Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jacek Krywult. Były prezydent Bielska-Białej zmarł w wieku 82 lat

JAK
Jacek Krywult (1941-2023)
Jacek Krywult (1941-2023) arc
Dzisiaj 9 listopada nad ranem w wieku 82 lat zmarł Jacek Krywult, polityk, samorządowiec, prezydent Bielska-Białej w latach 1981-1982 i 2002-2018. Informację o śmierci byłego prezydenta potwierdził bielski Urząd Miejski.

- Dziś zmarł wybitny samorządowiec, wieloletni prezydent Bielska-Białej – Jacek Krywult - napisał w mediach społecznościowych prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. I dodał: - Miałem zaszczyt z nim współpracować. Nauczyłem się wiele, wiele zrozumiałem. Panie Jacku – dziękuję za to, że był Pan moim przewodnikiem, dziękuję za wszystko, co zrobił Pan dla naszego miasta. Bielsko-Biała nigdy Pana nie zapomni.

- Ze smutkiem przyjąłem dzisiejszą wiadomość o śmierci prezydenta Jacka Krywulta. Najbliższym składam kondolencje - napisał z kolei Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

- Z pewnością większość mieszkańców Bielska-Białej ma jakieś osobiste wspomnienie z prezydentem Krywultem. Wywarł on bowiem przez swoją wieloletnią działalność wpływ na praktycznie każdy zakamarek naszego miasta. Okres jego prezydentury zapamiętaliśmy jako czas wielu inwestycji i dynamicznego rozwoju miasta - napisała posłanka Mirosława Nykiel.

- Był moim Przyjacielem, człowiekiem pełnym werwy, pomysłów, radosnym, ale jednocześnie do bólu skutecznym w działaniu. Jacek Krywult był dla Bielska-Białej i regionu postacią absolutnie wybitną, człowiekiem, który dla wielu innych samorządowców stał się prawdziwym wzorem i autorytetem. Bielsko-Biała straciło dzisiaj wielkiego budowniczego swojego miasta, który w ostatnich dziesięcioleciach zmieniał to miasto na lepsze. Bielsko to miasto, w którym mieszkał od czwartego roku życia, a w dorosłym życiu mieszkał, pracował, tworzył, zarządzał, był ikoną miasta - stwierdził burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Jacek Krywult ur. 24 lipca 1941 roku w Stanisławowie. W wyniku powojennej zmiany granic w czwartym roku życia jego rodzina przeniosła się do Bielska. Jacek Krywult ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne, następnie studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez 35 lat pracował w Fabryce Aparatów Elektrycznych „Apena”, będąc w niej m.in. dyrektorem i prezesem zarządu.

- W przedsiębiorstwie tym pracował 35 lat. Przeszedł tam wszystkie stopnie zawodowej kariery – od stanowiska mistrza po fotel dyrektora i prezesa zarządu. Pod jego rządami Apena stała się jednym z najprężniej działających zakładów przemysłowych w regionie - przypomniał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Wykonywał również mandat radnego Miejskiej Rady Narodowej, której przewodniczącym został w grudniu 1980. Od kwietnia 1981 do stycznia 1982 sprawował urząd prezydenta miasta, odwołano go z tej funkcji w stanie wojennym.

Ponownie został wybrany na to stanowisko w drugiej turze wyborów samorządowych w 2002, kandydując z ramienia własnego komitetu wyborczego wyborców z poparciem Platformy Obywatelskiej i pokonując rekomendowanego przez koalicję SLD-UP posła Antoniego Kobielusza.

W wyborach samorządowych 2006 został wybrany ponownie już w pierwszej turze, zdobywając ponad 68,69 procent głosów. Po raz kolejny uzyskał wybór na stanowisko prezydenta Bielska-Białej w 2014, zwyciężając Janusza Okrzesika z komitetu Niezależni.BB.

- Robię wszystko, co w mojej mocy, by stolica Podbeskidzia stale się rozwijała, by miasto było przyjazne dla mieszkańców i by po prostu dobrze i wygodnie się tu żyło. Każdej mojej decyzji przyświeca zawsze ten sam cel - dobro miasta. Ono od pierwszej mojej kadencji jest dla mnie wartością najwyższą - mówił w 2016 roku w rozmowie z DZ.

W 2018 zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

Zasiadał we władzach Krajowej Izby Gospodarczej i Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu. Został wiceprezydentem Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

- Od dzisiejszego popołudnia w budynku Urzędu Miejskiego będzie wystawiona księga kondolencyjna, do której możecie Państwo wpisywać swoje pożegnania. Oddajmy cześć jego pamięci - napisał Jarosław Klimaszewski.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto