MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od stycznia nowe darmowe leki dla seniorów. Lista refundacyjna 2024 zawiera nowe wskazania dla leków aptecznych i specjalnych

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Nowy rok to nowa lista refundacyjna NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. istotne zmiany odczują seniorzy po 65. roku życia z cukrzycą, którzy będą łatwiej leczeni za pomocą drugiego leku z grupy flozyn. Do refundacji weszła szczepionka na półpasiec, leki na choroby rzadkie czy nowotwory. Zobacz, na czym polegają zmiany na wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Spis treści

Zmiany w aptekach. Nowe poziomy refundacji i ceny od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe zasady finansowania leków ze środków publicznych. Treść obwieszczenia Minister Zdrowia z nową listą refundacyjną leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych opublikowano 11 grudnia 2023 r. Pojawiły się tam nowości dla seniorów 65 plus, a także pacjentów z chorobami rzadkimi, nowotworami, chorobami siatkówki czy padaczką.

Seniorka czyta ze zdziwieniem informacje na opakowaniu leku
Ułatwienie na pacjentów z cukrzycą dotyczą seniorów powyżej 65. roku życia z określonymi wskazaniami do stosowania flozyn Halfpoint/Getty Images

Do wykazu dodano 55 produktów bądź nowych wskazań. W jego ramach finansowaniem ze środków publicznych zostało objętych 19 nowych cząsteczko-wskazań, w tym 8 onkologicznych, 11 nieonkologicznych i 10 dedykowanych chorobom rzadkim.

Na liście zabrakło 72 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu., Ma to związek z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych. W niektórych sytuacjach upłynął termin obowiązywania decyzji refundacyjnych lub otrzymano odmowę refundacji na kolejny okres.

Zmieniły się też ceny leków. Wprowadzono:

 • obniżenie ceny detalicznej dla 268 produktów (od 0,01 zł do 51,71 zł),
 • wzrost ceny detalicznej dla 413 produktów (od 0,01 zł do 20,46 zł),
 • obniżki cen zbytu netto dla 72 produktów (od 0,03 zł do 2925,32 zł),
 • podwyżki ceny zbytu netto dla 49 produktów (od 0,05 zł do 49,00 zł),
 • spadek dopłaty pacjenta dla 375 pozycji (od 0,01 zł do 51,71 zł),
 • wzrost dopłaty pacjenta dla 356 pozycji (od 0,01 zł do 456,63 zł).

Nowości na liście darmowych leków 65 plus

Nowości na liście bezpłatnych leków 65+ dotyczą stosowania leku o nazwie dapagliflozyna. To drugi lek obniżający poziom glukozy we krwi z grupy flozyn, który figuruje na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65 plus. Wrócił tam po 2 miesiącach nieobecności.

Wymienione w obwieszczeniu MZ wskazania refundacyjne dotyczą trzech poniższych sytuacji.

 • Cukrzyca t. 2 u pacjentów leczonych min. dwoma lekami hipoglikemizującymi, którzy mają poziom HbA1c równy lub wyższy niż 7,5% oraz bardzo wysokie ryzykiem sercowo-naczyniowe. Jest ono rozumiane jako potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa bądź uszkodzenie innych narządów (objawiające się poprzez białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię) albo obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka. Jest to wiek od 55 lat wzwyż dla mężczyzn, od 60 lat dla kobiet, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i otyłość.
 • Przewlekła niewydolność serca u dorosłych pacjentów z wynikiem LVEF≤50% i utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA pomimo stosowania terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi) i lekach z grupy betaadrenolityków oraz (jeśli są wskazane): antagonistach receptora mineralokortykoidów (z frakcją wyrzutową z LVEF ≤40%) albo diuretykach (z frakcją wyrzutową z LVEF 41-50%).
 • Przewlekła choroba nerek u dorosłych z wynikiem eGFR <60 ml/min/1.73m2, albuminurią lub białkomoczem oraz leczonych terapią opartą na ACE-i/ARB nie krócej niż 4 tygodnie lub z przeciwwskazaniami do tych terapii.

Od 2024 r. nowe wskazania dla leków aptecznych oraz na choroby rzadkie

W wykazie refundacyjnym leków na 1.01.24 zawarto nowe wskazania i zmiany w refundacji aptecznej dotyczące leków: Forxiga, Kerendia, Orgovyx i Shingrix.

Czytaj też: Szczepionka Shingrix chroni przed zachorowaniem i powikłaniami półpaśca

Nowe wskazania oraz zmiany w programach lekowych dotyczą leków na choroby rzadkie, takich jak:

 • Polivy,
 • Darzalex (forma podskórna),
 • Adcetris,
 • Brukinsa,
 • Venclyxto,
 • Cabometyx,
 • Koselugo.

Nowe wskazania nieonkologiczne obowiązują także w przypadku leków:

 • Nexviadyme dla pacjentów z chorobą Pompego,
 • Bylvay stosowany w postępującej rodzinnej cholestazie wewnątrzwątrobowej (PFIC),
 • Epidyolex dla pacjentów z napadami padaczkowymi w przebiegu zespołu stwardnienia guzowatego oraz tych z zespołem Lennoxa-Gastauta lub z zespołem Dravet.

Ponadto zmiany dotyczą leków dla pacjentów chorobami siatkówki: Beovu i Vabysmo.

Zmiany w programach lekowych i chemioterapii od stycznia

Od Nowego Roku nastąpią też zmiany w programach lekowych i chemioterapii. Będą dotyczyć programu: Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B (ICD-10: D66, D67) i polegają na zniesieniu limitu wiekowego do stosowania rurioctocogu alfa pegol.

Natomiast zmiany w programie: Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki obejmują porządki zainicjowane wprowadzeniem dwóch nowych leków (brolucizumab i farycymab).

W przypadku programu: Leczenie pacjentów z chorobami nerek będzie możliwe m.in. zastosowanie ketoanalogów aminokwasów również u pacjentów tych pacjentów, którzy mają nadmierne BMI (do 30 kg/m2) i wyższy niż dotychczas poziom białkomoczu (<2,0 g/g kreatyniny/dobę), a także leczenie pacjentów z kontrolowaną cukrzycą.

Źródło: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2023 r. – podsumowanie i nowości gov.pl Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od stycznia nowe darmowe leki dla seniorów. Lista refundacyjna 2024 zawiera nowe wskazania dla leków aptecznych i specjalnych - Strona Zdrowia

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto