Nowe tory na trasie Tarnowskie Gór – Siewierz zapewnią dojazd koleją do lotniska

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych SA
Nowy tor ułożony został m.in. na nowo wybudowanym wiadukcie kolejowym nad autostradą A1
Nowy tor ułożony został m.in. na nowo wybudowanym wiadukcie kolejowym nad autostradą A1
PKP Polskie Linie Kolejowe SA przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych budują połączenie kolejowe do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. Prace prowadzone są na linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia. W listopadzie 2022 roku dobiegły końca prace torowe na szlaku Tarnowskie Góry – Siewierz. Nowe tory ułożone zostały m.in. na stacjach, przystankach kolejowych oraz obiektach inżynieryjnych, w tym na mostach oraz wiaduktach.

W ramach prac na szlaku Tarnowskie Góry – Siewierz m.in. budowane są nowe obiekty na kolejowej mapie województwa śląskiego. Powstaje nowa stacja Pyrzowice Lotnisko (w bliskim sąsiedztwie portu lotniczego) oraz nowe przystanki kolejowe Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Prawie gotowe są już dwa perony na stacji oraz po jednym na obu przystankach. Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji postępuje budowa przejścia podziemnego.

Na trasie budowane są także nowe wiadukty kolejowe. Gotowe są już konstrukcje nad autostradą A1, nad drogą wojewódzką 908 w Miasteczku Śląskim oraz nad drogą wojewódzką nr 913 w Pyrzowicach. Obiekty umożliwią dojazd koleją do lotniska od strony Tarnowskich Gór oraz Siewierza i Zawiercia.

Na wszystkich wiaduktach, przystankach i stacjach oraz na całym szlaku Tarnowskie Góry – Siewierz zakończyły się prace związane z układaniem nowych torów. Łącznie zamontowano około 38,5 km nowych torów. Do tego celu wykorzystano 77 tys. metrów szyn, 150 tys. ton kruszywa oraz 64 tys. podkładów.

Obecnie prowadzone są roboty torowe na odcinku od Siewierza do Zawiercia. Po zakończeniu wszystkich prac na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie, pociągi pasażerskie będą kursowały do lotniska z prędkością do 140 km/h. W efekcie czas przejazdu z Tarnowskich Gór do stacji Pyrzowice Lotnisko wyniesie niecałe 20 minut, a ze stacji Zawiercie – 23 minuty.

Projekt „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe tory na trasie Tarnowskie Gór – Siewierz zapewnią dojazd koleją do lotniska - śląskie Nasze Miasto

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie