Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe fotoradary w woj. śląskim już stoją. Kierowcy zwalniają. Sprawdź te miejsca. Fotoradary czekają na podłączenie zasilania

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Nowe fotoradary sa obecnie montowane przy drogach. Ma ich być 26

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe fotoradary sa obecnie montowane przy drogach. Ma ich być 26 Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GITD
Dwa nowe fotoradary w województwie śląskim zamontował Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Urządzenia stoją już w Tychach i w Ciścu. Na razie jeszcze nie robią zdjęć kierowcom. W Śląskiem będą również zamontowane w kilku miejscach kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Gdzie dokładnie? Czytaj poniżej

GITD postawił już 12 nowych fotoradarów, dwa w Śląskiem

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozlokował już 12 z 26 nowych fotoradarów. To element rozbudowy systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Dwa z tych fotoradarów zostały już zamontowane w województwie śląskim. To fotoradar w miejscowości Cisiec na DK 1 oraz na DK 44 w Tychach. Na razie jednak urządzenia nie robią fotek kierowcom przekraczającym prędkość w tych miejscach, bo dopiero czekają na podłączenie do instalacji elektrycznej.

- Zostały już posadowione i odebrane, ale nie ma tam jeszcze zasilania. Czekamy na to, by zakład energetyczny zapewnił nam przyłącza. Trudno powiedzieć kiedy to nastąpi – powiedział nam Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.

Kierowcom, radzimy jednak na wszelki wypadek zwolnić, bo może to nastąpić w każdej chwili.

Nie wszystkie fotoradary to żółte budki z daszkiem

Nowe fotoradary mają wiele funkcjonalności, mogą mierzyć prędkość jednocześnie na kilku pasach ruchu. Jak zapewniają przedstawiciele GITD instalowane są nowoczesne urządzenia, które rejestrują wysokiej jakości zdjęcia i są mało awaryjne.
Nie wszystkie nowe fotoradary montowane obecnie przez GITD to „żółte budki z daszkiem”. W niektórych miejscach fotoradary zamontowano w nowoczesnych żółtych obudowach w kształcie słupów. Tak jest np. w Krakowie.
Koszt montażu jednego urządzenia wynosi około 250 tysięcy złotych.

- Zasadniczo wszędzie urządzenie w środku jest takie samo. Obudowa zależy do infrastruktury. Zależy, gdzie co można postawić. W jednym miejscu lepiej sprawdzają się słupy, w innymi tradycyjne obudowy na wysięgniku – mówi Wojciech Król.

Fotoradary zainstalowano już w 12 miejscowościach: Krapkowice (woj. opolskie), Sianów (woj. zachodniopomorskie), Naściszowa (woj. małopolskie), Tychy (woj. śląskie), Cisiec (woj. śląskie), Boguchwała (woj. podkarpackie), Kraków (woj. małopolskie), Głuszyca Górna (woj. dolnośląskie), Widełka (woj. podkarpackie), Liszki (woj. małopolskie), Brześce (woj. mazowieckie), Grójec (woj. mazowieckie). Działają na razie dwa. To urządzenia – w Sianowie i w Widełce, które zostały już włączone w tryb rejestracji naruszeń. Jak podaje GITD, przykładowo, urządzenie w Widełce, w ciągu pierwszej doby zarejestrowało 28 naruszeń.
W pozostałych lokalizacjach trwają uzgodnienia związane z zapewnieniem przyłącza energetycznego. Termin uruchomienia tych urządzeń jest uzależniony od prac zakładów energetycznych.
Wszystkie 26 urządzeń ma być zamontowanych do lutego 2022 roku.

Będą też kamery na skrzyżowaniach

Jednak nie tylko nowe fotoradary uzupełnią system Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Polsce. Pojawią się tu także tzw. red lighty, czyli urządzenia do rejestrowania przejazdu kierowców na czerwonym świetle oraz odcinkowe pomiary prędkości.

- W tej kwestii jeszcze wciąż trwają postępowania. Do czasu ich zakończenia nie możemy jeszcze wskazać konkretnych lokalizacji, choć oczywiście wstępne są już znane. Aczkolwiek dopóki nie podpiszemy umowy z wykonawcą na instalacje takich urządzeń, dotąd nie możemy wskazać gdzie one konkretnie staną, bo wykonawca może powiedzieć, że w tym konkretnym miejscu po prostu nie da się tego zrobić. Więc dopóki wykonawca nie sprawdzi i nie potwierdzi tych lokalizacji my także nie możemy tego potwierdzić – dodaje Wojciech Król.

W województwie śląskim jest przewidzianych pięć miejsc, w których planowane jest zamontowanie kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.
Tu mają stanąć kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle

  • Ruda Śląska - ul. 1 Maja/ ul. E. Kokota
  • Sosnowiec - ul. K.K. Baczyńskiego/ ul. J. Piłsudskiego
  • Katowice - ul. J. N. Stęślickiego/ ul. Chorzowska
  • Zabrze - ul. Prof. Z. Religi/ ul. P. Stalmacha/ ul. Bytomska
  • Bielsko-Biała - ul. Sarni Stok/ ul. Warszawska

Czy na tych skrzyżowaniach rzeczywiście zobaczymy wspomniane urządzenia, okaże się w ciągu najbliższych miesięcy.

Nowe fotoradary sa obecnie montowane przy drogach. Ma ich być 26

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe fotoradary w woj. śląskim już stoją. Kierowcy zwalniają...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto