarabianiu - mówi burmistrz Szczyrku, Wojciech Bydliński.
Znalezieniu takiego gospodarza miała służyć prywatyzacja GAT, właściciela ośrodka narciarskiego w Szczyrku. Aukcje prywatyzacyjne nie doszły do skutku, bo nikt nie chciał kupić w całości obiektów rozrzuconych po całym kraju, wycenionych na 95 mln zł, a później na 72,5 mln zł.

- Przed tygodniem Skarb Państwa zgodził się na sprzedaż części należącej do niego GAT, o co staraliśmy się przez ponad 2 lata. Mamy nadzieję dostać kilkanaście milionów złotych - mówi prezes GAT, Marcin Kędracki.

Nie wpłynie to na sytuację w Szczyrku, ale pozwoli odzyskać spółce płynność finansową.

Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie trasy narciarskie nie zostaną zablokowane przez właścicieli gruntów, na których wiele lat temu ustawiono wyciągi należące do GAT. Spółka czeka na zgodę Skarbu Państwa, by podpisać z nimi umowy na dzierżawę gruntów.

Do końca października zakończyć się mają przeglądy i odbiory techniczne wyciągów. Na stokach ma działać lepszy niż dotąd system naśnieżania.

Turyści uciekają w Alpy
Rozmowa ze Stanisławem Richterem,prezesem Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego

Na czym polega problem w Szczyrku?
Na naszych gruntach rządzi się kto inny, w dodatku Skarb Państwa, który chce to sprywatyzować, cały czas kombinuje, żebyśmy nie mogli tego kupić. Przecież nie kupimy całej spółki GAT. Chcemy mieć wyciągi w Szczyrku. Jeśli ministerstwo zgodzi się na taką sprzedaż, natychmiast kupujemy. I trzeba się z tym spieszyć.

Dlaczego?
Bo wokół powstają inne ośrodki, ludzie uciekają też w Alpy, bo różnica w kosztach pobytu jest coraz mniejsza. Im dłużej będzie trwała niepewność, tym gorzej będzie dla Szczyrku. Mamy coraz mniej narciarzy. Inwestycje zrobione zbyt późno będą nieopłacalne.


Musi być dobry gospodarz
Konflikt interesów trwa od 20 lat
Rozmowa z Wojciechem Bydlińskim, burmistrzem Szczyrku

Jak ocenia pan pomysł kupienia ośrodka przez SON?
Gorzej nie będzie, może być tylko lepiej. Pojawi się gospodarz, któremu będzie zależało na zarabianiu, a więc i na inwestowaniu.

Dużo jest do zrobienia?
Ośrodek jest w złym stanie i wymaga poważnych inwestycji. W SON są ludzie, którzy gwarantują dobre funkcjonowanie bazy w Szczyrku. Najważniejsze jest jednak to, by uruchomić wszystkie wyciągi i dobrze przygotować się do sezonu. To będzie sygnał dla turystów, którzy chcieliby do nas przyjeżdżać i dla inwestorów, którzy chcieliby tu lokować pieniądze.

Blisko 20 lat toczy się spór między właścicielami stoków, a GAT, spółką Skarbu Państwa.
Do spółki należy tylko 11 proc. gruntów, na których ustawiono wyciągi narciarskie, reszta do 54 osób. Gdy płacony im czynsz był coraz niższy, postanowili walczyć o swoje. Przez 10 sezonów grodzili trasy przebiegające przez ich tereny. Założyli Stowarzyszenie Właścicieli Gruntów, uzyskali wyrok sądowy, na podstawie którego mogą w każdej chwili rozebrać stojące na ich ziemi wyciągi. Zaczęli też starania o wydzielenie Ośrodka Narciarskiego Czyrna-Solisko z GAT, z którą wspólnie skłonni byli założyć spółkę kapitałową z siedzibą w Szczyrku. Nadzieje dawane przez ministerstwo spowodowały, że od 2 lat nie grodzą już tras. Ogłoszenie w tym roku przetargu na sprzedaż majątku GAT tylko w całości rozwiało te nadzieje. Teraz znów jest szansa na sprzedanie części majątku spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto