Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej po modernizacji pomógł już 146 dzieciom

KLM
materiały prasowe szpitala
Odkąd w maju 2019 r. zakończyła się modernizacja oddziału patologii noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej specjaliści na tym oddziale pomogli 146 noworodkom. Od początku roku pomocy udzielono 227 małym pacjentom, w tym wielu wcześniakom. Najmniejsze dzieci ważyły po urodzeniu zaledwie kilkaset gramów.

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zakończyła się trwająca rok modernizacja oddziału patologii noworodka. Głównym celem inwestycji było powiększenie oddziału i utworzenie odcinka intensywnej terapii noworodków oraz dostosowanie układu funkcjonalnego pomieszczeń do aktualnie obowiązujących przepisów.

ZOBACZ: AGATA KORNHAUSER-DUDA W BIELSKIM SZPITALU NA OTWARCIU ODDZIAŁU PATOLOGII NOWORODKA

Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 milionów złotych. Jak informują przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej od chwili zakończenia modernizacji, czyli maja 2019 r., oddziału pomocy udzielono 146 noworodkom. – Do dyspozycji mamy 20 stanowisk, w tym osiem intensywnej terapii, sześć opieki ciągłej i sześć opieki pośredniej – wyjaśnia dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału.

Na patologię noworodka w Szpitalu Wojewódzkim trafiają nie tylko najmniejsi pacjenci z Bielska-Białej, ale także okolic. Obecnie pod stałą opieką są m.in. trzy pary bliźniąt, wcześniaków urodzonych w 31 tygodniu, 29 i 34 tygodniu ciąży. Wszystkie przebywają w inkubatorach, wymagają wsparcia oddechowego, otrzymują dotchawiczo surfaktant, antybiotyki i pełne żywienie pozajelitowe. Jest również noworodek z jednostronnym rozszczepem wargi i podniebienia, który pod czujnym okiem personelu już nauczył się samodzielnie jeść, przy pomocy specjalnego smoczka.

Aby pracować na oddziale patologii noworodka trzeba nie tylko specjalistycznej wiedzy, którą w szpitalu dysponują lekarze, położne i pielęgniarki. Potrzebna jest również empatia. – Pod naszą opieką są nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy potrzebują wsparcia i porad. Personel cały czas dba o to, aby panowała przyjazna atmosfera. Posiadamy m.in. wygodne fotele do kangurowania, czyli przytulania sposobem „skóra do skóry – dodaje Danuta Zimmer. Dzięki temu mama i tata mogą z dzieckiem budować silną więź.

Na oddziale patologii noworodka znajduje się 12 kolumn anestezjologicznych, system kardiomonitorów z centralami monitorującymi, 24 inkubatory i 9 respiratorów. Sprzęt kupiono za 7,1 mln złotych, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia.

– Sala porodowa znajduje się kilka kroków od naszego oddziału. Zaraz po urodzeniu możemy zapewnić dzieciom niezbędną pomoc. To niezmiernie ważne, bo niektóre ciąże z uwagi na zagrożenie, rozwiązywane są wcześniej. Wówczas szybkie wsparcie jest niezbędne, by noworodek mógł żyć i być zdrowy – podkreśla szefowa oddziału.

W ubiegłym roku na oddział patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego trafiło 260 dzieci. W 2017 – 222. Z roku na rok rośnie liczba małych pacjentów, którzy potrzebują pomocy specjalistów z naszego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto