Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naturalnie prawdziwy przedsmak ekoświąt…

Redakcja
„Choinki nadziei”, „Uszyj sobie karpia”, „Akademia Upcyklingu” - to wszystko pachnie już świętami. To niezła frajda, ale też spora dawka edukacji ekologicznej szczególnie dla dzieci. I jakoś tak się dzieje już od lat, że najbardziej zaangażowani w te przygotowania do świąt są ekolodzy z Bielska-Białej, z fundacji „Arka” oraz Klubu Gaja. W tym roku dołączył też do współpracy cieszyński Zamek Sztuki, zapraszając dzieci na ekologiczne warsztaty. Ale po kolei… Zaczynamy od karpia, którego nie musisz zjeść - i nadziei.

Kolorowy karp może być pod choinką nadziei
„Zaprojektuj Święta” to spotkanie, podczas którego w Zamku Cieszyn odbywają się warsztaty, kiermasz świątecznych różności, a także konkurs na cieszyńskie ciasteczka. W tym roku można było nauczyć się zdobić bombki choinkowe, stworzyć zwierzęta z siana, piec ciasteczka cieszyńskie i uszyć kolorowego karpia! Pomysł na warsztat wpisał się w kampanię społeczną „Jeszcze żywy KARP”. - Uszyjmy karpia, przytulmy owcę (...) Świąteczne przygotowania nie muszą wiązać się z cierpieniem! - tak o spotkaniu „Zaprojektuj Święta” mówiła Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, która jest przekonana do idei akcji Klubu Gaja.

A jeśli chodzi o „Choinki nadziei”, to właśnie Bielsko-Biała było ostatnio miastem, gdzie fundacja „Arka” promowała akcję, która uwrażliwia młodych na potrzeby ludzi samotnych, chorych, cierpiących. To do nich dzieciaki mogą zanieść własnoręcznie ozdobioną choinkę, a swoją wizytę umilić śpiewem, recytacją, muzyką. Drzewka przekazują lokalne nadleśnictwa. Wystarczy tylko poprosić. „Arka” przekazuje jeszcze do jutra (22 grudnia) zainteresowanym szkołom i przedszkolom potrzebne materiały. Jak je odebrać? Kontakt: [email protected].

Fajne są ozdoby z odpadów!
To nie żart - są fajne, bajeranckie i oryginalne. Jak zrobić takie ozdoby na swoją choinkę? Można się tego nauczyć podczas świątecznej „Akademii Upcyklingu”. Co dwa dni, zarówno w mediach społecznościowych, jak i na profilach „Arki” pojawiają się pomysły i filmiki instruktażowe przygotowane przez bielską fundację oraz dizajnerkę Karinę Haczek. „Akademia Upcyklingu” to dziesięć kreatywnych pomysłów na niedrogie ozdoby świąteczne, ale również na wspólne, rodzinne przygotowania do świąt. - Zapraszamy do oglądania naszych filmów. Mamy nadzieję, że zainspirują Was do twórczego przetwarzania niepotrzebnych już materiałów w piękne, użyteczne przedmioty i dekoracje - przekonuje Karina Haczek.

Jaka? Sztuczna czy z lasu?
Choinka oczywiście! Bo skoro są już prezenty pod choinkę i ozdoby na choinkę, to jaka ona sama ma być - sztuczna czy prawdziwa? Jaka jest ekologiczna? Zdania są podzielone, więc odwołajmy się do ekspertyz. Produkcja choinki naturalnej pozostawia mniejszy ślad ekologiczny (obszar Ziemi potrzebny, by odpowiadać na nasze potrzeby) niż sztucznej. Produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych rocznie, a sztucznej - 8,1 kg. „Zużyte” choinki naturalne nie stanowią zagrożenia dla środowiska, bo szybko się rozkładają. Mogą być także użyte na opał albo jako karma dla zwierząt w zoo. Nadają się również do recyklingu - można je przerobić np. na nawóz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto