Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik przyrody w Bielsku-Białej. Okazałe drzewo oznakowano tabliczką

KL
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bielsko-Biała ma nowy pomnik przyrody. Okazała 70-letnia metasekwoja chińska rośnie w Szkolnym Parku Dendrologicznym przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca.

Nowy pomnik przyrody w Bielsku-Białej

Decyzję o tym, aby okazałe drzewo jako pomnik przyrody zostało oficjalnie oznakowane tabliczką, Rada Miejska Bielska-Białej podjęła jeszcze w czerwcu tego roku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Zieleń wokół szkoły zawsze była oczkiem w głowie całej społeczności. Jeżeli popatrzymy na nasadzenia, to są takie trzy transze – teren arboretum, gdzie okazy były sadzone jeszcze ręką założyciela szkoły, pierwszego dyrektora, jej obecnego patrona Stanisława Szumca, druga tura nasadzeń to lata 70., kiedy do użytku został oddany budynek szkoły, w którym się teraz uczymy. Wreszcie XXI wiek, przełomowy rok 2009, kiedy dostaliśmy pieniądze z grantu i mogliśmy dokupić okazy ciekawych drzew i krzewów, otabliczkować je oraz rozpocząć działalność naukową na poziomie szkolnym i działalność dydaktyczną - powiedziała Anna Sikora, nauczycielka w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca.

Metasekwoja w bielskim ogrodniku została posadzona w 1971 roku. Roślina rośnie szybko i jest długowieczna. Prawdopodobnie dożywa ok. 2 tys. lat

Metasekwoja chińska to gatunek systematycznie należący do rodziny cyprysowatych. Był bardzo rozpowszechniony w poprzednich epokach geologicznych, jest żywą skamieniałością. Występował w erze mezozoicznej, w końcu okresu kredowego i dominował w trzeciorzędzie. Był rośliną szeroko rozprzestrzenioną na półkuli północnej. Pod koniec oligocenu, na skutek zmian klimatycznych i ich następstw, zasięg metasekwoi zaczął się stopniowo zmniejszać. W czwartorzędzie gatunek zachował się jedynie w ostojach w Chinach - na terenach wyżynnych, osłoniętych górami, w siedliskach wilgotnych, okresowo zalewanych najczęściej w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na brzegach pól ryżowych. Jest to gatunek odporny na zanieczyszczenia i długowieczny.

Wyjątkowo ciekawa jest historia metasekwoi, która rośnie w Szkolnym Parku Dendrologicznym przy ogrodniku. Można napisać, że to drzewo pochodzące z pierwszych nasion tego gatunku, które dotarły do Polski około 1948 roku.

Wszystko zaczęło się od tego, że pierwsze badania szczątków nieznanej rośliny prowadził jeszcze przed rokiem 1928 Seido Endo. Trzynaście lat później japoński paleobotanik Sigeru Miki potwierdził odkrycie nowego rodzaju drzewa i nadał mu naukową nazwę Metasequoia. W tym samym roku w Chinach w miejscowości Wanhsien leśnik T. Kan znalazł nieznany mu gatunek drzewa. W czasie II wojny światowej z Ameryki wysłano wyprawę badawczą w celu zebrania nasion, które ostatecznie rozdysponowano pomiędzy 76 instytucji i osób zainteresowanych rozmnażaniem gatunku.

Nasiona trafiły również do Polski. Już w 1948 roku Ogród Botaniczny w Krakowie otrzymał ich niewielką próbkę, część przekazując do Arboretum w Kórniku. Z tych nasion równocześnie w Kórniku i w Krakowie otrzymano pierwsze siewki metasekwoi w Polsce. Za sprawą współpracy nauczyciela kwiaciarstwa ówczesnej szkoły ogrodniczej w Bielsku-Białej Eugeniusza Bednorza z kórnickim Arboretum w połowie lat 70. XX wieku udało się pozyskać sadzonkę, której wysokość w 1972 roku wynosiła już trzy metry. Inne pozyskane przez Eugeniusza Bednorza sadzonki zostały posadzone przy Dworze Lipnickim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto