Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od 1 kwietnia COVID-19 zwykłą chorobą. NFZ zaprzestaje finansowania testów

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Od 1 kwietnia COVID-19 zwykła chorobą. NFZ zaprzestaje finansowania testów
Od 1 kwietnia COVID-19 zwykła chorobą. NFZ zaprzestaje finansowania testów fot. gettyimages.com
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o zmianie w finansowaniu testów na COVID-19. Od kwietnia POZ-y nie będą miały płacone za dokonywanie wymazów ani za same testy na koronawirusa. To zapewne oznacza znaczny spadek wykrywanych zakażeń.

Informacja NFZ-u na temat wprowadzenia zmian w finansowaniu testów na COVID-19 pojawiła się na cztery dni przed jej wejściem w życie.

- Od 1 kwietnia 2022 r. zostaje wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 -poinformował Fundusz.

Zmiany te NFZ wiąże z utrzymującą się tendencją spadkową związaną ze średnią liczbą nowych zakażeń koronawirusem, a także m.in. wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w kwestii noszenia maseczek.

POZ-y zapłacą za testy z własnej kieszeni

Jak podaje NFZ, w przypadku podejrzenia infekcji wirusem SARS-CoV-2, badanie pacjenta w zakresie wykonania testów m.in. przez przychodnie, może odbywać się z uwzględnieniem wykorzystania posiadanych przez te podmioty testów otrzymywanych z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, badań wykonanych we własnym laboratorium lub zleconych podwykonawcy, z którym podmiot leczniczy posiada zawartą umowę.

- Możliwość przeprowadzenia diagnostyki SARS-CoV-2 pozostaje w zakresie wykonywania świadczenia opieki zdrowotnej w powiązaniu z decyzją lekarza kierującego pacjenta na badanie w kierunku COVID-19 i jest finansowane w ramach aktualnie obowiązujących umów i nie będzie finansowane odrębnie - informuje Fundusz.

Według najnowszych zaleceń, POZ-y nie muszą testować pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. W takich przypadkach ma wystarczyć teleporada lub wizyta w POZ. Lekarz POZ ma określić dalsze postępowanie, w zależności od stopnia nasilenia objawów – kieruje na samoizolację, dając jednocześnie zalecenia o konieczności kontaktu w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub zaleca wizytę w POZ w przypadkach konieczności pogłębionej oceny stanu chorego i postępowania. Z kolei testowanie zaleca się pacjentom z grup ryzyka, u których przebieg choroby może być ciężki. Takich pacjentów lekarze mają wysyłać na leczenie do szpitali.

Grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
Do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 należą:

  • stan immunosupresji (niezależnie od zaszczepienia);
  • osoby w wieku >80 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy;
  • osoby w wieku >70 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy, przy obecności jednego z następujących czynników ryzyka: choroba sercowo- naczyniowa w tym nieuregulowane nadciśnienie, choroba naczyń mózgowych, przewlekła niewydolność nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, otyłość, aktywna choroba nowotworowa;
  • osoby w wieku >60 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy, przy obecności dwóch lub więcej ww. czynników ryzyka.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 1 kwietnia COVID-19 zwykłą chorobą. NFZ zaprzestaje finansowania testów - Katowice Nasze Miasto

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto