Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy termin zakończenia budowy obwodnicy Węgierskiej Górki. Wszystko przez drążenie tuneli

Jacek Drost
Jacek Drost
Budowa obwodnicy Węgierskiej Górki. Listopad 2021 r.
Budowa obwodnicy Węgierskiej Górki. Listopad 2021 r. GDDKiA
Opóźnieniami w drążeniu tuneli, które mają być elementem budowanej właśnie obwodnicy Węgierskiej Górki w ciągu drogi ekspresowej S1, zaniepokojone są władze tej żywieckiej gminy. Uważają, że jeśli nic się nie zmieni, to nie uda się prac skoczyć na czas. I mają rację. Z naszych informacji wynika, że opóźnienia są spore, znany jest już także nowy termin oddania inwestycji.

- Budowa samej obwodnicy idzie w miarę sprawnie, ale pewien niepokój budzi budowa tuneli. To nie idzie rytmicznie. Z tego, co wiemy opóźnienie wynosi już około roku. Jeśli nie zostaną wprowadzone dodatkowe firmy zajmujące się drążeniem, to opóźnienie będzie. Inwestycja nie skończy się w 2023 roku - stwierdził w rozmowie z DZ Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka.

Obejście Węgierskiej Górki jest brakującym elementem, by z Bielska-Białej przez Żywiec, Węgierską Górkę i Zwardoń bez problemów dostać się na Słowację. W lipcu 2015 r. został otwarty ponad 15,5-kilometrowy odcinek ekspresówki ze stolicy Podbeskidzia do Żywca, ale cały czas – głównie z powodów finansowych – wahały się losy obejścia Węgierskiej Górki.

O ile z Bielska-Białej do Węgierskiej Górki można dostać się drogą ekspresową bez problemów, to później zaczynają się kłopoty. Cały ruch, również ciężkich samochodów, puszczony jest przez Węgierską Górkę oraz Milówkę, co utrudnia życie nie tylko kierowcom, ale przede wszystkim mieszkańcom. Ci ostatni już kilka razy blokowali ruch, domagając się przyspieszenia budowy obejścia.

- Po wielu perturbacjach ostatecznie 25 czerwca 2020 r. w okolicy węzła Przybędza odbyło się uroczyste wbicie łopaty pod budowę 8,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza - Milówka (obejście Węgierskiej Górki). Umowa na projekt i realizację tego odcinka została podpisana 10 października 2019 r. Natomiast zakończenie prac planowane jest na sierpień 2023 r. - informowało żywieckie Starostwo Powiatowe latem 2020 r.

Zawalenie się skał podczas drążenia tunelu

Teraz już wiadomo, że nie uda się utrzymać tego terminu. Głównie za sprawą budowy dwóch tuneli, z których jeden ma mieć długość 830 metrów, a drugi 1000 m. Prace pod ziemią są skomplikowane, jesienią ubiegłego roku podczas drążenia tunelu doszło do zawalenia się skał.

- W trakcie drążenia tunelu zlokalizowanego na jezdni w kierunku Zwardonia doszło do zawału skał stropowych w czole tunelu. W związku z tym, 25 maja tego roku Urząd Górniczy w Krakowie wstrzymał ruch zakładu górniczego pracującego na tej budowie, w części dotyczącej drążenia tunelu TD2.1. Wykonawca opracował i przedłożył „program naprawczy” oraz ekspertyzę określającą właściwy dobór obudowy uwzględniającej lokalne warunki górniczo-inżynierskie – informował jesienią ub. roku Marek Prusak, rzecznik katowickiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ostatecznie na początku listopada rozpoczęło się wzmacnianie górotworu, co miało umożliwić dalszą kontynuację prac. Wówczas w tunelu zlokalizowanym na jezdni w kierunku Zwardonia było wydrążonych prawie 300 m, zaś w tunelu prowadzącym w kierunku Żywca prawie 235 metrów. Prace są prowadzone, ale posuwają się do przodu bardzo wolno, głównie ze względu na materiał, w jakim przyszło drążyć tunele.

Na ten moment wiadomo już także, że nie uda się zakończyć prac zgodnie z planem. Jak przyznał w rozmowie z DZ Marek Prusak inwestycja ma zostać zakończona z rocznym opóźnieniem. Planuje się, że będzie to trzeci kwartał 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto