MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatele Peru zatrzymani na Śląsku. Przyjechali pozwiedzać, wpadli w ręce strażników granicznych

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Przyjechali pozwiedzać, wpadli w ręce strażników granicznych
Przyjechali pozwiedzać, wpadli w ręce strażników granicznych Straż Graniczna
REGION. Strażnicy z jednostki w Bielsku-Białej zatrzymali trzech obywateli Peru, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Wcześniej dokonali kradzieży z włamaniem.

Cudzoziemcy z Peru zatrzymani na Śląsku. Przyjechali pozwiedzać, a tymczasem...

W piątek 12 kwietnia, funkcjonariusze Straży Straży Granicznej w Bielsku-Białej przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec trzech Peruwiańczyków. Dwóch z nich zostało zatrzymanych w Bielsku-Białej, a trzeci w Cieszynie. W trakcie prowadzonych działań, strażnicy ustalili, że pierwszy z cudzoziemców swój pobyt na terytorium państw Schengen przeterminował aż o 802 dni, przebywając w różnych krajach Unii Europejskiej.

- Komendant PSG w Bielsku-Białej wydał mu decyzję administracyjną zobowiązującą go do powrotu w terminie 20 dni, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu do Polski i pozostałych krajów strefy Schengen na okres 3 lat - poinformował ppor. SG Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Drugi Peruwiańczyk nie przedstawił do kontroli żadnych dokumentów uprawniających go do wjazdu i pobytu na terytorium Polski, w związku z czym nie tylko przebywa w Polsce nielegalnie, ale też dokonał przekroczenia granicy wbrew przepisom.

- Zostało wobec niego wszczęte postępowanie w sprawie zobowiązania go do powrotu, a w piątek 12 kwietnia został do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej skierowany wniosek o umieszczenie go w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców - dodał ppor. Szymon Mościcki.

Trzeci mężczyzna przedstawił do kontroli swój oryginalny i ważny paszport wydany przez władze Peru, wraz z hiszpańską kartą pobytu, która nie uprawnia go do przebywania na terytorium Polski. Cudzoziemca pouczono o obowiązku udania się na terytorium państwa, w którym posiada ważne zezwolenie na pobyt wydane przez to państwo członkowskie.

Cudzoziemcy przylecieli do Polski w czerwcu 2023 roku, by pozwiedzać. Kilka dni później zostali jednak zatrzymani przez policję za kradzież z włamaniem. Z aresztu wyszli dopiero 11 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto